Eş fiyatları arz aşkın bu ilde arttı

Sazak’deki satılık konutların fiyat artış hızı son aylarda özen gelgelli boyutlara ulaştı. Kent, sonuç 4 aydır mutluluk genelindeki satılık ev fiyatlarının sunu fazla zamlandığı diyar kendisine öne çıkıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Iktisadi ve Içtimai Araştırmalar Merkezi (BETAM) verilerine göre, 2021 Teşrinievvel’dahi satılık basamak fiyatlarındaki artışta mevki genelinde 4. sırada saha alan Mersin, 2021 Son Teşrin’dan 2022 Şubat’a büyüklüğünde satılık eş fiyatlarındaki artım hızında birinciliği bırakmadı.

Kentte, kasımda almanak bazda yüzdelik 78 mütezayit satılık familya fiyatları, aralıkta yüzdelik 120, ocakta yüzde 141, şubatta ise yüzde 154 yükseldi.

Peki bu artışın nedeni hangi? Sozcu.com.tr adına CHP Mersin Ağacı Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sazak Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat ve Sazak İnşaat Müteahhitleri Birliği Derneği Başkanı Kenan Peker ile konuştuk.

‘VATANDAŞLIK ALABİLMEK İÇİN…’

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Ulvi Maharetli Başarır’ın Sözcü’ye verdiği bilgiye bakarak, Sazak’deki satılık göz fiyatlarındaki artışın ilk nedeni mutluluk genelinde alçak şekilde zamlanan yapım maliyetleri iken, ikinci illet ise Suriyeli sığınmacılar.

İnşaat maliyetlerindeki artışın son aynı yılda yüzdelik 100’ü aştığını anımsatan Başarır, “Müteahhitler geçen yıl 3 bin TL olan yapım malzemesinin bu yıl 6 bin TL’ye çıktığını söylüyor. Maliyetlerdeki bu artış basamak fiyatlarına üstelik yansımış durumda” dedi.

Diğer yandan, Sazak’mağara sunma fazla sığınmacı kayran illerden biri olduğunu vurgulayan Başarır, “Kâh Suriyelilerin iktisadi durumu çokça şiddetli ve sokakta çadırlarda seyretmek zorundayken, bazıları ise yurttaşlık alabilmek üzere satılık basamak talebini artırıyor. Bu birlikte kentteki satılık evlerin fiyatını yukarı calip heybetli bir format” diyerek konuştu.

Mersin’birlikte güzeşte yıl 1500 TL olan kiralık evlerin bu sene 2 bin 500-3 bin TL bandına yükselirken, satılık evlerin ise 600 bin liradan 1 milyon 200 bin liraya büyüklüğünde çıktığı bilgisini veren Başarır, “Beş Altı sene evvel kendi biriktirdiği dünyalık ve bankadan çekeceği konut kredisi ile ev sahibi ihtimalî sarıklı, vazifeli, esnaf kesiminin artık Mersin Ağacı’bile karı sahibi olması neredeyse imkansız arkaç geldi” değerlendirmesinde bulundu.

UĞRAŞ NEDENİYLE UKRAYNA’DAN BARHANA ALMAYA BAŞLADIK

Sazak Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat, kentteki satılık bölük fiyatlarındaki kilolu artışta ilkin Suriyeli sığınmacıların etkisi olduğunu ancak yabancıların göz fiyatları üzerindeki etkisinin Suriyelilerle sınırlı kalmadığını anlattı.

“Şimdi tıpkısı da Rusya-Ukrayna savaşından sonraları Ukrayna’dan kafile almaya başladık” diyen Canpolat, “Mersin Ağacı değme devir haddinden fazla kafile düz bire bir kent oldu. Gayrı illerdeki vatandaşlarımızdan gördüğü ilginin yanı sıra Rusya, İran ve Irak’fecir dahi rica var. Yabancıların Mersin’deki ev kıymet artışındaki payı yüzdelik 40 civarında” diye niteleyerek konuştu.

AKKUYU’DAHI ÇALIŞAN RUS PERSONEL DA ETKİLİ

“Sazak, bundan 10-15 sene önce heybetli tıpkı kesim vasıtasıyla alışılmak istenilen aynı şehirdi. Bunun nedenlerinden biri, meyve ve sebzenin burada üretiliyor olması ve çarkıt olmasıydı. Bire Bir şekilde satılık eş fiyatları da ucuzdu” diyen Canpolat, yıllar ortamında Akkuyu Çekirdeksel Santrali’ye alay malay yaşanan değişikliği şöyle anlattı:

“Yıllar geçtikçe şöyle bire bir engel yaşanmaya başlandı: 2-3 yıl önceki Akkuyu Çekirdeksel Santrali’nde çalışan personel sayısı 2-3 bin hayat iken bugün 20 binleri aştı. Rus personelin aileleriyle gelişigüzel Anamur’dan başlayarak başka ilçelere dahi yayılması, yekpare ilçelerde basamak fiyatlarının artmasına defa açtı.”

İMAR SORUNU VAR

“İkinci bozukluk ise Mersin Ağacı’da kangren haline gelen ümran planlarının uzun hayvan hikayesine dönmesi” diyen Canpolat, “Bu sorunun 5-6 yıldır sonuçlanması ve yeni bölük üretilememesi en-istek dengesini etkiledi. Bu dahi fiyatları fevk çekici majör bire bir deli dolu” dedi.

Mersin İnşaat Müteahhitleri Birliği Derneği Başkanı Kenan Peker üstelik Canpolat kabil ümran planındaki sorunlara bel etti.

“Öncelikle Mersin Ağacı’üstelik hane fiyatlarının artmasının umumi sebebi 1/5000’lik mamure planlarının Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’nden yıllardır geçmemesinden kaynaklanıyor” diyen Peker, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada ve Türkiye’üstelik Covid-19 salgınından sonradan olan denk artışları Mersin Ağacı’bile da yaşanmaktadır. Mersin’bile bayındırlık durumu olan bölgelerde ötede denk artışı söz konusu değil, mamure sıfır bölgelerde istek çok ve üretim bir iki olduğundan ekolojik ortam bedel artışı yaşanıyor.”

Ayrımsız ayrıksı yetişkin nedenin dahi inşaat maliyetlerindeki çoğalma olduğunu söyleyen Canpolat, kentteki kiralık ve satılık sülale fiyatlarına ilişik ise şunları söyledi:

İNŞAAT MALİYETLERİ ÇOKÇA YÜKSELDİ

Öte yandan Canpolat, benzeri özge eke nedenin birlikte inşaat maliyetlerindeki artım olduğunu söyledi ve kentteki kiralık ve satılık ocak fiyatlarına ilgilendiren ise şunları söyledi:

“İnşaat maliyetleri eskisi kabil değil, çok yükseldi. İmarın olmayışı ve müteahhitin kazma çakamaması birlikte ister kiralık lüzumlu satılık göz fiyatlarını korkulu şekilde artırıyor.

Kiralık 1+1 dairelerin arz bağan fiyatı daha çok 2 bin-2 bin 500 bandında. Geçen yıl bu misil 1000 TL ila 1500 TL aralığında değişiyordu.

Satılık 1+1 dairelerin fiyatı ise benzeri yılda 400-500 bin TL’den 800-900 bin TL’ye ulaştı.

Şu an Sazak’dahi oturulabilecek yeryüzü kotu kat, 20-25 yaşında olmasına karşın 300-350 bin teklik. Geçen yıl ise 100-150 bin TL idi.

Deniz Boyu bölgesinde, Rusların yoğunlukta olduğu yerlerden 1+1 satılık daireyi 700 bin liradan zir bulamazsınız.”
(Gamze Bal-Sözcü)

Satılık ev fiyatlarındaki artım devam ediyor!

Sahillerde hane fiyatları uçmuş!

İngiltere konut fiyatlarında rekor artım

 

Share: