Eskişehir’de ekol kütüphanelerindeki mektup sayısı 1 milyona ulaştı

Milli Terbiye Bakanlığı tarafından başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi” kapsamında Eskişehir İl Milli Terbiye Müdürlüğünce gerçekleştirilen icraat neticesinde okul kütüphanelerinde, kitabevi ve mektup sayılarında büyük artış sağlandığı bildirildi.

Milli Terbiye Müdürlüğünden yapılan açıklamada, okullardaki pusula sayısının 2021 yılında 416 bin 352 iken bu sayının yüzdelik 140 artışla çatlak 2022 döneminde 1 milyona ulaştığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde Milli Yetişek Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yoluyla sürdürülen “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi ile eğitimde vesile eşitliğinin artırılması, öğrencilerin kitaplara geniş ulaşması, okuma kültürü kazandırılarak öğrencilerin sorgulayan, araştıran, çözümlemeli düşünen ve hikmet üreten fertler adına yetişmeleri, kütüphanesi sıfır okullara kullanılmamış kitabevi yapılması, okullardaki bulunan kütüphanelerin ise yenilenmesi, zenginleştirilmesi hedeflendi.” denildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ülker Yol Yordam ise yaptığı değerlendirmede, “Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın nadir eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığımız marifetiyle düzenlenen proje kapsamında, ilimizin yekpare okullarında kitabevi açılarak öğrencilerimizin kitaba erişimi görgüsüz hale kılındı. Kütüphanesi olmayan tamam okullarımıza kütüphane kurulurken, kütüphanesi kâin olan okullarımızda de kütüphane içerikleri zenginleştirilerek elan çağdaş tıpkı görünüme kavuşturuldu. Kütüphanelerimiz, çabucak betik okunan tıpkısı mekandan tezayüt ayrımsız hayat merkezine dönüştü.” ifadelerini kullandı.

Share: