DÜRÜST Öğür Umumi Başkanvekili Kurtulmuş: “Terörün arkasındaki destekler çekilsin haddinden fazla güdük benzeri müddet içerisinde dünyanın tek durumunda terör örgütü…

– DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili Vareste: “Terörün arkasındaki destekler çekilsin çok gücük tıpkısı süre içerisinde dünyanın tek durumunda terör örgütü kalmaz”

BAKÜ – AK Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, Eskimemiş Azerbaycan Partisi’nin 30. bünye yıldönümü etkinlikleri çerçevsine geldiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dahi yaptığı açıklamada, “Terörün arkasındaki destekler çekilsin inanın haddinden fazla güdük aynı müddet, aynı hafta on dolaşma içerisinde dünyanın tek yerinde yıldırı örgütü kalmaz” dedi.

DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Bakir Azerbaycan Partisi’nin 30. yapılış yıldönümü etkinliklerine gelmek için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi. Kurtulmuş ve beraberindeki YANLIŞSIZ Fırka heyeti, Bakü’deki temasları çerçevesinde önceki yerine Azerbaycan’ın rahmetlik Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını görüşme etti. Aliyev’in mezarına çiçek bıraktıktan bilahare ocumak duruşunda kâin Vareste ardından Azerbaycan ve Türk Şehitliklerini dahi konuşma etti. Türk Şehitliği’nde temsili şehit kabirlerine çiçek bıraktıktan bilahare gazetecilere açıklamalarda bulunan Vareste, “1992’birlikte Nahçıvan’da bünye kurultayı toplanan kullanılmamış Azerbaycan Partisi’nin bugün 30. yıl dönümü dolayısıyla iri tıpkısı etkinlik düzenlenecek. Tığ da Türkiye’yi ve Ak Parti’yi temsilen alay malay buradayız. Azerbaycan ilk Sovyetler Birliği’nden ayrıldı ve çabucak ardı sıra çok gelişmemiş bire bir müddet içerisinde demokrasiye geçiş süreci başlatıldı. Azerbaycan’ın merhum halk milli lideri Haydar Aliyev’in öncülüğünde Bakir Azerbaycan Partisi kuruldu. Bu dostlarımızın kardeşlerimizin birlikte kayran kabul etmek üzere buradayız. Hem Türkiye’nin sevgilerini, kardeşliğini, dostluğunu göstermek hem dahi bu etkinlikte vadi kabul etmek amacıyla burada bulunuyoruz. İnşallah pir bir toplantı olacağını ümit ediyorum. Elbette çalışmalarımıza önceden de gine Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’in mezarını, Azerbaycan şehitliğini ve buradaki Türk şehitliğini ziyaret ederek onların ruhlarına Fatihalar okuyarak çalışmalarımıza başladık. İnşallah toplantıdan sonradan birlikte gene Türkiye döneceğiz” dedi.

“Teröre karşı kararlı duruşumuzu teşhir etmek mecburiyetindeyiz”

Terörle mücadeleye kaynağında yöneltmek mecburiyetinde olduklarını tamlayan Kurtulmuş, “Yani Türkiye’nin hızla sınırlarının ötesinde detaylı yıllardır Türkiye’yi erinçsiz fail, etraflı yıllardır Türkiye çok ağırbaşlı bedeller ödettiren bire bir yıldırı kaynağı olduğunu biliyoruz ve maalesef bu yıldırı örgütleri hemen kişi başlarına değil arkalarında aldıkları aynı takım destekler var. Geri Hizmet destekler var, politik destekler var, cebe destekleri var ayrıca ihsas destekleri var. Hep bunlarla gelişigüzel onların mevzilenmesini ve orada konuşlanarak Türkiye’ye engel vermelerini önleyecek operasyonlar uzun uzun bire bir süredir bitmeme ediyor. Hem Irak’ın kuzeyinde, hem da Suriye’nin kuzeyinde nerede yıldırı örgütleri tayin edilmişse ara sıra yasakçı operasyonları ile arada bir ise aha 2 gündür yapıldığı üzere havadan operasyonlar ile bu işlemler sürdürülüyor. Zira terörden canı göynük aynı ülkeyiz. Terörün hangi anlamaklık geldiğini, maalesef bazı güçler eliyle terörün, terör örgütlerinin kuşkusuz vekalet savaşlarının aynı ara bulucu yerine kullanıldığını çokça ferah bilen tıpkısı ülkeyiz ve şunu söylüyoruz teröristin iyisi kötüsü olmaz. Tek ülkenin, hiçbir çevrenin kendi çıkarları üzere yıldırı örgütlerine yani vekalet savaşlarına uzlaştırıcı olarak terör örgütlerine destek vermemesi geçişsiz. İşte görüyorsunuz hiç olmadık ummadık aynı yerde maatteessüf sivil insanların hayatına kasteden yabanlık düşmanı çeteler dünyanın değme durumunda cıvıltı gösteriyor. Nedeniyle burada tığ hem teröre karşı kararlı duruşumuzu teşhir etmek mecburiyetindeyiz. Bu bizim milli bekamız bakımından mecburi olan benzeri şeydir. Amma tıpkısı zamanda bilcümle ülkelere, bilcümle insanlığa bile insanlık düşmanı olan terör örgütlerinin tamamına alın insanlık cephesinde tıpkısı dayanışmaya çağırıyoruz. Aması, fakatı, şöylesi, böylesi olmadan onun terör örgütü, bunun terör örgütü, şuna mümasil, buna andıran kabilinden yıldırı örgütlerini klasman etmeden, tamamına alın hep ülkelerin adamlık cephesinde aynı araya gelmesi, sesini yükseltmesi savaşım etmesi muktezi olduğu kanaatindeyiz” diyerek konuştu.

“Beklenti ederiz kim bilcümle dünyada terör örgütlerine cebin kuma aynı mücadele verilir”

Türkiye yoluyla yapılan operasyonların katiyen bitişik ülkelere beis ödeme amacı taşımadığını ifade fail Kurtulmuş, “Komşu ülkelerimizdeki sivil, bizim arkadaş ve ahi sivil halklara karşı bildirme ufak tıpkı engel vermediğini, tamamiyle yıldırı yuvalarını gaye alarak, o yıldırı yuvalarını namevcut etmeye çevrik mutasavver eylemler olduğunu, operasyonlar olduğunu bilinmesini yeryüzü ederim. Beklenti ederiz ki hep dünyada terör örgütlerine alın kuma tıpkı mücadele verilir. Tığ hep şunu söylüyoruz terörün arkasındaki destekler çekilsin inanın çokça güdük bir müddet, tıpkısı hafta on devir içerisinde dünyanın hiç durumunda terör örgütü kalmaz. Amma maatteessüf benzeri taraftan işte dost ilişkisi devam eden, bir taraftan Türkiye’ye andıran duran kâh ülkelerin üstelik bu terör örgütlerine destek verdiğini görüyoruz. Bundan yağlık bu operasyonda Cenabıhak ordumuza, silahlı kuvvetlerimize başarılar versin. Bildirme güdük zamanda oradaki hedeflerine ulaşılmasını sağlasın. Amma anne temennimiz, tıpkısı henüz dünyanın hiçbir durumunda bizim etrafımızda, Suriye’nin kuzeyinde üstelik Irak’ın kuzeyinde bile on paralık kimseye engel verecek yıldırı unsurları benzeri daha buralarda kayran almasın, konuşlanmasın” açıklamasında bulundu.

AK Öğür Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş başkanlığındaki heyet henüz bilahare, Eskimemiş Azerbaycan Partisi’nin 30. yapı yıldönümü etkinlikleri nedeniyle düzenlenecek programa gelmek üzere şehitlikten ayrıldı. YANLIŞSIZ Fırka heyetinin düzenlenen yıldönümü programı sonrası Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev ile de benzeri araya gelmesi bekleniyor. Vareste başkanlığındaki heyette, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanvekili Orhan Erdem, MKYK Üyesi ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ile YANLIŞSIZ Tümen Dış İlişkiler Başbuğ Yardımcıları Mehmet Ceylan ile Iffetli Demirkıran bulunuyor.

Share: