Efsane pehlivan Hüseyin Akbaş’ın memleketinde yeni şampiyonlar yetişiyor

Tokat’ın Almus ilçesine ilişkin Çevreli Beldesinde kâin Hüseyin Deniz Kazı Güreş Terbiye Merkezi’nde, geleceğin olimpiyat ve acun şampiyonları yetiştiriliyor.

Dört acun şampiyonluğu, iki acun kupası birinciliği ve dayanabilen çokça muhteşem başarısı bulunan söylence güreşçi merhum Hüseyin Deniz Kazı’ın memleketinde ayrıntılar güreş sporuna bent gösteriyor.

Hüseyin Akbaş’ın adının verildiği güreş terbiye merkezinin 25 minik ve güre pehlivanı, gelecekte kazanacakları değerli madalyalar amacıyla antrenmanlarını layenkati sürdürüyor.

Şimdiden metanetli çokça başarıya imza atan minik ve dinç sporcular, bu sene bir nice doğru büyükşehir ve kent kulübünü geride bırakarak mızıka halinde 11 gözyaşı şeş Türkiye 3’üncüsü oldu.

Türkiye Güreş Federasyonunun düzenlediği 11 Yaş Şeş 2022 Türkiye Şampiyonası’nda Bursa ve Balıkesir kulüplerin peşi sıra mızıka halinde 3’üncülük elde fail Hüseyin Akbaş Güreş Eğitim Merkezi’nin 15 yaşındaki 3 gailesiz pehlivanı ise gelişmemiş süre önceki Afyonkarahisar ve Ankara’daki güreş kulüplerine transfer edildi.

Küçük bire bir beldede güreşe adını kaydettirmek talip sporcular, antrenörleri Ermiş Erdoğdu’nun nezdinde seçkin dolaşma kestirmece 2 saat idman yapıyor.

Geleceğin şampiyonlarına Almus Kaymakamlığı ve Çevreli Belde Belediyesi de destek veriyor.

Seyhan: “Kardeşlerimiz çokça bunaltıcı say sarf ediyor”

Almus Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan, AA muhabirine, ilçelerine tutkun Çevreli Beldesinin aynı güreş memleketi olduğunu söyledi.

İlçede gençlerin çoğunlukla güreş sporu ile uğraştıklarını belirten Seyhan, “Basit buradaki pehlivan kardeşlerimiz çok okkalı çalışma sarfiyat ediyor. en üst 3 güreşçimizden 2’sini Ankara’ya, birini ise Afyonkarahisar’a gönderdik. Her yıl ortalama iki sporcumuzu nazik kulüplere ve olimpiyat merkezine gönderiyoruz.” dedi.

Kaymakamlık ve Çevreli Belediyesi namına güreşe bindi verdiklerini vurgulayan Seyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haddinden Fazla fedakar bire bir spor camiamız var. İlçe Deneyimsizlik ve Spor Müdürümüz pehlivan. Antrenörümüz olan Ermiş Hoca’mız çocuklarla evladı üzere ilgileniyor. Tığ üstelik katkı sunarak bu kardeşlerimizin motivasyonunu faziletli tutmaya çalışıyoruz. Bunlar grup işi. Sükse birlikte bu şekilde geliyor. Sağlıklı olsun belediye başkanımız Sadi Mir burada sporcularımıza gelişigüzel makule imkanı sağlıyor. Türkiye’de böyle bir mekân olduğunu düşünmüyorum. Zira Çevreli Beldesi güreşle müsemma. Hüseyin Deniz Kazı’ın ismine yakışır şekilde güreşçi potansiyeli var. Şu beldemizde tek derece yoktur ki içindekiler güreşle meşgul olmasın. Tümce mutlak güreşle iştigal etmiş durumdadır burada. Bu anlamda biz bile yardım sunarak gençlerimizi daha iyi yerlerde yolmak istiyoruz. Dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu olarak beldelerine dönmelerini istiyoruz. Tabii buraları dahi unutmamalarını istiyoruz. Bu birlikte ahde vefa. İnşallah buradan birçok Hüseyin Deniz Kazı’lar çıkaracağız. Bunun bilinci ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Hüseyin Deniz Kazı’ın mirasına beldede cemaat çıkıldığını ifade eden Seyhan, “Ehil çıkmanın ötesinde henüz ileriye götürme hususunda yarışma içerindeler. Burada 25 büyüklüğünde öğrencimiz var. Bu aynı temas devir artarak bitmeme ediyor. Güreşçilerimizin amacı bire bir Hüseyin Deniz Kazı olabilmek. Bu şuurla burada idman yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çevreli Belediye Başkanı Sadi Soysal dahi “Kaymakam Koca’e haddinden fazla teşekkürname ederim. Bize seçkin devir destek oluyor. Bura acun şampiyonu Hüseyin Deniz Kazı’ın beldesi. İnşallah birçok Hüseyin Akbaş’lar buradan çıkacaktır, Buna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Minik sporculardan Kasıt Yılmaz, güreşte Hüseyin Akbaş kabilinden böke gelmek istediğini dile getirirken, Ahmet Akbaş de söylence pehlivan Hüseyin Deniz Kazı’ın akrabası olduğunu belirtip, onun izinden yürümeye çalıştığını aktardı.

Share: