Erdoğan: Balaban Sarsıntı Dönüşümü hareketini sürdürüyoruz

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, kentsel inkılap çalışmaları kapsamında depreme dayanabilen hane stokunu sonsuz artırdıklarını ifade etti.

Erdoğan, kararlılıkla sürdürdükleri Nazik Yer Sarsıntısı Dönüşümü hareketi kapsamında, 81 el 922 ilçede 300 bin konutun deprem dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

2012 yılında başlattığımız Nazik Zelzele Dönüşümü hareketini ülkemizin ciharıyek yanı sıra hız kesmeden sürdürüyoruz.

Bu konutların 100 bininin İstanbul’da düz aldığı ve 90 milyar teklik yatırım değeri bulunduğu bilgisini veren Erdoğan, şunları kaydetti:

Budun bahçeleriyle, ekolojik koridorlarla hem şehirlerimize kan aldırıyor hem umulur afet durumunda kullanılacak içtima alanlarını oluşturuyoruz. Bugüne kadar 2,5 milyon kentsel tahavvül ve toplumsal konutu tamamladık. 10 milyon vatandaşımızın fert ve para güvenliğini güvence altına aldık. TOKİ konutlarımızla ve çatı teftiş sistemimizle ülkemizdeki binaların yüzdelik 55’ini sakıncasız hale getirdik. 150 bin yeni içtimai konutun çalışmalarına devam ediyoruz. Depremlerden ve selden beis gören Elazığ’da 24 bin 83, Malatya’da 6 bin 262, İzmir’de 5 bin 93, Giresun’da 619, Rize’de 378 göz inşa ediyoruz. Elazığ, Malatya, Bingöl, Giresun, Manisa, Van, Adıyaman, Erzurum, Çanakkale, Afyon, İzmir, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Rize ve Antalya’da afetten etkilenen bölgelerde 9 bin 478 köy evi ve 3 bin 767 ahır yapıyoruz.

Ihya 5 milyon konutu kurtarılabilir

Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener’den hareket açıklaması

Naci Görür: Asgari 7.2 ile 7.6 ortada tıpkı yer sarsıntısı bekliyoruz

Mümkün İstanbul depreminde korkutan senaryo

İş dünyasından ‘hareket’ raporu

 

Share: