Edirne’deki Çeltik Tarlalarında Hastalık Oluştu

Edirne’nin Keşan ilçesine merbut Kızkapan köyündeki çeltik üreticileri, hasada sayılı eyyam kala tarlalarında hastalıkla karşı karşıya kaldı. Üreticiler, ayrıntılı taneli çeltik çeşidinin ekili olduğu tarlalarda çor olduğunu, ağırbaşlı mahsul kaybının yaşanacağını söyledi. Çeltik üreticisi Mualla Işık, “Malım yanıyor. 200 kilo servet biçeceğim, onu de kooperatife vereceğim” dedi.

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu, Keşan’na ilişkin Kızkapan köyünde çeltik üreticisiyle tıpkı araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, devletin üreticiye topluluk çıkması gerektiğini belirtti.

“ÇELTİKÇİNİN GÖZÜNÜ OYMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Çeltik tarlasında çor olduğunu, bu yıl okkalı ürün kaybı yaşanacağını kaydeden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Çeltikte üretim çok ağırlık. Su zarfında yapılıyor. Müstahsil, 2 yıldan beri ithalatçılarla uğraşıyor. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü çok ithalatı yapılıyor. 2 seneden beri kötülük ediyor. Bu yıl kıymet beklentisi faziletli. Ekiliş alanları azaldı. Bu, mufassal taneli bir soy. Üretici, yaklaşık 9 bin-9 bin 500 TL’yi buraya gömdü. İyi tıpkı fiyat bekliyor. 20 liralık değer istiyor ama çeltikler yanıyor şu anda. Risk çokça fazla. Biz, bu parayı isterken boşuna istemiyoruz. Riski çok çok olan tıpkısı im dalı bu. O nedenle çeltikçinin gözünün içine bakması gerekirken gözünü oymaya çalışıyorlar. Su vermemeye çalışıyorlar. Fiyatlı vermeye çalışıyorlar. Basma, mazotu pahalı veriyorlar üreticiye. Dışarıdan ithalat yapıyorlar. Biz bile tarh etmek istiyoruz.”

“SERENCAM 3 GÜNDÜR BU ARKAÇ GELMEYE BAŞLADI”

Çeltik üreticisi Mürtefi Işık ise çor oluşan tarlasında ürün kaybı yaşayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Buut ortada. Bu, benim malım. Benim bu tarladan biçeceğim im, yeryüzü çok 200 kilogram. Yem fiyatına vereceğim. Randıman yapmayacak. Nitelik liyakatsiz. Biz bunlarla elbette başa çıkacağız, birileri bana anlatsın. Suya, oturdukları yerde yüzde 45 zam yapıyorlar. Neye dayanarak yapıyorlar? Sezonun başında doğrusu yüzdelik 200 koydular. Bu doğrusu bize yüktü. Ben suyu kesmişim, malım yanıyor. 200 kilogram para biçeceğim, onu bile kooperatife vereceğim. Bunu seçmedim, içinden tek yegâne toplamadım. Bu cameoların yüzdelik 80’ninde hastalık var. Son 3 gündür bu arkaç gelmeye başladılar. Çoğu çiftçinin akarsu kesildiği amacıyla haberi yoktur. Tarlasına gitmemiştir. Uzanım arasında. Yüzdelik 45’lik zammı buradan toplayacağız, kooperatife vereceğiz. Biz bile ne kalırsa onlarla dalavere etmeye çalışacağız.”

“BİZE DESTEK OLUN”

Tıpkı farklı çeltik üreticisi Rıdvan Aşağı de hükümetten yardım beklediğini tabir ederek, “90-100 kilogram dönümüne matbu atıyoruz. Yüzdelik 500 zam ne geçmek? Bu kayırıcı elbette kalkınacak? Hem istiyorsun, ‘istihsal yap’… Cumhurbaşkanımız ne dedi; ‘Ekilmedik, abes vadi bırakmayın’. Bırakmadık. Elkızı bize havari, destek olun. Tığ bile size bindi olalım” dedi.

Görüntü Dökümü

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu

Çeltik üreticisi Büyük Işık

Çeltik üreticisi Rıdvan KıtipiyozShare: