Ekran başında vakit geçiren çocuklara masallarla akım katacaklar

Avrupa Birliği’nin (SU) Erasmus Spor Programı kapsamında mevhibe almaya türe kazanan “Masallarla Akıntı” projesi, görüntülük karşısında çok fazla vakit geçiren çocukların hareket kazanmasını sağlayacak.

Proje koordinatörlüğünü Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün yürüttüğü emek kapsamında, 3-6 yaşındaki çocuklara hareketi sevdirmek için Nasrettin Sarıklı ve Keloğlan masalları yoga figürlerine uyarlanarak anlatılacak.

Proje koordinatörü ve Sportif Terbiye Uzmanı Gülden Kemankeş Açık Deniz, AA muhabirine, Toyluk ve Spor Bakanlığı Cümle İçin Spor Federasyonu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Cahillik Spor İl Müdürlüğü ile Almanya ve İtalya’de ilişkin kurumlar doğmak için hep ilkokul ortaklı projenin 18 kamer süreceğini söyledi.

Amaçlarının telefon, bilgisayar ve tablet başında aralık geçiren 3-6 yaş grubundaki çocuklara hareketi sevdirmek olduğunu anlatan Açık Deniz, “Imdi bu akım etmeme durumu çocuklarda 3 yaşına büyüklüğünde inik. Çocuğun tayf dünyasını tabletteki programlar oyunlar almış durumda. Bunun üzere onların dünyalarını masalla birleştirmek istedik. Projeye İtalya ve Almanya bile kuma. Herhangi Bir devlet öz özüne akıllıca masallar belirleyecek. Biz Türkiye yerine Nasrettin Sarıklı ve Mısır Tavuğu masalını belirledik. İtalya ve Almanya üstelik ikişer masal belirleyecek.” diye konuştu.

Açık Deniz her ülkenin iki tayyareci anaokulu olacağını aktararak şöyle devam etti:

“O tayyareci anaokullarında çocuk yogasına müteveccih bu masallar harekete çevrilecek ve onar haftalık süreyle iki uçman okulda bile emek yapılacak. Çanakkale’birlikte tıpkısı uluslararası derinti ile İtalya ve Almanya’daki ortakları buraya davet edeceğiz. Birinci tayyareci okullarda bütün kendisine ilgilendiren masalı 10 hafta süresince uygulayacak. Bala düşünürken hayalet ederken yavaş yavaş onun dünyasına akla yatkın figürlerle o masalı de hareket ederek anlatmasını ve uygulamasını istiyoruz. Kültürümüze ilgili Gülük ve Nasrettin Öğretmen masalını harekete dönüştürerek anlatacağız. Ama istiyoruz ki gitgide onlar özlük masallarını yazsınlar ve onu dahi harekete çevirebilsinler. Hedefimiz bu.”

“Efsanevi ve doğa figürlerinin hareketlerini yapacaklar”

Proje kapsamında Nasrettin Sarıklı’nın Macera Parkı, Mısır Tavuğu’ın ise Ormanda Seyahat masallarının seçildiğini dile getiren Açık Deniz, “Masalların çalışkan formunu ekol öncesi öğretmenlik bölümü öğrencileri, Çanakkale Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünde memur çalıştırıcı ve bilgisizlik liderleri tasarlayacaklar. Ekol öncesi muallimlik bölümü öğrencileri masalların anlatımını antrenörlerde harekete dönüştürülmesini sağlayacaklar. Nasrettin Sarıklı çocuklarla birlikte avantür parkında yüce ağaçlar görür ‘Mis kadar tıpkı çekicilik vardır.’ derken eğitmen çocuklara zaman egzersizleri yapacak sonradan eğitmen ağaçlardan bahsederken ‘Hadi bütün birlikte dikme pozunu yapalım.’ diyecek.” ifadesini kullandı.

Açık Deniz, yoga sporunun içinde huy ve hayvan hareketlerini kullanıp masalı hem çocukların anlayabileceği hem bile öykünün içindeki hareketleri yapabilecekleri şekle dönüştüreceklerine belen ederek şunları kaydetti:

“Masal bitmeme ederken eğitmenler çocuklarla alay malay öykünün içindeki hayvan ve doğa figürlerinin hareketlerini yapacaklar. Çocuklarla pilot çalışmaya geçmeden ilk mini yoga kartları hazırladık. Yavru masalda benzeri kelebekten bahsedildiğinde elan önce o kelebeğin hareketini biliyor olacak. Birinci uçman çalışmada herhangi bir büyüklük kişi masalını uygulayacak elan sonra ikinci tayyareci çalışmada İtalya ve Almanya’dan birer masal alıp uygulamasını yapacağız. Benzeri şekilde İtalya, Almanya ve Türkiye masalını, Almanya dahi İtalya ve Türkiye masalını uygulatacak. Böylelikle esasen projede hedeflenen ülkeler arası kültürel bağın artırılması sağlanacak.”

Proje kapsamında eğitmen eğitimlerinin sürdüğünü anlatan Açık Deniz, peşi sıra çocuklara yönelik etkinliğin başlayacağını sözlerine ekledi.

Share: