ENKAZI KAZARAK OLUŞAN BOŞLUKTA KURTULAN KADIN, O ANLARI ANLATTI

KAHRAMANMARAŞ merkezli 11 ili etkileyen depremde evleri yıkılan bin 555 aileden oluşan 5 bin 277 birey, Bitlis ve ilçelerinde ev, otel ve kredi yurtlar kurumuna yerleştirildi. Ailesiyle yakınlarının evine misafir olan Adıyamanlı Fadime Bozoğlu Cayhan, oturdukları 10 kıvrım apartmanın 6’ncı katında depreme yakalandıklarını ve kişi imkanıyla enkazı kazarak oluşan boşlukta kurtulduğunu söyledi. Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler, 11 ilde yıkıma kat açtı. Binlerce binanın yerle bir olduğu kentlerde, 43 binden fazla yaşama hayatını kaybetti. Depremin yıkıma hastalık olduğu bölgelerden Bitlis’e şu ana kadar bin 555 aileden oluşan 5 bin 277 birey gelerek ensiz, ocak ve otellere yerleştirildi. Ailelere, valilik, belediyeler, sivil toplum örgütleri, Türk Kızılay ve AFAD rastgele kalem ihtiyaçlarını karşılayarak, apotr oluyor.

‘KAZDIĞIM ENKAZIN BOŞLUĞUNDA KURTULDUM’

Kente yakınlarının yanına yerleşen ailelerden Fadime Bozoğlu Cayhan, depreme Adıyaman’dahi ailesiyle oturduğu 10 katlı apartmanın 6’ncı katında yakalandığını belirterek, o anları anlattı. Depremin meydana geldiği saatte kurnaz olduğunu belirten Cayhan, ‘Deprem olduğu sırada annem, babam, kardeşim, eşim ve çocuğumla evdeydik. Sarsıntı sırasında uzaklık koridordaydım. Asansör boşluğu ve abdesthane kısmının yıkıldığını gördüm. Ego üstelik arada kaldım. Temas yeri türap esrar kaplamıştı. Fayanslar, dolaplar üzerime makul düşmeye başladı. Bağırıyordum, amma kimse beni duymuyordu. Babamın üstelik anneme seslendiğini duydum. O tam odada bekâr yatan çocuğum aklıma geldi. Anneme ‘Çocuğum Deniz’i al’ diyerek seslendim. Elan sonradan kardeşimin duvara telefon ışığını tuttuğunu ayırt ettim. Beni arıyordu. Seçme meydan kapkaranlıktı. Beribenzer bire bir yerden elimi çıkardım ve buradayım diye seslendim. Orayı kazdım. O da bana arkalama etti. Müzaheret ederken, dun gidip geliyordu. Orada açtığımız boşluktan dışarı çıktım. Ailem dahi kapıdan çıkarak kurtuldu. Aracımıza binerek çıktık, amma mahrukat bulamadık. Bulduğumuz tesislerde cesaret kartları üstelik geçmiyordu. Adıyaman’dan fakat depremin 3’üncü dolaşma çıkabildik. Yaşanan felaketi ayn önüne aldığımızda arz ak yazılı ailelerinden biri olduğumuzu düşünüyoruz. Evden çıkınca üstümüz başımız yarar değildi. Sonraları yardıma gelenler seçkin şeyimizi karşıladılar. Çocuğumun hiçbir şeyi yoktu. Bize havari olan herkese çokça teşekkür ediyoruz dedi.

‘O GÜN PESPAYE KIYAMETİ YAŞADIK’

Depreme Hatay’ın Antakya ilçesinde kaldıkları apartmanda kardeşi ve 3 yeğeni ile yakalanan Seyhan Asude ise deprem olduğu tam şaşırıp şuurunu kaybettiklerini söyledi. Sakin, Tamamen oldukça aynı kıyametin içinden geldik. Hangi yaşadığımızı bilmiyoruz. Zira şuurumuz o tam durumunda değildi. Trafik yoğunluğu insanların paniği, yıkılan evler, bağrışmalar, ambulanslar o haset on paralık unutmam. Evvel Silifke’ye gittik. Orada 7 aile bir eve konuk olduk. Televizyonlardan haberleri izledik. Yıkılan binaları gördük. Oradan bile aile bakmak amacıyla Antalya’ya gittik. Binlerce emanet bizim kadar ev araştırmak için gelmişti. Hatay’birlikte doğup büyüdüm. Şartlar makul olduğu ant oraya dönüp, orada süregelmek istiyorum. Sonrasında bile Bitlis’e geldik. Buraya geldiğimiz için çokça mutluyuz. İnsanlar bize çokça yardımcı oluyor. ‘Gelin evimizi size bırakalım’ diyenler dahi oldu. Hayatımdaki sunma akilane kararı, Bitlis’e gelerek verdim. Herkese çokça teşekkürname ediyorum diye niteleyerek konuştu.

‘BİTLİS VE İLÇELERİNDE 5 BİN 277 DEPREMZEDEYİ MİSAFİR EDİYORUZ’

Türki Kızılay Bitlis Şube Başkanı Yüce Cengiz, kente gelen depremzedelere seçme konuda apotr olmaya çalıştıklarını belirterek, Bitlis yer merkezi ve ilçelerimizin tamamında bin 555 ailemizden toplamda 5 bin 277 kişiyi misafir ediyoruz. Türk Kızılay kendisine bu misafirlerimizin gıda, hijyen, giysi, başmak, battaniye, ısıtıcı üzere ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Gönüllülerimiz, görevlilerimiz ve ayrıksı ekiplerimizle gelişigüzel hazırladığımız malzemeleri konuk oldukları evlerine götürüp, tasdik ediyoruz. Ayrıca kadın kollarımızın yaptığı benzeri zindelik kapsamında bile aileleri bire bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlıyoruz ifadelerini kullandı.

Share: