Elektronik aletlerin düşmanı nem

Nem, ev aletlerinin ve elektronik aletlerin en büyük düşmanıdır. Bu amaçla herhangi bir evde veya ofiste bir nem kurutma cihazını kolayca bulabilirsiniz. Bu yazıda nem oluşumunun arkasındaki mekanizmaya, nemin nasıl ölçüleceğine ve nem kurutmanın ne olduğuna bakacağız.

Bir Alanın Nemini Alma

Nem kurutma cihazları, malzemeler üzerinde korozyon ve korozyonu önleyen fazla su buharını ortadan kaldırdıkları için klima cihazları olarak da bilinirler. Bir oda veya alandan havadaki tüm nemi emerek, daha sonra dışarıdaki bir drenaj borusundan dışarı pompalanan su buharına dönüştürerek çalışırlar. Nem alma cihazları genellikle bodrum ve banyo gibi yoğuşmaya eğilimli yerlerde kullanılır.

Nem seviyeleri, aşağıdakiler gibi bir nem sensörüyle ölçülebilir:

– Dijital higrometre – Bu cihaz, termistör tipi teknolojiyi kullanarak bağıl nemi ölçer.

Bu yazımızda nem nedir ve nasıl oluşur konularına değineceğiz. Kuru havadan kaynaklanan bazı sorunlara da değineceğiz.

Bağıl nem, mutlak nem ve özgül nem dahil olmak üzere birçok farklı nem türü vardır. Bağıl nem, o sıcaklık veya basınçta mümkün olan maksimum miktarın yüzdesi olarak havadaki su buharı miktarını ifade eder. Mutlak veya özgül nem, bir hava numunesindeki su buharı içeriğini, o basınç ve sıcaklıkta bir birim kütlede bulunabilecek toplam su buharının bir bölümü olarak ifade eder.

Nem almanın en yaygın nedeni yoğuşmadır – bir nesneden buharlaşan nem, onu yakındaki başka bir yüzeyde yoğunlaşmasına izin verecek kadar soğutur. Nem almanın en yaygın nedenleri şunlardır:

1) yoğunlaşma – bir nesneden buharlaşan nem, onu yakındaki başka bir yüzeyde yoğunlaşmasına izin verecek kadar soğutur; 2) buharlaşma – ter serin gibi buharlaşan maddeler

Nem, havadaki su buharı miktarıdır. Daha az nem varsa, daha kuru bir havaya neden olur ve bunun tersi de geçerlidir.

Nem, metre, higrometre veya termometre gibi aletlerle ölçülebilir. Nem, genellikle ıslak koşullarda meydana gelen yüzeyden bir tür su buharlaştığında oluşur. Nem alma cihazı, neme neden olan nemi havadan uzaklaştırdığı için evinizin veya ofisinizin içinde nem oluşmasını engeller.

Bu yazıda nemin nasıl oluştuğunu ve nasıl ölçüldüğünü tartışacağız. Nem çalışması, mevcut nem giderici türlerini anlamak için önemlidir.

Nem, havadaki su buharının bir ölçüsüdür. Nem, solunum yoluyla sudan oluşabileceği gibi ter ve diğer maddelerden de oluşabilir. Bir hava örneğindeki nem miktarı, bir higrometre (nemi ölçmek için kullanılan bir alet) ile belirlenebilir.

İnsanlar nemin nasıl oluştuğunu, nemin rolünü ve nem gidericilerin önemini merak ediyor. Bu yazımızda bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Nem, toprak, su kütleleri ve bitkiler gibi birçok yerde bulunur. Daha sıcak nemli havadan daha soğuk kuru havaya yoğunlaştığında havada da oluşabilir, ancak bu yaygın değildir. Nem gidericiler, evlerde ve işyerlerinde en çok ihtiyaç duyulan yerlerde fazla nemi giderdikleri için nemin birikmesini önlemek için tercih edilen bir çözümdür.

Share: