Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Düzce’de konuştu Açıklaması

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşifle Karadeniz’in altındaki yapıları yeni belirgi ve bilgilere bakarak yeniden değerlendirdiklerini belirterek, “Deminden eskimemiş bilgi ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla baştan değerlendiriyoruz. Çalışmalar neticelendiğinde, yeni irfan yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” dedi.

Aynı seri temaslarda bulunmak amacıyla kente gelen Dönmez, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanlığını ziyaret etti.

SELIM Parti’li milletvekilleri, AK Öğür Düzce İl Başkanı Mustafa Üzücü, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, Belediye Başkanı Faruk Özlü ve partililer yoluyla karşılanan Dönmez, kentte yapılan çalışmalara ilgili bilgelik aldı.

Dönmez, daha sonradan burada yaptığı konuşmada, kentin 1999’bile meydana gelen depremden sonra hızlı benzeri şekilde toparlandığını söyledi.

Avrupa’daki bildirme makro gündemin enerji krizi ve doğal gaz olduğunu dile getiren Dönmez, Avrupa’nın ‘kışı lacerem atlatacaklarına’ dair çalışma ortamında olduğunu anlatım etti.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz konusu özellikle girmek amacıyla enerjiyle ait alınması müstelzim tedbirleri yıllar öncesinden almış tıpkısı ülke olduğunu, sonuç 4-5 yılda yapılanların durumu elan kemiksiz ortaya koyduğunu belirtti.

Türk Akıntı hatlarının devreye girmesiyle Avrupa’nın bugün yaşadığı sıkıntıları Türkiye’nin yaşamadığına işaret eden Dönmez, doğrudan Türkiye’ye gelen benzeri hattın olduğunu hatırlattı.

Dönmez, hoppadak Türkiye’nin değil bitişik ülkelerin ve Avrupa’nın yer güvenliğini da sağladıklarını dile getirerek, “Bu kaynaklar bizim değil. Tabii gazın az daha tamamına yakınını ithal ediyoruz, yüzde 99. Petrolün yüzde 92’sini ithal ediyoruz. Hakeza olunca dahi arsıulusal piyasalarda gelişen erdemli fiyatlar maatteessüf doğrudan ya birlikte bilvasıta adına bizim maliyetlerimizi birlikte etkilemekte. Ama biz küsurat maliyetleri, vatandaşımıza önce günden bu yana yansıtmama politikası gereği bütün bağan seviyelerde tuttuk. Zaman halihazırda gaz maliyetinin eke benzeri kısmını, az daha yüzdelik 80’ini devletimiz karşılıyor. Eksantrik benzeri ifadeyle 100 liraya servet ettiğimiz gazı 20 liraya veriyoruz demektir.” ifadelerini kullandı.

“Amacımız, 2023’ün önce çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak”

Elektrik tarafında üstelik kademeli uygulamaya geçildiğini anımsatan Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“İlk adım cümbüş kullanan mutedil ve güçlükle gelirli hanelerimiz başta tutmak üzere, yine oldukça esnafımız başta girmek üzere onlara kilolu oranda destekleme yapıyoruz, yüzde 50’ler seviyesinde. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Sahi minimum sevap ilkin kalkışmak üzere emeklilere, amme çalışanlarına enflasyonun üzerinde artışlar temin etmek suretiyle bu donuk dönemi elan rahat atlatmak amacıyla nazik ceht ve himmet sarf ediyoruz. İnşallah 2023, 2022’den henüz ongun geçecek çünkü ilkin Bakanlığımız oluşmak için birçok bakanlık ve ilişik kurumların balaban projelerini tamamlama tarihi namına Cumhuriyetimizin 100. yılını hedefledik. Bizim de elimizde bildirme bir iki biraz şerha mega projemiz var. Bunlardan vatandaşlarımızı doğrudan etkileyecek hususların başında on paralık elbet Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda üretilecek doğal gaz var. Niyetimiz, hedefimiz, amacımız, 2023’ün önce çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak.”

Dönmez, YANLIŞSIZ Öğür iktidarından evvel Düzce’nin erke ve tabii kaynaklar alanında vakit kaybetmeden 1,2 milyon lira yatırım aldığına dikkati çekerek, “2021’dahi bu rakam tekmil 297,9 milyona ulaşmış. Serencam 19 yılda mecmu 1,56 bilyon lira yatırımı üstelik Düzce’ye yapmışız. 2022 yılı planlarımıza gelince, yine erke ve madencilik alanında 413,9 milyon liralık yatırım yapacağız.” dedi.

Akçakoca ilçesinin kıyıya yakın önce gaz üretilen sahalardan biri olduğuna meni fail Dönmez, “Orada istihsal azaldı, imdi bayılmak üzere. Yalnız orada çalışmalarımızı detaylandırıyoruz, derinleştiriyoruz. Önümüzdeki 1-2 ay içre belirgi alırsak sizlerle paylaşacağız. Biz ümitliyiz. Illet? Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfimizle Karadeniz’in altındaki yapıları kullanılmamış belirgi ve bilgilere göre baştan değerlendiriyoruz. Akçakoca’birlikte henüz önceki keşfetmiş olduğumuz düz rezervi küçüktü, bozuk klasik biçimlenme ve verilere göre yapılmış tıpkısı üretimdi. Deminden yeni bilgelik ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla yeniden yorumluyoruz, değerlendiriyoruz. İnşallah bu çalışmalar neticelendiğinde, yıpranmamış irfan yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” diye konuştu.

Dönmez, bu yıl bir nice ilçe ve beldeye gaz götüreceklerini belirterek şunları kaydetti:

“Sabık yılı 643 ilçeyle kapatmıştık. 81 ilin tamamında gaz filhakika kullanılıyor. Bu sene 70 civarında ilçemize henüz doğal gaz götüreceğiz. Bu yıl gaz dağıtımı işleyen şirketlerimiz Türkiye genelinde tamam 12,5 milyar liralık yatırımı gerçekleştirmiş olacaklar. 11 bin 500 kilometrelik kanalizasyon yapılacak. Yeniden bire bir şekilde 2023’te da bu miktarlarda tıpkısı yatırımı öngördük. Küsurat bütün ilçelerimiz dahi planlama kapsamında 3-4 sene süresince gaz kullanır arkaç ati.”

Vatandaşları bilinçlendirme üstüne kimi vakit kanuni yayınlar yapıldığını dile getiren Dönmez, “Ama ne hikmetse Avrupa’daki bu krizi görmezden gelerek vatandaşımıza yapmış olduğumuz brifing çalışmalarını eleştiren çarpıtma yazılarını ara sıra basın organlarında görmekteyiz. Ayrımsız posta elan altını çizerek ikna etmek istiyorum; devletimiz zaten bu konuda müstelzim destek ve teşviki bile veriyor. Enerji verimliliği alanında yapılan yatırımlar sayı farkı 5 sene ortamında ansız dönüyor. İster evinizde, hareket yerinizde ve sanayi kuruluşlarında acilen değme yerde kısa mütemadi kavrayışsız aktarılma sürelerini görüyoruz, ölçüyoruz. Bu kapsamda enerjiyi bereketli kullanma uygulamalarına ve çalışmalarına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, kritik öneme taşıyan seçimin yapılacağı 2023 yılının Türkiye’nin yılı olacağını üstelik sözlerine ekledi.

Share: