‘Emzirme oranı, taburcu sonrası yüzde 98’den 15’e düşüyor’

ANKARA Şehir Hastanesi Karı Mevlit Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Heyecan Moraloğlu Tekin, “Hastanemiz bebek dostu ayrımsız şifahane olduğu amacıyla taburcu olmadan önce verdiğimiz eğitimler sebebiyle emzirme oranlarımız yüzdelik 98’lerde amma 4-5 kamer sonrasına bakıldığında istatistikler gösteriyor ki emzirme oranı yüzde 14, yüzde 15’lere düşmekte” dedi.

Ankara Site Hastanesi Avrat Tevellüt Hastanesi’nde, ‘1-7 Teşrinievvel Millî Emzirme Haftası’ dolayısıyla emzirmenin önemine özen koparmak ve ana sütünün faydaları konusunda toplumsal bilinci tasarruf etmek için mütenevvi etkinlikler düzenlendi. Hastanede stant açılarak, gebeler ve anneler, esas sütü ve emzirme üstüne bilgilendirildi. Bakir mevlit yapan annelere ise Avrat Veladet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin ve ekibi eliyle lohusa şerbeti izaz edilerek, kırmızı lohusa tacı takıldı. Antrparantez annelere mütenevvi dürü paketleri verildi.

‘TABURCU OLDUKTAN BILAHARE EMZİRME ORANLARI DÜŞÜYOR’Başhekim Prof. Dr. Uğurlu, ana sütünün öneminden bahsederek, “Ana sütü haddinden fazla değerli benzeri kumanya kaynağı. Sıradan bebeğimiz amacıyla bilcümle ihtiyaçları içre barındıran ve şu esas kadar üstelik tek mama vasıtasıyla da taklidi yapılamamış çok kızıl ayrımsız caize kaynağı. Acun Keyif Örgütü’nün da bebeklerin geçmiş 6 ay çabucak anne sütü ile beslemeleri, 6 aydan sonralari katma gıdaya başlansa üstelik 2 sene emzirmeye devam etmeleri önerisi kâin. Tığ dahi bu etkinlik sırasında bunu esas adayları ve annelerimizle paylaşmaya çalışıyoruz. Zira asıl sütü bebeğimizi bütün enfeksiyonlardan esirgeyici, içeriğinde ‘antikor’ dediğimiz muafiyet sistemini güçlendirici maddeler var” diyerek konuştu.’SÜT VERME POLİKLİNİĞİMİZ MEVCUT’Düzenledikleri bu etkinliklerle Türkiye’bile özellikle taburculuk sonrası azalmaya başlayan emzirme oranlarını gine arttırmak istediklerini belirten Prof. Dr. Tekin, “Baktığınızda hastanemiz süt kuzusu dostu benzeri sayrılarevi olduğu için taburcu olmadan evvel verdiğimiz eğitimler sayesinde emzirme oranlarımız yüzde 98’lerde ama 4-5 kamer sonrasına bakıldığında istatistikler gösteriyor kim emzirme oranı yüzde 14, yüzdelik 15’lere düşmekte. Bizim bu amaçla kurduğumuz esasen emzirmenin tesis edilmesini sağlayacağı relaktasyon (süt verme) polikliniğimiz birlikte bulunan. Yani benzeri temel eve gittikten sonralari benzeri sorumluluk yaşarsa yine hastanemize başvurup, bu emzirme kliniklerimizde danışmanlarımıza başvurup, tekrar eğitim bilimi alıp tekrar emzirmeye başlayabilir. Tığ hafta süresince bu konularda temel adaylarımızı ve annelerimizi bilgilendirmeye çalışacağız” dedi.

?

Share: