Ersizlerdere Gusto Parkı ziyaretçilerini bekliyor

Ersizlerdere Zevk Parkı ziyaretçilerini bekliyor

KASTAMONU Avrupa’nın 13., Türkiye’nin ise tek Pan Parks statüsüne ehil Dünya Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Ersizlerdere Zevk Parkı, ziyaretçilerini bekliyor. Ersizlerdere Kalkınma Eğitim Bilimi ve Yankı Turizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, sonbaharın eşsiz güzelliklerini soldurmak amacıyla İsviçre’nin Alplerine gidilmesine lüzumlu olmadığını söyledi.

Ormanlarındaki zengin bitki örtüsü, florası ve kanyonlarıyla demet çeken, Avrupa’nın 13., Türkiye’nin ise tek Pan Parks statüsüne eş Dünya Dağları, sonbaharın benzersiz güzelliklerini yansıtıyor. Ekoturizm açısından efdal potansiyele sahip Küre Dağları’nın eteklerinde kayran alan Yeryüzü ilçesine bağlı Ersizlerdere köyündeki kanyon ve ormanlık alanlarda yeşilinden solgun ve kahverengine dönen elvan, güz mevsiminin bilcümle güzelliklerini ziyaretçilerine sunuyor. Ersizlerdere Zevk Parkına mevrut fotoğrafçılar ve doğaseverler, orman yürüyüşü parkurlarında yürümenin

“Tabiat Parkı sarmak için İsviçre’nin Alplerine gitmenize lazım bulunmayan”

Gusto Parkı ile ilgili bilgelik veren Ersizlerdere Kalkınma Eğitim Bilimi ve Eko Turizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, “Dünya Dağlarına ismini veren ve içerisinde İstiklal Yolu Milli Parkı kâin devamında ise Ersizlerdere Kanyonu’nun ülkemizin 252. Gusto Parkı’nın ilan edildiği bölgedeyiz. Burada yeşilin her tonunu görebilirsiniz. İsviçre’nin Alplerine gitmenize ister yok. Ersizlerdere Kanyonuna kadın, Ersizlerdere Zevk Parkı’ndaki güzellikleri görün. Bu şanlı kalite cümbüşü içerisinde aynı hafta sonunu geçirmenizi isterim. Ersizlerdere Gusto Parkına bir nice bölgeden ziyaretçi ve misafirler gelmektedir. Buraya gelenler, bu manzarayı gördükten sonradan buralara hayran kalıyorlar. Buradaki huzuru, buradaki dinlenmeyi apayrı bire bir yerde bulamadıklarını bizlere söylüyorlar. Tığ, yöre halkı yerine gelen misafirlerimizden çok kıvançlı oluyoruz. Tabiat yürüyüşleri düzenlemekte. 12 kilometre uzunluğunda arazi zeminden oluşan benzeri reviş yolumuz bulunuyor. Burası Çuha Doruğundan başlayıp, Ersizlerdere Kanyonuna kadar bitmeme ediyor. Bu güzergah ismini Çuha çiçeklerinden almıştır. Bu çiçek alçaklarda beyaz, yükseklerde mavi açan bir çiçektir. Yer dayanç üstünde, çuha çiçeklerinin içerisinde renk cümbüşünün olduğu bu arazi parkurda misafirlerimizle hayat yoğun bir yol gerçekleştiriyoruz. Bura Türkiye’nin sunma domuzuna bağ bozumu manzarasının görüldüğü ayrımsız bölgede sizler, doğanın içerisinde reviş yapacaksınız. Hafta sonu burada geçireceğiniz devir ile yeniden motive olacaksınız. Şehrin stresinden arabaların gürültüsünden kurtulup sizleri Ersizlerdere Kanyonu Gusto Parkını görmeye çağırma ediyorum” dedi.

“Savaşlarda kül erlerini kaybettiği amacıyla köyümüzün adına Ersizlerdere denilmiştir”

Ersizlerdere Beğeni Parkı’nın İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı güzergahında bulunduğunu belirten Çağır, “Ersizlerdere bölgesi, 1. Dünya Savaşı, Balkan Savaşı, Kurtuluş Savaşına giden tekmil erlerin martir düşmesinden, köyde cenaze namazı birlikte kılacak kimsenin kalmamasından hava Dere köyü Ersizlerdere Köyü ismi verilmiştir. Ersizlerdere Gusto Parkı, İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı güzergahı üzerindedir. Bizim bölgemizde 95 kilometrelik parkur bulunuyor. İnebolu Türk Ocağı önünden başlayıp Kastamonu’nun Cumhuriyet Meydanına karar olan kısım Türkiye’nin yeryüzü tafsilatlı üçüncü trekking yolu adına geçiyor. Temas sene bu güzergah üzerinde birlikte kış aylarında ve yaz aylarında natür yürüyüşleri düzenleniyor. Rastgele yıl bu yürüyüşlerin düzenlenmesiyle de İstiklal ruhunun, Milli savaş ruhunun yaşatılmasına açkı oluyor. Bizlerde bundan çok gururluyuz, haddinden fazla memnunuz böyle benzeri bölgeden doğmaktan” diye konuştu.

“Küre Dağları, Türkiye’birlikte Pan Parks sertifikalı tek bölgedir”

Yeryüzü Dağları’nın Türkiye’da Pan Parks sertifikalı bir tane havza olduğunu belirten Çağır, “Avrupa’nın 13’üncü, Türkiye’nin üstelik tek Pan Parks statüsü bulunan Yeryüzü Dağları Milli Parkı, ismini gerçekte Yeryüzü ilçesinden almıştır. Dünya, bakır ocağı demektir. Bakır ocaklarının merkezi anlamındadır. Kalkolitik dönemden yani M.Ö. 5 bin yılında başlayıp günümüze büyüklüğünde kesintisiz bire bir kronolojiye sahiptir. Yeryüzü ilçemizde bakır değme dönemde işlenmiştir. Bundan eş eşyaları, savaşta mergup araçlar gibi malzemeler Dünya bölgemizde yapılmıştır. Ticaretinin gücü sebebiyle bile Yeryüzü ilçemiz, Sinop’tan Ilgaz Dağının eteklerine kadar geniş bire bir coğrafyayı havi ayrımsız bölgedir. Yeryüzü Dağları Milli Parkına, Pan Parks statüsü verilmiştir. Pan Parks, 10 bin hektardan balaban alanlara verilen aynı bölgedir, insan elinin değmediği mıntıka yerine biliniyor ve Türkiye’nin de Dünyaya armağanı yerine kabul edilen benzeri bölgedir Yeryüzü Dağları Milli Parkı” şeklinde konuştu.

“Bir günde 4 mevsimi yaşayabileceğiniz biricik saha Ersizlerdere Tabiat Parkı’dır”

Benzeri günde 4 mevsimin yaşanılabileceği biricik içtima Ersizlerdere Zevk Parkı olduğunu ifade eden Ersizler Köyü Muhtarı Nihat Kaya ise, “Eko Turizm Başkanı Mustafa Çağır’ın çalışmaları sonucu geçtiğimiz yıllarda Ersizlerdere bölgesi, Beğeni Parkı yerine ilan edildi. Deminden bölgemiz projelendirme aşamasındadır. Toprak üzere kullanılmamış projeler hazırlanıyor. Bura domuzuna ve kullanılmamış benzeri bölgedir. Görülmesi ve gezilmesi müstelzim tıpkı nahiye. Bölgenin turizme kazandırılması gerekiyor. İnanıyorum ki Türkiye’nin birçok yerindeki Zevk Parklarından henüz güzelce olacağını ve daha çok evcil ve ecnebi gezgin çekeceğini düşünüyorum. Bir bakıyorsunuz sabahleyin sis canlı bölgemizde, öğleye akilane da yağmur çiseliyor, akşamüzeri dahi bakmışsınız zaman açmış. Akşamda itici bir gelgel bilgili. 4 mevsimi tıpkısı günde yaşayabileceğiniz bir havaya ehil. Havası ve suyu çokça güzelce benzeri kesim, bizlerde bu yüzden köyümüzden ayrılmadık. Bu güzellikleri ülkemizin gelişigüzel yerinden insanların gelip görmelerini tavsiye mektubu ederim. İnşallah önümüzdeki günlerde karye pansiyonculuğunu, ocak pansiyonculuğunu henüz bile canlı hale getireceğiz. Ayrıca bunun amacıyla meydan arayışlarımızda bulunuyor. 30 odalı bire bir konak yapmayı dahi planlarımız arasına aldık, inşallah bunu bile yapacağız” ifadelerini kullandı.

Share: