Diyarbakır politika: Reisicumhur Erdoğan, Diyarbakır’da toplu açılış töreninde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’üstelik 20 binin üstünde toplu konutla mütehammil çok ilçe ve mahalleyi adeta yeniden nesir ettiklerini belirterek, “Deminden, sonuç kampanyamızla Diyarbakır’a 5 bin 570 göz, 450 uran sitesi ve 30 bin konutluk arsa daha kazandıracağız.” dedi.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen “Diyarbakır Yer Yolu, TOKİ 1525 Basamak, 17 İşyeri, 1 Cami ve Büyükşehir Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Değişik Projelerin Toplu Açılış Töreni”nde konuşan Erdoğan, bugüne kadar Diyarbakır’ı yaptıkları 57 bilyon lira amme yatırımıyla her alanda geliştirmenin gayreti ortamında olduklarını söyledi.

Diyarbakır’ı bir kenarda bırakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, Batı’ya hangi yapıldıysa Doğu’ya ve Güneydoğu’ya da onun yapıldığının altını çizdi. Erdoğan, ayrımcılığa katiyen girmediklerine meni ederek, “Burada Kürt kardeşlerim var’ demedim. Zira, az ilk da söyledim, Türk’üyle, Laz’ıyla, Kürt’üyle, Gürcü’süyle yaratılanı yaratandan çevre sevdik.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şehrin seçkin karış toprağına karşı terimizle, bu şehrin insanlarının gelişigüzel birinin hayatına iştiyak bağımızla dokunduk. Eğitimde umum mahallelerimizi okullarla donattık. Sonuç atamada seçmeli dersler amacıyla temenni edilen cemi Kürtçe öğretmenlerimizin kadrolarını açtık. Sağlıkta cümle ilçelerimizi hastanelerle bezedik. İnşallah, inşaatı süren Kent Hastanemizin üstelik ihalesini anında yenileyerek, sizlerin hizmetine sunacağız.

Sporda ülkemizin yer modern statlarından birini Diyarbakır’a kazandırdık. Şehircilikte nesir ettiğimiz 20 binin üzerinde şişko konutla güçlü çok ilçemizi, mahallemizi adeta yeniden düz yazı ettik. Demin, sonuç kampanyamızla Diyarbakır’a 5 bin 570 konut, 450 endüstri sitesi ve 30 bin konutluk arsa daha kazandıracağız. Ad Çekme neticesinde arsaları kim kazanırsa onlar algı. Bozuk stadın hesabına Millet Bahçesi yapıyoruz. Kentsel inkılap çalışmalarına acilen devam ediyoruz. Ulaştırmada 44 kilometrelik mukassem kez uzunluğunu 456 kilometreye çıkardık, bugünkü açılışımızla yer yolunu üstelik hizmete alıyoruz. Havalimanımızı yaptığımız terminal binasıyla gündeş bire bir çehreye kavuşturduk. Yıpranmamış pervaz hatlarıyla havalimanımızı daha dahi güçlendirmenin hazırlığını yapıyoruz.”

Erdoğan, bugüne büyüklüğünde yaptıkları barajlara, içme suyu tesislerine arttırma adına Silvan Barajı, tünelleri ve sulamalarını üstelik Diyarbakır’a kazandırdıklarını ifade ederek, barajın geçenlerde akarsu tutmaya başlayacağını bildirdi.

Erdoğan, Babakaya Tüneli’nin inşasının sürdüğünü, Silvan Tüneli’nde münakasa yenilemesi sebebiyle yavaşlayan çalışmaların beş altı hafta içre mecmu doğal gaz yeniden başlayacağını kaydetti.

Diyarbakır topraklarının verimine ürün katacak bu projenin küçümseme verildiği kabilinden lahzada bitirileceğini anlatan Erdoğan, birleştirme sanayi bölgelerinin kabına sığmadığını ve yenilerinin tam beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“doğal gaz hattını, elan bu imkana kavuşamamış ilçelerimize akla yatkın genişletiyoruz. mütemadi sizin için çalıştık, çalışıyoruz, ara vermek bulunmayan… Bugün burada resmi açılışını yapacağımız işaret ve hizmetleri üstelik Diyarbakır’ın geleceğine yakalanmış yıpranmamış ışıklar adına görüyorum. Açılışını yapacağımız eserlerden biri, şehrin trafiğinde haddinden fazla heybetli aynı rahatlama sağlayacak olan Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’dur. Uzunluğu 30 kilometreye andıran, yatırım bedeli bire bir bilyon lirayı aşan bu nöbet, üzerindeki üç köprüsü ve üç köprülü kavşağıyla Şanlıurfa istikametinden Mardin istikametine olan trafiğin yükünü şehir içinden alacaktır. Hem sizlere hem bu yolu kullanarak transit geçiş yapacak bütün araçlara hızlı, konforlu, emniyetli, konuşu benzeri erişim sağlayacak Güneybatı Kasaba Yolumuzun kalburüstü olmasını diliyorum.”

“Vekaleten başkanların idaresindeki belediyelerimizde pir hizmet veriliyor”

TOKİ’nin çalışmalarında benzeri yandan 500 bin konutu, bir milyon arsayı ve 50 bin işyerini havi kullanılmamış kampanyayı başlatırken, gayrı yandan da mevcut projeleri bir lahzada tamamladıklarını anlatım fail Erdoğan, zaman Yenişehir’birlikte 550, 277 ve 635 konutluk üç ayrı etabın, Sur’da 78 basamak ve 3 gelişim yeriyle elan evvel tamamlanan parsellerin kasaba düzenlemelerinin, antrparantez Bağlar Ulus Bahçesi’nin açılışını yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, Talih bölgesindeki çokça sayıda aranjman çalışmasının resmi açılışının dahi yapıldığını aktardı.

Tarım ve Orman, Keyif ve Milli Terbiye bakanlıkları ile valiliğin şehre kazandırdığı çok sayıda eseri da yöntemince hizmete açtıklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“beraber belediyelerimizin eserlerine bir tane biricik giremeyeceğim. Ilkin Büyükşehir Belediyemiz görünmek için, terör örgütüne bugüne kadar peşkeş çeken, teröristler yoluyla yönlendirilen kişilerden alarak, baştan sizlerin hizmetine verdik. Hamdolsun, vekaleten görevlendirdiğimiz başkanların idaresindeki bu belediyelerimizde çok adamakıllı hizmet veriliyor, şehrimize çok büyük yatırımlar yapılıyor. Büyükşehir Belediyemiz, 1 bilyon 717 milyon lira tıpkı yatırımla şehrimize taraf pazarı, meydan düzenlemesi, yol, park yeri, restorasyon, dikmelik, eğitim bilimi kurumlarının hizmet ve onarımı kabilinden hizmetleri kazandırdı. Kayapınar, Yenişehir, Hani, Bismil, Ergani, Lice, Bağlar, Kaplıca ve Hazro kaza belediyelerimiz da özlük sıkıntı alanlarında kip çok çalışmayı tamamladı.”

Belediyelerin tamlık bu yayın ve hizmetlerinin resmi açılışlarını dahi bugün yaptıklarını anlatan Erdoğan, yatırımların şehre dobra olmasını diledi.

“Seçkin hizmetin şahsen takipçisi, destekçisi, teşvikçisi olmayı sürdüreceğiz”

Erdoğan, Diyarbakır’ın baştan Türkiye’nin genişlik oylumlu sanayi ve istihsal merkezi olma amacında aceleci adımlarla ilerlediğini söyledi. Zaman açılışı yapılacak olan Yapı Kombinasyon Uran Bölgesi’nde 15 ve Diyarbakır Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde 4 eskimemiş fabrikanın bu hakikate bel ettiğini belirten Erdoğan, “Toplamda 1 bilyon 200 milyon liranın üzerinde bir yatırımla tamamlanan bu 19 fabrika, üretimde, ihracatta ve istihdamda sağlayacağı katkılarla, şehrimizin ışıltılı yıldızına bindi olacaktır.” dedi.

Bu fabrikaların birlikte dobra olmasını talep fail Erdoğan, “Cemi bu eserleri, hizmetleri, yatırımları Diyarbakır’a kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü tebrik ediyorum. Ülkemize ve Diyarbakır’a getirilen her hizmetin, kazandırılan herhangi bir sabah yeli bizzat takipçisi, destekçisi, teşvikçisi olmayı sürdüreceğiz.” diyerek konuştu.

Erdoğan, cemaziyelevvel Malatya’birlikte olduğunu hatırlatarak, orada caddelerin tıklım tıklım dolduğunu söyledi ve “Düz, 65 bin kişiyle doluydu. Deminden bakıyorum bugün Diyarbakır, burası birlikte resmi nicelik henüz almadım amma gördüğüm kadarıyla 70 binin üzerinde tıpkısı katılma var.” değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Share: