Endüstri çarşısının yegâne karı ustası: Çıraktı, ‘Zeynep Usta’ oldu

Sivas’ta endüstri çarşısında biricik başına marangozluk eden Zeynep Özgül, sanayinin bir tane karı ustası adına dikkat çekiyor.

Sivas’ta etkili 24 yaşındaki Zeynep Özgül, bir tane başına işlettiği marangoz atölyesinde hünerleriyle erkek marangozlara taş çıkartıyor. Mesleğe evinde kuş kafesi yaparak başlayan Özgül, tıpkısı süre sonraları müşterilerinin talepleri doğrultusunda işlerini izam kararı aldı. Sivas Ağababa sanayide bire bir marangoz atölyesini ant alarak işe koyuldu. Özgül, atölyede hep bunaltıcı işlerin üstesinden bir tane başına geliyor. Başlarda profesyonel marangoz ustalarının yanında çırak olarak mesleği öğrenen Özgül, bugünlerde yer esnaflar marifetiyle Zeynep Yordamlı yerine anılıyor. Atölyesine ilk kez gelen müşterilere kendisini yordamlı olarak tanıttığında müşteriler sangılık yaşıyor. Zeynep Maharetli yaptığı işlerle kadınların temas işi başarabileceğini dahi kanıtlamış oluyor.

“Bu iş güçle değil zekayla yapılır”

Marangoz Ustası Özgül, mesleğinin güçle değil zekayla yaptığını belirterek, “Bu mesleğe evde eşimle gelişigüzel kuş kafesi yaparak başladım. Şuanda bir tane başıma çalışıyorum. Möble ve ahşaptan kütük demir evler yapıyoruz. Ahşap kuş kafesi yaptığımız müşterilerimiz bizden ahşap yatak, çin gülü, çıta kabilinden taleplerde bulundular. Bizde kendimizi bu konuda geliştirmeye başladık. Eşim daha sonraları sanayide bu dükkana balya geldi. Onun desteğiyle beraber dükkanımı açtım. Henüz bilahare aç ustalarla fiilen işimi geliştirmeye başladım ve sanayinin tek avrat ustası oldum. İlk başlarda şakirt diye niteleyerek sesleniyorlardı demin Zeynep ateş parçası diyerek sesleniyorlar. Mesleğe önceki zamanlarımda marangozluk eş işi olduğu üzere çekinmiştim. Ancak makineleri kullanmaya başladıktan sonradan bu işin güçle değil zekayla alakası olduğunu fark ettim. Gücü çalıştıkça kazanıyorum. Hiç benzeri öz üzere çekinmeden sonsuz istikrarla çalışarak bu sektörde erkek egemenliğini ekarte ettim. Şuanda ayvaz ustaların çalıştığı kullanılmamış makineler ile değil henüz sakat makinalarla henüz iyicene işler çıkartabiliyorum” şeklinde konuştu.

“Hoppadak kadınların ustabaşı olduğu tıpkı gelişim hayali kuruyorum”

Özgül, ileride bir üretimevi kurup hemen karı ustabaşı işletmek istediğini belirterek, “Ben bu meslekte dayalı gitgide kendime ayrımsız üretimevi açıp hemen kadınların formen olduğu ayrımsız hareket bire bir hayali kuruyorum. Hem kadın istihdamını nail olmak hem de erkeklerin hükümran olduğu ayrımsız sektörde kadınları cesaretlendirmek kabilinden bir düşüncem var. Kadınların isterse rastgele işi başarabildiğini bildiğim için kendimi dahi bu meslekte kanıtladım. Genelde siparişlerimi internet ortamından alıyorum. Müşterilerim dükkana geldiklerinde karşılarında tıpkı koca bekliyorlar fakat beni görünce haddinden fazla şaşırıyorlar. Bir Nice müşterim güvenemeyerek gidiyor. Çoğu müşterim ise bana basit bindi olabilmek için devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Dükkanımı kapatmamı isteyen bir nice esnaf var”

Özgül, sanayi esnaflarının benzeri kısmının kendisine bindi olurken ayrımsız kısmının dahi kendisini istemediklerini söyleyerek, “Bu işe unutamadığım tıpkı anım; bir karı müşterim beni görünce siparişini bitiremeyeceğini düşünerek dalavere geçti. Ancak ben işimi bildirme güzelce ve itinalı şekilde yaparak teyit ettim. Kendisi siparişi görünce bana söylediği lafları kafasız aldı ve bozukluk diledi. Bende bu tutumu yüzünden kendisinden ücret almadım. Benim bu işi yapamayacağı mı düşünmüştü ama gördüğünde çok şaşırmıştı. Köle kendisine o mobilyayı hediye namına verdim. Sanayi esnafı aracılığıyla ben meşgulken atölyeme mevrut müşterilerimi ‘ o karı yordamlı, bu işi kavi beceremez’ diye niteleyerek müşterilerimi kapımdan döndürenler oldu. Bana çokça bindi veren esnafta oldu. Benim burada tutunmamam için elinden mevrut değme şeyi eden ve bu dükkanı kapatıp gitmem üzere bana oyunlar oynayan esnaflar var. Bu yıl ile gelişigüzel 3 senedir bu işi yapıyorum. Hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğim ve bu dükkanımı çok büyüterek onları utandırmak istiyorum” diye konuştu. – SİVAS

Share: