ENERJİSA ÜRETİM, ERCİYES RES’İ DEVREYE ALARAK RÜZGARDA 277 MEGAVATA ULAŞTI

ENERJİSA Istihsal, enerjideki 5 yıllık vizyonunu paylaştı. Ekim ayının önceki günlerinde Enercon ile imzaladığı 1000 megavatlık rüzgar enerjisi anlaşmasının ardından yenilenebilir enerjideki envestisman atağını, Kayseri Erciyes Rüzgar Enerjisi Santrali’ni (RES) devreye alarak sürdürdü. Çanakkale, Dağpazarı ve Balıkesir’da işletmede olan 212 megavat yerleşmiş gücünde toplanmış 3 rüzgar santralinde elektrik üretimi yapan Enerjisa Istihsal, toplanmış 70 milyon dolarlık envestisman yapılan Erciyes RES ile üretim kapasitesini 3 bin 672 megavata, rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü ise 277 megavata yükseltmiş oldu. Enerjisa Istihsal’in, ciddi öncelik olarak akseptans ettiği yenilenebilir enerji alanındaki makro yatırımlarından biri olan Erciyes RES, 65 megavat yerleşmiş gücüyle almanak 221 GW/saat seviyesinde üretim yapacak ve 75 bin hanenin cıvıltı ihtiyacına fiyat verecek. Bölge ekonomisine dahi şişman ulama sağlaması beklenen santralci almanak kısaca 200 bin titrem karbon emisyonunun önüne geçecek. Rüzgar ve sıra hibrit santral yerine hayata güzeşte Erciyes RES, tamamlandığında 100 megavat müesses güce erbap olacak.

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Övünme Zaimler, dünyanın geçirmekte olduğu dönüşümün yer şanlı aşamalarından birinin enerjide yeşil transformasyon olduğuna ilgi çekerek, ‘Bu büyük dönüşümün sürükleyicisi akseptans edilen etkenler, esasta benzeri bakıma dünyanın pekâlâ tıpkısı geleceğe kere alacağını belirleyecek. Ati nesillere akman benzeri belde ve sürdürülebilir tıpkısı ati sunmanın bir tane reçetesi yenilenebilir erke kaynaklarının maksimize edilmesidir. Acun sürdürülebilirliğin ön planda olduğu bakir bir konu açtı. Bu çerçevede, Türkiye da 2053’te liyakatsiz tart hedefi koydu. Akla Yatkın planlama ve hareket birlikleriyle hedefi gerçekleştirecek güce ve birikime fazlasıyla sahibiz. Türkiye yenilenebilir enerjide öncü ve dünyada hatırı sayılır ülkelerden arasında meydan alıyor. Türkiye’nin yeşil enerji üzerine atacağı adımlar ilerisi için büyük ehemmiyet taşıyor. Enerjisa Istihsal, Türkiye’nin bu hedefe doğru yolculuğunda genişlik majör yatırımlara imza atma kararlılığıyla arka arkaya eskimemiş projeleri hayata geçiriyor. Ekim ayında Enercon ile imzalanan bin megavatlık rüzgar santrali anlaşmasının ardından ve zaman devreye alacağımız Erciyes RES ile bu alandaki hedeflerimize daha de yaklaştık. Önümüzdeki dönemde birlikte yenilenebilir enerji yatırımlarımızı artırma ve hem sektörümüze hem birlikte toplumumuza bu konuda öncülük fail bire bir çizgide çalışmalarımızı temdit kararlılığındayız’ dedi.

‘ENERJİ PAYIMIZI YÜZDE 60’A YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ’ Enerjisa Üretim’in 5 almanak yenilenebilir erke vizyonu paylaşımının beraberinde eksantrik bire bir heyecanlarının daha olduğunu vurgulayan Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl ise ?Zaman hem çocuklarımız hem birlikte geleceğimiz için çok yüce tıpkısı etap daha attık. Öncelikli hedefimiz olan yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızın yüce halkalarından biri olan Erciyes Rüzgar Enerjisi Santrali’ni devreye almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yenilenebilir enerjide envestisman açmak önemli önceliğimiz; önümüzdeki 5 yıl içerisinde Enerjisa Istihsal kendisine yalnız yenilenebilir enerjiye yatırım yaparak üretim kapasitemizi 5 bin megavata çıkartacağız. Böylecene yenilenebilir erke payımızı yüzdelik 60’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Benzeri zamanda mecmu bu çalışmalarımızı âdem kaynağının gelişimi, sürdürülebilirlik, hidrojen üretimi ve teknoloji kadar alanlarda birlikte lider konumumuzu sürdürerek ve sektöre, memlekete hizmet veren ayrımsız iştirak olma gayesiyle ilerletiyoruz? diye konuştu.

‘3 YIL İÇİN MİNİMUM 150 MEGAVAT OLARAK BELİRLEDİK’ Erciyes RES’in 70 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiklerini tamlayan Bayçöl, ‘Erciyes RES ile bütün oturmuş gücümüz 3 bin 672 megavata erişti. Türkiye’nin sunu şişman rotor çapına cemaat 12 adet Nordex N163 türbinle bakım verecek santralimiz hem artma ve kasaba dostu üretim hem dahi kesim ve ülke ekonomisine katkı yönünden heybetli bire bir alım çalım üstlenecek. Hibrit zaman yatırım hedefimizi ise önümüzdeki 3 sene amacıyla asgari 150 megavat namına belirledik. Bu yatırımlarımızı Balıkesir, Bandırma, Tufanbeyli ve zaman devreye aldığımız Erciyes Santrallerimizde hayata geçirmeye başladık. 2032’birlikte ‘karbon nötr’, 2045’te ise ‘net akim’ olma hedefiyle yenilenebilir erke yatırımlarına ve sürdürülebilirlik hedeflerimize yönelik projelere devam edeceğiz. Yıpranmamış yatırımlarımızı hep henüz mebzul tıpkısı geleceği ve çocuklarımızı düşünerek yapıyoruz, bire bir zamanda cümle Türkiye’ye, tatlıca olmasını diliyoruz? ifadelerini kullandı.

Share: