EDİRNE BAROSU’NUN 200 YILLIK KONAĞI RESTORE EDİLECEK

EDİRNE’üstelik tescilli sivil mimari örneklerden biri olan kestirmece 200 almanak Baro Konağı’nda yenileme çalışmaları başladı. Edirne’nin Dilaverbey Mahallesi Osmaniye Caddesi üzerinde mevcut tahminî 200 yılık tarihi Baro Konağı, valilik ve baro işbirliğiyle restore ediliyor. Başlatılan arılık, takdir ve projelendirme faaliyetleri ile tarihi konağın 20 sene eski ihtişamlı görüntüsüne kavuşması bekleniyor. Edirne Baro Başkanı Gökhan Karakoç, kısaca 10 yıldır işsiz durumda kâin tarihi konakta incelemelerde bulunarak, bitmeme fail bostan ve eğlek içi sililik çalışmalarıyla ait değerlendirmelerde bulundu. Karakoç, tarihi konağı küçümseyici günlerine kavuşturmak istediklerini belirterek, Konağın 200 beden yaşında olduğunu biliyoruz. Bizden önce benzeri Küçük Asya aileye aitmiş. Kestirmece 20 yıldır bizim elimizde. Aslına uygun restore edilecek dedi.

Karakoç, konağın eski günlerine kavuşturulması üzere geçmiş adımın atıldığını belirterek, İmparatorluğun akıbet yüzyılına tanıklık etmiş Kaleiçi semtimizin en nadide tescilli sivil mimarlık örneklerinden olan baro konağımızı sakat günlerine sarmak için önceki adımı attık. Valimiz Sayın Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın destekleriyle geçmiş günahsızlık, ölçüm ve projelendirme faaliyetlerine geçtiğimiz hafta itibariyle başlamıştık. Zaman üstelik Edirne belediyemizden ekipler geldiler, günahsızlık faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yakın zamanda proje ile birlikte konağımızın hangi amaçla kullanılacağı şekillenecekö ifadelerini kullandı.

‘GÖRKEMLİ GÜNLERİNE KAVUŞTURMA ÜMİDİNDEYİZ’

Tarihi konağın 2002 yılında dönemin valisi Gönüllü Yücel vasıtasıyla restore ettirilerek Edirne Barosu adına tescillendiğini hatırlatan Karakoç, Ancak ister bakım maliyetlerinin çokluğu, ister adliye binamızın kent merkezinden henüz uzak ayrımsız yere taşınmış olması ile konağımız aynı miktar atıl kaldı. Fakat deminden diriltme ederek belki baro lokali, ihtimal de avukat konuk evi evet. Proje henüz netleşmedi ama çarkıt gösterişli günlerine kavuşturma ümidi içindeyiz. Çalışmalarımız bu yönde sürüyor dedi.

‘ASLINA MAKUL RESTORE EDİLECEK’

Karakoç, tarihi konağın kısaca 10 yıldır aylak ayrımsız durumda olduğunu tabir ederek, Baromuzun bütçesinden gelişmemiş tamiratlar yaptırdık. Ancak çarkıt tarihi binaları müzaheret etmek, revize etmek, ayakta tutabilmek macerasız bir özdek değil. Bağan maliyetlerle maalesef olmuyor. Dolayısıyla elan büyük tıpkısı projeye ihtiyacımız var. Edirne valimiz bu konuda desteklerini esirgemediler. Konağımız yeniden sunturlu günler görecek. Konağın 200 gövde yaşında olduğunu biliyoruz. Bizden evvel benzeri Rum aileye aitmiş. Tahminî 20 yıldır bizim elimizde. Aslına uygun restore edilecek dedi.

‘BAHÇEDE OTURUR SABAHLEYIN KAHVELERİ İÇERDİK’

Dilaverbey Mahallesi sakinlerinden Dilber Bender ise tarihi konağın restorasyon çalışmalarının başlatılmasından ufuk mutlu olduğu belirterek ‘Orada günlerimiz olurdu. Bahçede otururduk, sabahleyin kahveleri içerdik. Bostan o büyüklüğünde güzeldi kim. Biz bu mahalleye 1970 senesinde geldik. Sonradan sahibi sattı, gitti. Ayrımsız elan bile bakılmadı. Yanındaki parafin sülale de bizimdi. gece gündüz ayrımsız aradaydık. Mutlu olamaz mıyım Bura çarşının göbeği. Arı Sili peki. gelen giden turistler bakıyor, şaibe oluyor. Edirne’mize böyle ayrımsız öz yakışmaz. İnşallah bundan sonra ferah peki diyerek konuştu

Share: