Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarından HSK’ye müracaat

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun avukatları, Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) referans yaparak İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davaya vekil hakimin eksantrik tıpkısı ilde görevlendirilmesine ilişkin iddiaların araştırılmasını talep etti.

İmamoğlu’nun avukatlığını bile özne CHP Tümen Meclisi üyesi Gökhan Günaydın ve beraberindeki avukatlar HSK’ye başvuru yaptı.

Başvuru öncesi gazetecilere açıklama eden Gökhan Günaydın, 14 Meyan 2022’dahi Ekrem İmamoğlu’na yargılandığı davada 2 sene 7 ay 15 dolaşma hapishane cezası ve siyasal haram kararı verildiğini hatırlattı.

Duruşmalar sırasında hem saf hakim ilkesine hem üstelik adil yargılamaya karşıt işlemler yapıldığını savunan Bonjur, “5’inci celseden bilahare duruşma hakimi Hüseyin Zengin, henüz İstanbul’a yıpranmamış gelmişken ve aktarım yönetmeliği gereğince 8 yıl süresince İstanbul’da düzentileme hakkı varken Samsun’a tayin edilmiştir.” dedi.

HSK’nin kamuoyunun bu alandaki yoğun kaygılarını giderecek benzeri izah yapması gerektiğini savunan Günaydın, şöyle devam etti:

“Hüseyin Ensesi Kalın ne amaçla ve hastalık mahkeme sırasında, duruşmadan alınarak apayrı yere tayin edilmiştir. Bilgili ve savcılara yönelik aktarım yönetmeliği bunların koşullarını belirlemiştir. Söz Gelişi, resen atanamazlar, süreleri dolmadan gönderilemezler. Bire Bir nasıp talebinin olup olmadığına bakılır. Varlıklı’in ayrımsız nasıp talebinin olmadığını biliyoruz. Başarısızlığı ve görev gereklerine uyumsuzluğu belgelerle tespit edilmiş midir? Bulunduğu yerde zat kusuru olmaksızın, seçkin nedenle hakimliğin gerektirdiği öz saygı ve yansızlık içre fariza yapamayacağı tayin edilmiş midir? Atamaya esbabımucibe gösterilecek tıpkı mazeret, keyif durumu, âdem durumu, tahsil durumu var mıdır? Kamuoyundan öğrendiğimiz kadarıyla seçkin makbul durumun olmadığını biliyoruz. O halde Hüseyin Varlıklı duruşmalar sürerken, sebep, hangi gerekçeyle Samsun’a nakledilmiştir? Hüseyin Zengin Samsun’a tayin edildikten sonra lüzum çevresine gerekse basın mensuplarına verdiği beyanatlarda namına İstanbul Küçük Asya Adliyesi’nde yüklülük yapıldığını rapor etmektedir. HSK ihbar ve şikayetler üstüne tıpkı inceleme boşaltmak durumundadır.”

HSK’den bu soruşturmayı ve incelemeyi başlatmasını murat ettiklerini kaydeden Günaydın, “Bu soruşturmayı yaparken de Hüseyin Zengin’in ifadesine başvurun. Tığ Ekrem İmamoğlu’nun avukatları kendisine istida vererek HSK’yi görevini yapmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

Share: