Efdal kiraya yöntem! Avrupa’bile üstelik uygulanıyor

Uluslararası emlak müşavirlik şirketi Knight Frank, Acımasız zenginlerinin Fransa’nın Akdeniz kıyısında vadi düzlük Fransız Rivierası’nda taşınmazlar fiyatlarında artışa hastalık olduğunu açıkladı.

Fransız Rivierası’ndaki (Cote d’Azur) bütün basamak taleplerinin yüzde 80’inin Moskof vatandaşları yoluyla geldiğini bildiren uzmanlar, bu müşterilerin ferdî sermayesi 30 milyon doların üzerinde olan Acımasız milyonerlerden oluştuğunu ifade etti.

Ruslar tarafından bölgedeki konutlara gösterilen deste yüzünden serencam bire bir yılda göz fiyatlarında yeryüzü beş altı yüzde 6 artma kaydedildiğini belirten uzmanlar, geçen yıl süresince talep sayısında kestirmece yüzde 70’lik çoğalma kaydedildiğini de vurguladı.

Fransa’daki aşırı bölük piyasalarında muamelat sayısının Ağustos 2020’den Gücük Ay 2021’e yüzde 5 arttığı, özgür sülale fiyatlarının ise yüzde 6,4 arttığı söylenen Knight Frank açıklamasında, Ruslar arasında en popüler bölgenin Fransız Rivierası olduğu, Acımasız zenginlerinin yüzdelik 20’sinin ise ülkenin farklı büyük şehirlerindeki evlerle ilgilendikleri aktarıldı.

Akdeniz kıyılarında Rusların yurt talebinin geçen yıl en bir iki yüzdelik 15 oranlarında çoğalma gösterdiğine vurgu eden uzmanlar, ancak sadık sınırlar zımnında anlaşmaların çoğunun ertelendiğini, bununla birlikte Kıbrıs ve Yunanistan’ın sınırlarını açmasıyla ev taleplerinin anında yükselmeye başladığının üstelik altını çizdi.

Knight Frank Yurtdışı Gayrimenkul ve Özel Yatırımlar Bölge Direktörü Yat Limanı Shalaeva, Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki konutlar için Rusların taleplerinin şişman çoğalma gösterdiğini belirtirken, “ Rusların İspanya’daki hane taleplerinde birlikte şişman artış gözlemliyoruz. Bu bölgedeki konutlar hem Fransa’dan henüz akıllıca fiyat avantajı sunuyor hem da 250 bin Euroluk taşınmazlar yatırımına eğreti habitat izni verilebiliyor. Ruslar, bir zamanda Kıbrıs ve Yunanistan’daki konutları da çevrimiçi formatta inceleyip satın alabiliyor” ifadelerini kullandı.

Mayıs aylarında Acımasız basınında düz kayran haberde, Rusya’nın cenup bölgelerinde serencam yıllarda biberli artış gösteren göz fiyatları zımnında Acımasız vatandaşlarının Türkiye’deki konutlara ilgisi artmaya başladığı anlatım edilmişti. Yılın esasen bu yana Türkiye’den hane alan Ruslar toplamda 9 milyar ruble harcarken 2021’nin geçmiş çeyreğinde 938 basamak satın aldı. Türkiye’bile aile satın kayran Rusların yüzdelik 20’sinin ise ülkenin cenup bölgesi Krasnodar’birlikte yaşayanlardan oluştuğu kaydedildi.

Konut tercihi üzerine özellikle Antalya’yı tercih fail Krasnodarlıların, bu bölgenin Kuban’ın Karadeniz kıyısına benzediği için demet gösterdiğine belen eden yurt portalı Turk.Estate uzmanları, elan önce yaptıkları açıklamada Karı Türkiye’den hane düzlük yabancıların çoğunun İran, Irak ve Moskof vatandaşı olduğunu bildirmişti.

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

Yabancıya satışta yıpranmamış erek müfrit konut

Türkiye’da konutta “fahiş kıymet” krizi

Share: