Erzurum’da sağlıkçılar ana ve gebelere ana sütünün önemini anlattı

Erzurum Kent Hastanesinde abla ve doktorlardan oluşan kol, ana ve gebelere, emzirme ve esas sütün önemi karşı vukuf verdi.

Hastanenin B bloğunda, 1-7 Teşrinievvel tarihleri beyninde planlı Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında “Ben annem amacıyla, anne sütü benim amacıyla olağanüstü” sloganıyla etkinlik düzenlendi.

Hastaneye gelen çocuklara balon armağan eden ve “Ego annem amacıyla, anne sütü benim üzere tansık” yazılmış tişört giyen hemşire ve etibba, gebeler ve annelere bilgilendirici risale dağıtarak temel sütünün ve emzirmenin önemini anlattı.

Hastane Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Hakkı Başköşe, burada yaptığı konuşmada, “Heveskâr ekibimiz tevellüt öncesi ve sonrası temel ve asıl adaylarına emzirme eğitimlerini taburcu edilene büyüklüğünde vermekte. Burada dikkati vira etmek istediğimiz bekçi yavru amacıyla önce 6 kamer asıl sütünün önemi. Annelere önerimiz çocuğun önceki gıdası ve ağzına geçmiş gireceği besinin anne sütü olması.” dedi.

Başhekim Yardımcısı ve Karı Tevellüt Servisi Sorumlusu Doç. Dr. Berrin Kadıoğlu da asıl sütünün gelişigüzel antlaşma haddinden fazla eşsiz ve kebir kumanya olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tabii tıpkısı antibiyotik olan temel sütü bebekleri her çeşit hastalıktan koruyor ve bu ilmî namına kanıtlanmıştır. 2 yıla kadar birlikte annelerin emzirmelerini destekliyoruz. Filhakika gebelik öncesi ve sırasında, veladet öncesinde de mehtaplı okulumuza bütün gebeleri çağırma yazar eğitim almalarını ve emzirme üzerine bilgilendirmelerini sağlıyoruz. Umarım dimdik ve güzel nesiller yetişmesine katkımız olur.”

Kadıoğlu, doğum eden ve doğuma hazırlanan anneleri uyumlu olarak bilgilendirip yenidoğan bebeklere emzirme alışkanlığı eğitimi veren emzirme ekibinin birlikte hafta boyunca poliklinik ve servislerde esas sütünün kıymetini anlatıp bilgilendirici broşür dağıtacaklarını sözlerine ekledi.

Share: