Endüstri çarsısının bir tane eş ustası… Çıraktı ‘Zeynep Usta’ oldu

Uran çarsısının bir tane karı ustası… Çıraktı ‘Zeynep Uz’ oldu

Sivas’ta uran çarşısında bir tane başına marangozluk işleyen Zeynep Özgül, sanayinin biricik karı ustası yerine dikkat çekiyor

SİVAS – Sivas’ta sanayi çarşısında bir tane başına marangozluk fail Zeynep Özgül, sanayinin tek avrat ustası kendisine dikkat çekiyor.

Sivas’ta hayatiyetli 24 yaşındaki Zeynep Özgül, tek başına işlettiği marangoz atölyesinde hünerleriyle erkek marangozlara taş çıkartıyor. Mesleğe evinde kuş kafesi yaparak başlayan Özgül, bire bir müddet bilahare müşterilerinin talepleri doğrultusunda işlerini izam kararı aldı. Sivas Ağababa sanayide bir marangoz atölyesini devir alarak işe koyuldu. Özgül, atölyede hep bunaltıcı işlerin üstesinden bir tane başına geliyor. Başlarda arzulu marangoz ustalarının birlikte çırak yerine mesleği öğrenen Özgül, şimdilerde belde esnaflar aracılığıyla Zeynep Dirayetli kendisine anılıyor. Atölyesine ilk kez gelen müşterilere kendisini idareci namına tanıttığında müşteriler şaşkınlık yaşıyor. Zeynep Yordamlı yaptığı işlerle kadınların her işi başarabileceğini dahi kanıtlamış oluyor.

“Bu iş güçle değil zekayla yapılır”

Marangoz Ustası Özgül, mesleğinin güçle değil zekayla yaptığını belirterek, “Bu mesleğe evde eşimle alay malay kuş kafesi yaparak başladım. Şuanda yegâne başıma çalışıyorum. Mobilya ve ahşaptan kütük evler yapıyoruz. Ahşap kuş kafesi yaptığımız müşterilerimiz bizden ahşap yatak, çin gülü, çıta gibi taleplerde bulundular. Bizde kendimizi bu konuda geliştirmeye başladık. Eşim henüz sonradan sanayide bu dükkana balya geldi. Onun desteğiyle bu arada dükkanımı açtım. Henüz sonra hevesli ustalarla fiilen işimi geliştirmeye başladım ve sanayinin yegâne karı ustası oldum. İlk başlarda şakirt diye niteleyerek sesleniyorlardı demincek Zeynep çevrimli diye sesleniyorlar. Mesleğe önceki zamanlarımda marangozluk erkek işi olduğu amacıyla çekinmiştim. Ancak makineleri kullanmaya başladıktan sonraları bu işin güçle değil zekayla alakası olduğunu ayırt ettim. Gücü çalıştıkça kazanıyorum. Hiç tıpkısı madde üzere biperva sürekli istikrarla fiilen bu sektörde ayvaz egemenliğini ekarte ettim. Şuanda ayvaz ustaların çalıştığı yıpranmamış makineler ile değil henüz eski makinalarla henüz iyice işler çıkartabiliyorum” şeklinde konuştu.

“Sadece kadınların ustabaşı olduğu bir hisse senedi hayali kuruyorum”

Özgül, gittikçe ayrımsız üretimevi kurup yemeden içmeden karı ustabaşı çalıştırmak istediğini belirterek, “Ben bu meslekte dayalı gitgide kendime bir üretimevi açıp hemen kadınların ustabaşı olduğu benzeri aksiyon aynı hayali kuruyorum. Hem kadın istihdamını temin etmek hem bile erkeklerin egemen olduğu aynı sektörde kadınları cesaretlendirmek gibi ayrımsız düşüncem var. Kadınların isterse gelişigüzel işi başarabildiğini bildiğim amacıyla kendimi bile bu meslekte kanıtladım. Genelde siparişlerimi internet ortamından alıyorum. Müşterilerim dükkana geldiklerinde karşılarında tıpkı eş bekliyorlar ancak beni görünce çokça şaşırıyorlar. Bir Nice müşterim güvenemeyerek gidiyor. Çoğu müşterim ise bana yoz bindi olabilmek amacıyla bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.

“Dükkanımı kapatmamı talip ayrımsız çok esnaf var”

Özgül, uran esnaflarının ayrımsız kısmının kendisine bindi olurken bire bir kısmının dahi kendisini istemediklerini söyleyerek, “Bu işe unutamadığım ayrımsız anım; ayrımsız avrat müşterim beni görünce siparişini bitiremeyeceğini fikren dalavere geçti. Ancak ego işimi en evire çevire ve özenli şekilde yaparak teyit ettim. Kendisi siparişi görünce bana söylediği lafları kafasız aldı ve özür diledi. Bende bu tutumu yüzünden kendisinden ecir almadım. Benim bu işi yapamayacağı mı düşünmüştü ama gördüğünde haddinden fazla şaşırmıştı. Köle kendisine o mobilyayı dürü olarak verdim. Sanayi esnafı eliyle ego meşgulken atölyeme gelen müşterilerimi ‘ o avrat mahirane, bu işi sağlam beceremez’ diye niteleyerek müşterilerimi kapımdan döndürenler oldu. Bana çokça bindi veren esnafta oldu. Benim burada tutunmamam amacıyla elinden mevrut seçkin şeyi işleyen ve bu dükkanı kapatıp gitmem için bana oyunlar oynayan esnaflar var. Bu sene ile birlikte 3 senedir bu işi yapıyorum. Tek şekilde vazgeçmeyeceğim ve bu dükkanımı haddinden fazla büyüterek onları bozum etmek istiyorum” diyerek konuştu.

Share: