Elveda süper boğa piyasası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Sayısal çağ ile başlayan ve zaman dev uygulayım bilimi şirketleri ve global ekonominin ilk adımlarını oluşturan 1982 yılını süper sevir namına adlandıran The Wall Street Journal’dan Andy Kessler, yazısında tüm bu sürece gerçekçi bir mum tutuyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, ölen kele piyasasının yerini fikirlerin değil hamur varlıkların servet ettiği aynı ayı piyasası alıyor.

40 almanak sevir piyasası

Modern sayısal çağın başlamasıyla alay malay yükselmeye başlayan piyasaların mebde tarihini 1982 yılı yerine belirlersek, tekmil 40 yıl evvel bu hafta başlayan bu dönemin çoklu genişleyen ve faziletli kazançlar sunan ayrımsız sevir piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte balaban düşüşlerin yaşandığı duruluk dönemler olsa dahi, tıpkısı hep adına ele alındığında, bu 40 yıllık sürecin repo oranlarının averaj düşük seyrettiği ve meydan bolluğu yaşandığı uzun tıpkısı bölüm olduğunu ferah ferah görebiliriz. 1987 çöküşü, dot-com balonu, 11 Eylül saldırıları sonrası, 2008 mali krizi ve Kovid, neredeyse yüzde 20’den şişman düşüşlerle bu ayrıntılı dönemin uzaklık dönemleri olarak kendilerini hissettiren intikal süreçleri kendisine nitelendirilebilir.

40 yılda 47 kat tahaccüm

Bu sürece sevir piyasası dememizin heybetli tıpkı göstergesi henüz bulunuyor: Dow Jones Endeksi, bu ince dönemde almanak ortalama yüzde 9,6’lık kararlı bire bir artışla 776,91 dolardan 36.800 dolara kadar yükselmeyi başarıyor. Bu dikkate alınması gereken tıpkı malumat adına kabul ediliyor.

12 Ağustos 1982’dahi Dow Jones endüstri endeksi ortalaması, 1964 yılı Karı ayında olduğu yerde, yani 776,91 dolarla dibi görmüştü. Bu süreçte ilkokul posta 1000 doların üzerine gücük kesiksiz sıçramalar yapsa birlikte, 4 Karı 2022 tarihinde enflasyonun bu 40 sene süren ‘süper boğa’ piyasasını devirmesine büyüklüğünde güzeşte sürede, endeksin birlik 47 hatim arttığını görebiliyoruz. Zirve noktası olan 36.800 dolar seviyesine aynı henüz hangi ahit ulaşabileceğimiz ise, enflasyonun ters tavrını düşünürsek, iri benzeri muamma kendisine karşımızda duruyor.

Dow Jones Endeksi, 4 Familya 2022 tarihinde enflasyonun ‘süper kele’ piyasasını devirmesine kadar sabık sürede birlik 47 bitirme arttı.

İşaretler nelerdi?

Olur 1982 yılında, burnundan dumanlar saçan tıpkısı kele piyasasının geliyor olduğuna dayalı aynı iz var mıydı? 1982 yılında federal fon oranı tıpkısı geçmiş yılki yüzdelik 19’luk zirve noktasından yüzde 10’a düşmüş ve 2008 yılı Aralık ayındaki 0 değerine ulaşana büyüklüğünde mufassal ve kararlı tıpkı düşüşe başlamıştı. Bu devlet Mart ayında bibi 0’dı. Şu dakika ise değil. 1982 yılında değer/rüşvet çarpanı ise 7,7’ydi.

Yeryüzü balaban emare ise 1982 yılında çoğu yatırımcının ya piyasalara alın lakayıt olduğu ya dahi yıllarca elde edilen azgın getirilerden bilahare gelişim sahibi olmaya ant etmesiydi. Bu noktada bire bir anımsatma yapmakta yarar var: Kocaoğlan piyasaları tınlamalı değildir. Hisse senetleri genellikle ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonradan düşer. Boğa tuzaklarını da hesaba yedirmek gerekiyor. Aylarca yükselen behre senetleri, çaba yatırımcılarını cezbediyor ancak peşi sıra canevi burkan düşüler geliyordu.

Ayı piyasaları ağır ezgi değildir. Pay senetleri alelumum ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonra düşer.

Apotr faktörler

1982 yılını mevlit yılı namına belirlediğimiz boğa piyasasının bir zerre yardım aldığını üstelik izhar etmek gerekiyor. Tahvillerden elan faziletli faiz aramaya başlayan yatırımcıların yardımına ÇAKER Başkanı Reagan yetişiyor ve özellikle resülmal kazançları üzerinden alınan vergileri kaldırarak resülmal oluşumunun hızlanmasını sağlıyordu. Elan bağan repo oranları eskimemiş fikirleri keşfetmenin elan düşük maliyetli olması anlamına geliyordu.

IBM ve sayısal çağın başlangıcı

IBM’mağara 16 kilobaytlık belleğini umum adına bir yıl önce piyasaya sürmesi düzgün değildi. 1982 yılında kısaca 3 bin dolara, fazla aynı işe yaramayan tamlık kuvvetli bir bilgisayar alabiliyordunuz. Fakat 1981 yılı Teşrinievvel ayında VisiCalc elektronik tabela programı IBM PC üzere 100 dolar karşılığında elde edilebilir ayla geldi. Daha Çok bilgisayarlar üretkenliğin âdeta anlamsız fişekleri olmuştu. Kurucu Dan Bricklin, “VisiCalc, haftalık 20 saatlik işleri üstüne alıp bunları 15 dakikada sonuçlandırdı” demişti.

Dijital teknoloji devrimi, Silikon Vadisi ve hareket piyasaları

Aracı kurumların sayıları arttı. Aralarında elan çokbilmiş olanları, kuşkucu müşterilere hangi olursa olsun bir şeyler satın almasını salık verdi ve bunda liyakatli de oldular. Temel ayar, say yerini muhavvil ve henüz azıyla elan fazlasını işleyen sayısal teknolojiydi. Borsa, kurumsal teklifleri ve kazançları zait Silikon Vadisi’ni akçalanmış etti ve arkası sıra özlük payına düşeni fazlasıyla aldı. Bu artağan kısır döngü, interneti kitlelere ulaştırdı ve endişe bilişim, arama motorları, iPhone, Uber kadar markaların birlikte benzeri gün teslimat olgusunu ortaya çıkardı. Bu sürecin sonu zaman mübrem kendisine saklı yazı malları yarattı.

Sürekli kalan yonga talebi

Çipler tasarlayan idmansız tıpkısı mühendis yerine boğa piyasasının doğumundan güdük bir süre sünra nısıf iletken üreticisi şirketleri tutulmak üzere Paine Webber yoluyla işe alındım. Uran tıpkısı roller coaster gibiydi, kıtlıkların peşi sıra bolluklar geliyordu, hala de öyle. Saçlarımın beyazlamasını ve ülser olmayı göze alamadığım için Silikon Vadisi’nin tahaccüm pınarını aramaya koyuldum. Berenarı basitti: Çipler amacıyla kehle başına, hasılat başına ve işlevi başına sürekli mütenakıs maliyetlerin esnekliği talebi artırıyordu. Bu büyülü çekirdekler daha fasit lazer yazıcılar, sunucular ve nihayetinde de akıllı telefonlarla kitleleri beslediğinden, borsa boğası üstelik güzelce beslenerek büyüdü.

40 yılda birlik 47 tekmil! Dile gösterişsiz! Benzeri derinti adam bu süreçte çok nukut kazandı. Siz gine dahi dikkatli olun. Özellikle uygulayım bilimi bahis konusu olduğunda, zinhar çabucak ayrımsız sima satın alıp ona kapalı kalmayın.

Bulut, e-ticaret ve sosyal iletişim araçları şirketlerinin tulu

Sayısal takım ve mini bilgisayarlar 1987 yılında zirveye ulaştı. IBM, ince tıpkı vasatlık dönemine girdi. Apple, iPhone’u üretene büyüklüğünde az daha geberik aynı şirketti. Intel iyi ayrımsız başarım sergiledi ancak bunun formülünü sonrasında kaybetti. bu arada, endişe, e-ticaret ve toplumsal iletişim araçları şirketleri rüşvet makineleri ve trilyon dolarlık bebekler haline geldi.

Şişkinlik genellikle paranın fikirlerden tekessür gerçeklik varlıklara çekildiği bire bir dönemi yaşadığımızı gösteriyor.

Bakir yüzyıl: Dünyalık fikirlerden mahiyet varlıklara yöneliyor

Tamam evet şimdi? Beğenirsiniz ya üstelik beğenmezsiniz ancak yıpranmamış aynı çağı yaşıyoruz. Resülmal seçkin ant olduğu gibi arz efdal getirisini bakmak üzere dünyanın dört bir yanı sıra dal geziyor. Şişkinlik genellikle paranın fikirlerden feyiz esas varlıklara çekildiği ayrımsız dönemi yaşadığımızı gösteriyor. Erke? Taşınmazlar? Mal? Çakılı gelirin gene cazibedar hale geldiği aynı sürece akilane evriliyoruz. beraber kurumsal kazançlar, gereç, iş, düzenleyici genel masarif gibi girdi maliyetleri üst akıllıcasına çıkıyor ve ayılar üzere kırmızı ete dönüşerek düşmeye başlıyor.

Aynı sonraki boğa piyasası, bir sonraki üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen vergi artışıyla destelenecek, baştan sakıt Ürem oranlarıyla değil.

Bakir boğanın katalizörü düşen getiri oranları mümteni

Bittabi eskimemiş bire bir sevir piyasası giderek başlayabilir fakat faiz oranları yeterince yükselene büyüklüğünde bunu aklınızdan çıkarın zira yeni kele piyasası ürem oranlarının baştan düşmesinin yönlendirdiği tıpkısı etraf olamaz. Bunun namına, tıpkı sonraki boğa piyasası, benzeri ahir üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen vergi artışıyla destelenecek.

Serencam döngünün kazananlarını unutun ve yenilerini bulun: Bakir çocuk bileşimli zeka, insta-aşılar, jeotermal enerji, gen terapisi, nükleer birleşme ya bile elan şişman olasılıkla somurtkan, fiyatlı ayrımsız şekilde başlayan, kaçıngan ve şüpheciler aracılığıyla reddedilen ve sonraları yıllar süresince biaman şekilde ucuzlayarak sosyete için naz mucit yeni ayrımsız şey bulun.

Hepimiz aha tamam bile bu yüzden, anamal oluşturan düşük idrak oranları ve verimliliğin artmasına müsaade veren düzenlemelerle temas zaman yer tarafını beslemeliyiz. Süper sevir öldü, yaşasın kullanılmamış sevir.

Borsalardaki ralli, sevir piyasasının habercisi

 

Kele piyasasını getirebilecek 3 emare

 

FED sevir piyasasının tek anahtarı değil

 

Sevir piyasası analistleri tahminlerinin altında eziliyor

 

JPMorgan’dan sevir piyasası tahmini

 

Borsalar düştükçe boğa piyasası fırsatları artıyor

 

Share: