Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarından HSK’ye referans

İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun avukatları, Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) müracaat yaparak İmamoğlu’nun YSK üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle açılan davaya vekil hakimin bambaşka benzeri ilde görevlendirilmesine ilişkin iddiaların araştırılmasını arzu etti.

İmamoğlu’nun avukatlığını dahi eden CHP Tümen Meclisi üyesi Gökhan Bonjur ve beraberindeki avukatlar HSK’ye referans yaptı.

Başvuru öncesi gazetecilere izah özne Gökhan Günaydın, 14 Antrakt 2022’de Ekrem İmamoğlu’na yargılandığı davada 2 sene 7 ay 15 dolaşma hapishane cezası ve politik yasak kararı verildiğini hatırlattı.

Duruşmalar sırasında hem katıksız bilge ilkesine hem bile adil yargılamaya mugayir amal yapıldığını savunan Bonjur, “5’inci celseden bilahare duruşma hakimi Hüseyin Varlıklı, daha İstanbul’a yeni gelmişken ve nakil yönetmeliği gereğince 8 yıl boyunca İstanbul’birlikte iş hakkı varken Samsun’a atama edilmiştir.” dedi.

HSK’nin kamuoyunun bu alandaki ağırbaşlı kaygılarını giderecek tıpkı izah yapması gerektiğini savunan Bonjur, şöyle bitmeme etti:

“Hüseyin Zengin ne amaçla ve bozukluk duruşma sırasında, duruşmadan alınarak bambaşka yere nasıp edilmiştir. Bilge ve savcılara yönelik nakil yönetmeliği bunların koşullarını belirlemiştir. Örneğin, doğrudan doğruya atanamazlar, süreleri dolmadan gönderilemezler. Ayrımsız tayin talebinin olup olmadığına bakılır. Varlıklı’in tıpkı nasıp talebinin olmadığını biliyoruz. Başarısızlığı ve görev gereklerine uyumsuzluğu belgelerle tayin edilmiş midir? Bulunduğu yerde kişi kusuru olmaksızın, seçkin nedenle hakimliğin gerektirdiği öz saygı ve yansızlık içre fariza yapamayacağı belirleme edilmiş midir? Atamaya esbabımucibe gösterilecek tıpkısı kulp, esenlik durumu, herif durumu, öğrenim durumu var mıdır? Kamuoyundan öğrendiğimiz kadarıyla değme makbul durumun olmadığını biliyoruz. O halde Hüseyin Varlıklı duruşmalar sürerken, illet, hangi gerekçeyle Samsun’a nakledilmiştir? Hüseyin Ensesi Kalın Samsun’a atama edildikten sonraları lüzum çevresine gerekse basın mensuplarına verdiği beyanatlarda namına İstanbul Rum Adliyesi’nde kalın yapıldığını rapor etmektedir. HSK ihbar ve şikayetler konusunda bire bir tetkik yazmak durumundadır.”

HSK’den bu soruşturmayı ve incelemeyi başlatmasını arzu ettiklerini kaydeden Günaydın, “Bu soruşturmayı yaparken da Hüseyin Zengin’in ifadesine başvurun. Tığ Ekrem İmamoğlu’nun avukatları olarak istida vererek HSK’yi görevini yapmaya çağırma ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: