Enflasyona alın koruyacak en emniyetli liman basamak!

Gayrimenkule talep sadece Türkiye’birlikte değil, cümle dünyada kısık bir yükseliş eğilimi gösteriyor. Küresel anlamda bu istek artışını yorumlayan DAP Holding Umumi Heyet Başkanı Saf Yılmaz, “Küresel Basamak Fiyat Endeksi’nin üçüncü çeyrek verilerine bakarak, dünyada basamak fiyatı sunma haddinden fazla küsurat mevki, yüzdelik 35,5’lik kıyasla Türkiye oldu. Bu marifet bize şunu gösteriyor; Bitiren, hane yatırımının enflasyona karşı yer emin liman olduğunun farkında. Çıkan fırsatları zula etmek istemiyor. Faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca cevap verecek nitelikteki konutlar birlikte bu artım ivmesini destekliyor.” dedi.

HİÇBİR YATIRIM KONUTLA YARIŞAMAZ

Göz yatırımının enflasyona alın güvenli liman olduğunu somut rakamlarla bile örnekleyen Işıklı Yılmayan, şu bilgileri paylaştı: “İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan daha hızlı tıpkı yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım eden için birlikte emtiaya nazaran dokunaklı tıpkısı zayi söz konusu. Gayrimenkulun getirisi ise, hem emtia hem birlikte dolardan çokça daha fazla tıpkı prime imza attı.

Elan pandeminin en başında Çekmeköy’da hayata geçirdiğimiz Ormanköy projesi, 10 bin TL metrekare fiyatla satışa başlamıştı. Aradan güzeşte 1.5 yılda yüzdelik 350 civarında artışla metrekaresi 35 binlik fiyatlar görülüyor. Yeniden bitmeme eden bir ayrıksı projemiz olan Nişantaşı Koru’dahi önceki alanların, proje bittiğinde yatırımlarını yeniden üçe katlamış olmasını bekliyoruz. Yeniden Levent’teki projemizde üstelik buna benzer bire bir tablo oluşacağını oranlama ediyoruz.  Kısaca, kısa vadede ev, genişlik murat dengesine göre akışmaz ayrımsız ahit yaşayabilir. Ama ölçülü ve etraflı vadede, maliyet artışı, arzın düşmesi gibi etkenlerle doların çok üstünde tıpkısı artış yaşayabilir. Dolayısıyla, dövizde dönemsel yükselişler gelişigüzel antlaşma evet. Fakat 10-20 yıllık vadede konutun kazandırdığını tek yatırım uzlaştırıcı kazandıramaz.”

KONUTTA ‘FIRSAT FİYAT’ DÖNEMİNDEYİZ

TÜİK eliyle açıklayan akıbet hane satış rakamlarını bile yorumlayan Temiz Yılmayan, “2021’mağara 11 mahiye döneminde toplanmış 1.3 milyon adetlik konut mir rakamına ulaşıldı. Kasım kocaoğlan bakımından tanıdık aceleci artışı şöyle ihata etmek geçişsiz; ev sektöründe ‘punt denk’ diyebileceğimiz bir dönem yaşanıyor. Pandemi günlerinde kalifiye hane arzında yavaşlama olmasına rağmen, ev talebi artarak bitmeme ediyor.  Global emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, çöz pazarda İnşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzdelik 100’ad üzerinde kalık durumda. Bazı kalemlerde bu çoğalma 18 aylık dönemde yüzdelik 400’e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artış zımnında bugün konut düzlük, gelecek aya nazaran haddinden fazla daha makul fiyatla konuta yetik oluyor” ifadelerini kullandı.

Mavera yandan pandemi sürecinin değiştirdiği hayat alışkanlıkları hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Detaylı süredir etkisini hissettiğimiz KOVID süreci, göz sektörünü tamamen değiştirdi. Bu değişim cümle dünyada özellikle yeşil alanlara erişimi mevcut; uygulayım bilimi ile harmanlanmış, trafikten uzak, site merkezinde ve şehir içre country tarzı konutlara irade patlamış durumda.

EV AHZETMEK İÇİN SUNMA MAKUL ZAMAN

 “Türkiye’de muayyen aralıklarla ‘palavra’ tartışmalarına şahit oluyoruz” diyen Vazıh Yılmayan, “Birileri üstelik gönülsüz üstelik olsa bu acı oruçlu tartışmaların peşinden koşuyor. Zaman gelinen noktada ise olan, sülale ahzetmek isteyip de bu tartışmalardan etkilenen vatandaşa oldu. Bu kavil, vatandaşın familya sahibi olması yöntemince engelledi. Güzeşte sene da söyledim, geçmiş yıllarda üstelik daima altını çizdim: Bölük kabul etmek amacıyla arz akillica ahit ortamında bulunduğumuz ant…” diye konuştu.

‘SAĞLIKLI EVLER’E CİDDİ TALEP OLUŞTU

Elan pandemi öncesinde bu değişimi görerek cemi planlamalarını buna göre şekillendirdiklerini belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vazıh Yılmayan, “Pandemi döneminde insanların hem yeşil alana mümasil, hem dahi şehrin zarfında dirilik isteği arttı. Bunu yeğleme ederken bile sanata, kültüre, alışverişe andıran yerlerde düşmek istiyor. Kül bunlara munzam yerine gelişim, afiyet ve yetişek merkezlerine ve günce ihtiyaçlarını karşılayabilecek lokasyonlarda yaşamayı tercih ediyor. Bu açıdan, DAP adına genelde kamu pandemi süreci, özelde ise 2021 yılı bizler amacıyla çokça etkili geçti. Mütebeddil azrail beklentilerini bereketli çözümleme ettiğimiz, yaptığımız dolay çalışmalar böylece, elde ettiğimiz bilgiyi sektörümüzle paylaştığımız, sektöre cereyan ve elektrik getirerek süreci domine ettiğimiz bir gün yaşadık. Bu süreçte bölük ahzetmek ya da evini mübadele etmek isteyenler birkaç kıvrım, mümkünse bahçeli, açık balkonlu ‘sağlıklı evler’e ağır sıklet benzeri murat oluşturdu. Tamlık bu talepler hane bey adetlerinde eskimemiş aynı rekor kırılmasına kat açtı. DAP özelinde konuşacak olursak; lüzum Çekmeköy’deki Ormanköy projesi, gerekse Nişantaşı projelerimiz, sıkışık iki sene şampiyonu oldu” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI EVLER ŞİMDİ DA UZUN’E GELİYOR

DAP markasının eskimemiş yatırımı olan, Yurt Bölük GYO güvencesi ve DAP Çatı vizyonuyla hayata geçirilecek olan Levent’teki eskimemiş projeleriyle ilgili üstelik konuşan Vazıh Yılmaz, “İstanbul’un finans ve iş merkezi olan Levent’te meydan düz eskimemiş projemizde ön talepleri almaya başladık. Levent’teki projemiz, şehrin merkezinde, yeşil alana erişimi kâin, aksiyon, musahabe, firez, eğitim bilimi ve keyif merkezlerinin umum ortasında country tarzı aynı hayat imkanı sunuyor. Ayrımsız zamanda Uzun bölgesinin sunma nazik projesi olacak olan bu yıpranmamış projemizin, hem Uzun’mağara hem birlikte İstanbul’un kullanılmamış yüzü olacak nitelikte olacağını umu rahatlığıyla söyleyebilirim…” diye konuştu.

ORMANKÖY’DAHI TESLİMLER BAŞLIYOR

2021 yılının, kül dünya açısından yabansı gelişmelerle meşgul ayrımsız sene olduğuna dikkat çeken Aydınlık Yılmaz’a bakarak, küresel çapta yaşanan zorluklara karşın, ülkemizin hele büyüme ve ihracat noktasında gösterdiği performans, hesaplı temellerin hangi kadar hayatiyetli olduğunu tıpkısı göstergesi adına yorumlanabilir. 2021’in DAP Bina özelinde ise başarılı aynı yıl olduğunu belirten Ziyalı Yılmaz, “2020’üstelik yatırımına başladığımız İstanbul’daki Ormanköy projemizin dakikasında peşi sıra 2021’üstelik bile Nişantaşı Koru projesini hayata geçirdik. Rekor denebilecek aynı hızlı ilerlediğimiz Ormanköy projesinde bu yılın evvel yarısında teslimlere başlayacağız. Yeniden önümüzdeki dönemde İstanbul’un finans ve iş merkezi olan Uzun’te vadi kayran yeni projemiz üzere sonuç hazırlıklarımızı yapıyoruz” diyerek konuştu. 

DAP adına iş bitirme becerileri, er konfirmasyon geleneği ve dönemin koşullarına uygun önemli projeleriyle sektöre alnaç verdiklerinin altını çizen Nur Yılmaz, “Yemeden Içmeden geçen sene 1.000 konutun teslimini gerçekleştirdik. Bu sene dahi yeniden 1.000 konutun teslimini gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. 

KASIT 5 YILDA 35 MİLYAR TL YATIRIM

Büyüklük ekonomisine ve kent estetiğine ulama vizyonuyla, yeni yatırımlar amacıyla sabırsızlandıklarını belirten Nurlu Yılmayan, “DAP, kuvvetli mali temellere raci ve istikrarlı büyüyen bire bir firma. Zihayat bir özsermaye yapımız var. Envestisman için seçtiğimiz araziler, ürettiğimiz nitelikli konutlar sebebiyle ayağımızı yere kuvvetli basarak ilerliyoruz. Proje geliştirdiğimiz bölgelerde bilimsel çalışarak verileri işliyor, bildirme-arzu dengesini gani analiz ediyor, piyasanın çalışkan olduğu dönemlerde de sıkışık olduğu dönemlerde dahi bu disiplinle yatırımlarımızı şekillendiriyoruz. Pandemiyle gelişigüzel yüzbinlerce insana dokunduk. İnsanlar, ağırbaşlı kıvrım, yeşili ortamında barındıran, şehrin merkezinde projeler istiyor.  Tığ da proje ekiplerimizi bu alanlara yöneltiyor, müşterinin ihtiyacına göre bölük geliştiriyoruz. Hatırlayacağınız üzere İzmir’birlikte Mavişehir ve Çeşme’de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul’birlikte ise Beykoz ve Pendik’te dahi arsa stokumuz bulunuyor. Kül bunlara Uzun’te, bölgenin arz balaban projesi olacak kullanılmamış yatırımımızı bile eklediğimizde, DAP markası olarak kendimize 5 yılda 35 bilyon TL’lik envestisman hedefi koyduk.” dedi.

DAP Çatı ‘yılın tüketici markası’ seçildi

DAP Yapı’dan Nişantaşı’nda ‘’Lüksün Ötesinde’’ evle

DAP Çatı’nın Nişantaşı Koru projesi gelir şampiyonu oldu

 

Share: