Eskişehir haberleri… İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Aluçlu: “Erkenek Segmenti Giderek Zelzele Üretebilir”

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin ağız ağıza enerjisini boşaltması halinde elan yakın tıpkısı tarihte zelzele üretmesi mümkün gözüküyor. Bizi en çok ilişik Erkenek segmentinde zelzele 1893’te meydana mevrut. 129 sene üzerinden eski. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin dahi giderek hareket üretebilir” dedi.

Kahramanmaraş İğdeli-Pazarcık bölgesinde meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki depreme ilgili değerlendirmede mevcut İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Ana Malatya’yı çokça ilgilendiren segment Erkenek segmenti. Hareket Pazarcık segmentinde meydana geldi. Pütürge segmenti kırılmıştı. Erkenek’te elan ayrımsız kırılma söz konusu olmadı. Tıpkısı sonraki segment olan Pazarcık segmentinde bu sarsıntı meydana geldi” dedi.

“ANNE DEPREMİN GIDEREK OLMA İHTİMALİ FAZILETLI”

Pazarcık segentinin Kahramanmaraş’a çokça yakın olduğuna dikkat çeken Aluçlu, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın bu depremden balaban oranda hasar alabileceğini söyleyebiliriz. Pazarcık segmentinde olan yer sarsıntısı, anne depremin öncüsü konumunda gözüküyor. Temel depremin giderek olma riski bulunan. Burada yakınlıkla alakadar tıpkı nitelik var. Hangi iklim depremin tarz odak noktasına yakınsa o iklim daha çok etkilenecek. Kahramanmaraş’a daha andıran olduğu amacıyla artık etkilenecek. Sonraları Adıyaman ve Malatya birkaç etkilenecek.  Malatya, Pazarcık segmentine uzak olduğu üzere bina stokumuz henüz birkaç etkilenecek. Elan büyük tıpkısı deprem olursa Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana çokça etkilenecek. Bu segmentin öncü depremi diyerek düşünürsek, anne depremin giderek olma ihtimali yüksek.”

“ERKENEK SEGMENTİ MALATYA’YI DAHA ÇOK ETKİLEYECEK”

Aluçlu, Pütürge segmentinde intizar meydana geldikten bilahare Erkenek ve Palu segmentine stres, erke transferi yüklendiğini belirten Aluçlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arada Erkenek segmenti kaldı. Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin tamamen enerjisini boşaltması halinde daha yakın aynı tarihte deprem üretmesi kabil gözüküyor. Bizi arz haddinden fazla ilgili Erkenek segmentinde hareket 1893’te meydana gelmiş. 129 yıl üzerinden geçmiş. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin birlikte her an zelzele üretebilir. Alışmışlık açısından Erkenek segmenti. Pazarcık segmenti sıralama namına Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’yı etkilerken, Erkenek segmenti Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ı etkileyecek.”

Pazarcık segmentinin Gölbaşı’ndan başlayarak Pazarcık ve Türkoğlu’na uzandığını tabir fail Aluçlu, “Bu kırık anne depremi 1513 yılında deprem üretmiş ve 7,5 büyüklüğünde. Erkenek segmenti 1893 yılında asil hareket üremiş ve 7,2 kadar” dedi.

Share: