DSİ’nin Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Heybet Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmalara devam ediliyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, DSİ’nin Çankırı ve Çorum’un tarım arazilerinde yetiştirilen ürünlerin elan bol sulanması, verimin artırılması ve kesim halkının suya ulaşımının kolaylaştırılması üzere var olan imkanları henüz da iyiye dayanmak amacıyla dev projelere imza attığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla birlikte Çankırı ve Çorum illerinde kâin toplamda 77 bin 50 dekar ekincilik arazisinde çağdaş borulu sistem ile sulama yapılacağını tabir etti.

İş kapsamında Çankırı’birlikte 13 bin 350, Çorum’bile 49 bin 400 dekar kalkışmak üzere mecmu 62 bin 750 dekar alanda çalışmaların tamamlanarak sulamaya açıldığını aktaran Akca, şunları kaydetti:

“Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı ünite fiyatları ile ülke ekonomisine almanak kısaca 125 milyon lira yardım sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı birim fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak tahminî 150 milyon liralık ulama sağlanması hedeflenmektedir. Çağdaş sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, maraba gelirlerinde aracısız ve bilvasıta artışa illet oluyor. Bu kapsam bir yandan rustik kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, sair yandan da yaşam standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen nişane çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Yekpare araziler sulamaya açıldığında, tarıma dair sanayinin artması ile bölge halkının sosyo-ekonomik namına hisse senedi göstermesine yardım sağlanacaktır.”

Share: