“Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki beyaz zehir ocağındaki patlamayla ilgilendiren zaruri soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Bilcümle boyutlarıyla inceleme devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut ki varsa cezasını çekecektir. Bundan de güvenli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek eliyle düzenlenen “Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini tıpkısı önder hatipli olarak evinde kabilinden hissettiğini söyledi.

Zaman haddizatında bu hissiyatın verdiği huzurla, tınlamalı ara geçirecekleri, dörtköşe sohbetler yapacakları tıpkısı program hayalet ettiğini ifade eden Bakan Varank, fakat geçkin Bartın’dan iç yakan, haddinden fazla ızdırap istihbarat aldıklarını, eroin ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin buruk olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil yakarma ettiğini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime bile evgin şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu önceki adan itibaren devletimiz mecmu imkanlarını seferber etti. Nazır arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız dahi Diyarbakır’daki programını bozma etti, zaman oraya geçerek çalışmaları şahsen arama edecek. Taharri kurtarma ilkin olmak üzere, patlama ile ilgilendiren bilcümle konularda hep kurumlarımız çalışmalarını inceden inceye sürdürüyor. Bölgedeki sağlık ekipleri ve hastaneler dertli kardeşlerimiz için seferber edildi. Bunlara arttırma namına bire bir ivedi müdahale ünitesi kuruldu. Yine ihtiyaç halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz filhakika görevlerini fethetmek amacıyla el altında bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin ki varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabilinden elem hadiselerin kimi provokatörlerin istismarına kilitsiz küreksiz ayla geldiğini aktararak, “Lütfen kimse provokatif ve dezenformasyon içeren ense niyetli içeriklere itibar etmesin. Patlamayla ait muktezi anket doğrusu başlatıldı, tüm boyutlarıyla tetkik bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin ki varsa cezasını çekecektir. Bundan de tehlikesiz olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, sunma doğru bilgiler, doğrusu eskiden resmi kurumlarımız vasıtasıyla şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya de devam edecek.” diyerek konuştu.

Temenni ve kamu çabalarının daha fazla fert kaybı olmaması ve madencilerin sağ selamet kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem yılgın altında artan kardeşlerimizin hem da onlara ulaşmaya çalışan ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah bire bir henüz böyle kazalarla, ateş olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin birlikte eş çıktığı benzeri ortamda yaşıyoruz”

Bakan Varank, zaman girişimcilik ve inovasyon temas etmek için ayrımsız araya geldiklerini anımsatarak, hakeza aynı organizasyonun bire bir imam dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının özellikle özlük jenerasyonundaki insanlar amacıyla hangi büyüklüğünde düşündürücü olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye niteleyerek çöz geçirmeden, şükretmeden geçemediğini anlatım fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi kim birlikte olmadınız, çünkü o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin kadar şanslı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maalesef onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti bizzat önder hatiplerin üzerine karabasan kabilinden çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, inandırma odalarına bağımlı tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle birçok imkandan yoksun bırakıldı. Ama Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek benzeri alp önder hatipli daha çok ve tamam bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun zaman ayrımlı tıpkı iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının mortocu hatipli olmakla çalım duyduğu tıpkı devletin vatandaşlarıyız. Bugün mortocu dil cambazı okullarına, önder dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin dahi cemaat çıktığı tıpkısı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden daha çok mortocu hatip neslinin omzunda çok daha iri, kısık sorumluluklar var. Nedir o? Seçkin açıdan benzer benzeri yavru olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine alın üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, hesaplı ve teknolojik bağımsızlığı tahkim edecek benzeri soy sop olmalarının sunu iri hayali olduğunu söyledi.

“Canan gençler, şunu asla unutmayın” diyerek seslenen Icra Vekili Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve uğrunda gece gündüz çalıştığımız ayrımsız idealimiz var. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla ciddi teknolojilerin takkadak pazarı değil, aynı zamanda üreticisi olan bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz bütün çalışmaların merkezine üstelik gençlerimizi koyuyoruz.” diye konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan sentetik zekaya büyüklüğünde birçok alanda yaptıkları atılımlara gençlerin önderlik etmesini istediklerini vurgulayan Varank, punt verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin aynı sınırı olmadığına defalarca şahit olduklarını, bu başarıları değme alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını beslemek istediklerini, bunun amacıyla de çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının rastgele aşamasında gençlere arz modern imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada bireşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde seçme sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in dahi bu amaçla kurguladıkları gayrı büyük bire bir projeleri olduğunu belirten Varank, “Alelhusus lise ve darülfünun çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın genişlik bakir teknoloji alanlarındaki yarışmalara öz projeleriyle katılıyorlar. Öz geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız gelgel araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal de Teknofest’te adı yoğun mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Icra Vekili Varank, gördüğü sayının dolaşık olmadığını, ancak bunun birlikte artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım üstüne eş kaynağı kapasitesini yükseltmek üzere bakir zürriyet yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendi kendine öğrenme metoduyla çalışan dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e mail gencimiz bu okullarda terbiye almaya başladı, bu gençler çok ongun birer yazılımcı kendisine profesyonel hayata atılacaklar. Gene gençlerimizin marifet ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Ilkin sadece Antalya’üstelik düzenlenen Âlem Rasat etkinliklerini Küçük Asya’nun sair illerine yaygınlaştırdık. Antalya’üstelik, Diyarbakır’birlikte, Van’üstelik, Erzurum’birlikte çokça degaje katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve feza teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin genişlik büyük teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna bel fail Varank, Enformatik Vadisi ile Türkiye’de patika açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçme alanda gençlerin yanı sıra olduklarını çıktı de hükümetler yerine yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik amacıyla ayrı tıpkı antet oluşturduklarını tabir fail Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi nesir edecek kapsamlı politikaları bu izlem çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı amal başta kalkışmak için girişimcilik sürecinin gelişigüzel aşamasını hızlandıracak altyapıları ve gerekseme duyulan destekleri sağlayarak müteşebbislerin, alelhusus genç müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER kadar yapılarla yenilikçi hareket fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle aslında Türkiye’birlikte aynı dinamizm nesir ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar birçok kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar tabiatıyla çok eke ama biricik başına ehliyetli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde sunma koca hususlardan birisi girişimcilerin kıytırık tıpkı şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu bibi girişimcinin önündeki en balaban istifham işareti namına önümüzde duruyor. Tığ dahi lüzum kişi kurduğumuz gerekse destek sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Lehçe Girişim Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde biz kişi envestisman fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, ama farklı dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çok çalıştığını belirterek, “Bu Arada siyaset yaptık, mücadele yaptık ve dolayısıyla Kartal ile olan arzu bağımız haddinden fazla ayrımlı.” dedi.

Bu fonların yanı sıra Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok finansal desteğin mevcut olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ait sunu şümullü ve aktüel bilgilere yansımak üzere “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini müzakere edilmesini tavsiye etti.

“Bakir Türk markaları derk etmek amacıyla yürekli girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye, kapılarının değme devir sonuna büyüklüğünde degaje olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası için haddinden fazla iri hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna bakarak çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çok daha aceleci ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle küresel piyasalarda adından alay ettirecek kullanılmamış Türk markaları hissetmek için yürekli girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin da buyurduğu üzere rızkın 10’da 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı katiyen gereksiz bırakmadan, önceki gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonraları kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları sakıncasız olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Sabık yıl Türkiye’üstelik erken adım girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar yatırım aldı, bu sene bu rakam evvel 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Geçen sene Avrupa’bile oyun yatırımı alanında yeryüzü aşkın envestisman düz site İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’de bildirme aşkın yatırımı kim almış diyerek bakıyorsunuz yeniden ayrımsız Türk vatandaşı baziçe girişimciliği alanında sunma aşkın yatırımı almış.”

Vekil Varank, geçen çağ Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yıpranmamış çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, kişi şirketini kurduğunu, baziçe geliştirdiğini, 9 kişilik ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonradan üstelik, ben basit şundan alım duyuyorum, ‘Tığ bu yıl 200 milyon liraya mümasil vergi ödeyeceğiz ve inşallah ego algı rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegenç benzeri arkadaşınız. 200 milyon dolarlık mülhak ayar üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, haddizatında hisse senedi yapış şekillerinin hangi büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok majör, ‘Ben 9 arkadaşımı bile şirkete kuma ettim, kâffesi şu anda milyoner’ dedi. Esasen önümüzdeki dönemde munzam değeri esasta sizin kabilinden gençler oluşturacak. Bizler üstelik onun altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz altın gençlerimiz yazacaksınız.” diyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarından bahsettiği istihbarat olduğunu anlatarak, insansız çekicilik araçlarının geliştirildiği ekibin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun için önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’üstelik Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, paradigma istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu cümbüş verici işlere Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın hava donör olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının peşi sıra Bakan Mustafa Varank, Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi’nin Kartal Olgun Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise küşat konuşmasında, insanın içinde bulunduğu doğaya engelleme ederek, hars ve uygarlık kurabilen yegane yaşayış olduğunu belirterek, insanın daha gür bir dünya amacıyla namütenahi tıpkısı teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Değme çağ alışta yenileniyor oluşmak kabil bilim, firez ve teknolojik gelişmelerin de koku alıp verdiğini anlatım eden Öztürk, “Günümüzde merkezi benzeri anlam olarak inovasyon terimiyle rapor edilen bu süreç bilgelik ve uygulayım bilimi teksir, adam yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü uran devrimi yerine adlandırılan içre bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon namına ortaya çıkıyor.” diyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşünüm yörüngesinin etrafında inovasyon, konuşma, AR-GE, aşama, dizayn, sürdürülebilirlik, yapay zeka, sayısal firez, robotlar, arttırılmış kaynak, çokbilmiş sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık da akıbet yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve ülke bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Bakan Varank’ı görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “İki aktarılma süresince gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara anahtar olmasını, hedeflenen bilgi ve deneme aktarımının gerçekleşmesini, yekpare katılımcılarımızın bundan bolca yarar görmesini talep ederim.” dedi.

Bu arada, Yeryüzü Portföy ve Değişim İstanbul esas sponsorluğunda, KartalDernek yoluyla planlı “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve gök sanayisinden savunma sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, yarın üstelik bitmeme edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önce adım dersleri ve yarışmalarla katılımcılara dolgunca bir repertuvar yaşatması bekleniyor.

Share: