Eş sahiplerinden akılalmaz boşaltma oyunu

Serencam dönemde küsurat göz değer ve kiralarına cebin yasal oranın üstünde icar artışına ilişik konuşan Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, “Eş sahipleri, yüksek icar getirisi temin etmek üzere kiracılarını boşaltma etmeyi istiyorlar. Geçim yoluyla edimsel icar artırımı yaptıramayan emlak sahipleri önce halen kendilerinin kullandıkları hane yahut hisse senedi yerini satıp, bilahare gereksinim nedeni ile boşaltma davası açıyor” dedi.

Doğan, kira artırımı yapamadığı amacıyla konuta ihtiyaç dolayısıyla kiracısına tahliye davası açan evet bile açacağını belirten bölük sahiplerine alın kiracıların ne kanuncu haklarının olduğu üzerine bilgelik verdi.

“Para sahibinin gayrimenkulünü sattığı kanıtlanmalıdır “

Kiracıların haklarına ilgilendiren hikmet veren Doğan, “Mülk sahipleri, Borçlar Kanununa bakarak; 5 yılını doldurmamış kiracılara her yıl TÜFE oranı üstünde artış yapamayacaklarını öğrendiler. Fakat buna karşın emsal familya kiralarının artmış olması, nedeniyle daha yüksek icar getirisi sağlamak üzere kiracılarını boşaltma etmeyi istiyorlar. Kavil yoluyla aktüel icar artırımı yaptıramayan taşınmaz sahipleri evvel halen kendilerinin kullandıkları basamak veya gelişim yerini satıp, sonradan gereksinim nedeni ile boşaltma davası açıyor. İşte bu durumda müstecir, para sahibinin gayrimenkulünü mail devir geçmiş sattığını yargılamada kanıtlamalıdır.

Çünkü iş, uygulama ve doktrine göre: zat oturduğu evi tahliye davası açmadan ilk satmış yahut satılığa çıkarmışsa, kiralayanın ihtiyacının asıl ve ilgiyle olmadığı akseptans edilir. Antrparantez Borçlar Kanunumuza bakarak gereksinimin üs, yürekten ve mecburi olması aranmaktadır. Örneğin; kiralayan veya oğlunun yemeden içmeden nişanlı olması, evlilik hususunda herhangi bir adım atılmaması evlilik dolayısıyla gerekseme talebi adına ehliyetli görülmemektedir. Gine bu konuda yetişkinler üzere hareket hesabına alışmışlık isteği akseptans edilmemekte elden çocukların okula gidiş gelişlerdeki zorlukları, ihtiyacın özden olduğuna tanıt akseptans etmekte, yordam uzaklığı kaynak ve candan bire bir gerekseme adına görmemektedir. Şayet kiralayan bilgisiz el altında oturduğu konutun kesenek, mahrukat ve diğer giderlerini karşılamakta zorlandığını, bundan kıran bile kiralanana aşağılık ihtiyaç duyduğunu tanıtlama ederse tahliye kararı verilmesi gerekmekte, fakat fazla dirimlik elde etme amacı ile açılan tahliye davası akseptans edilmemektedir.
Kiraya verenin ödence ödemesi durumu oluşabilir”

Rıfat Eş kiralara yüzdelik 98 bindirim yaptı

 

Kira fiyatlarında rekor artış

 

Tedbir alınmazsa icar fiyatı erişilemeyecek rakama ulaşacak

 

Share: