Diyarbakır gündem haberleri: İçişleri Bakanı Soylu, Diyarbakır Hani, Dicle ve Eğil’de vatandaşlarla bire bir araya geldi Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye daha çok ayrıksı bire bir boyuta geçti. Recep Tayyip Erdoğan geçen yüzyılın açıklarını kapattı.” dedi.

Temaslarda gezmek üzere kentte kâin Soylu, Hani kaza meydanında vatandaşlarla bir araya geldi. Soylu, buradaki konuşmada, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın hemen öğün, darülfünun, anaokulu, dünyanın yer balaban havalimanlarından birisini İstanbul’a yapmadığını, Gün Doğusu ve Güneydoğu’nun makus talihini de yendiğini söyledi.

Tıpkısı öz olamaz denilen Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde zaman tevhit endüstri sitelerinin yetmediğini, ekin turizmi sebebiyle otellerde yer kalmadığını kaydeden Soylu, geçen hafta Diyarbakır’de Firez Yolu Festivali’nin yapıldığını, on binlerce insanın seçme aktarılma etkinliklere katıldığını belirtti.

“Türkiye daha çok apayrı bir boyuta geçti. Recep Tayyip Erdoğan geçen yüzyılın açıklarını kapattı. Recep Tayyip Erdoğan, 21. yüzyılın madun yapısını yaptı Türkiye’dahi. Amerika’ya, Avrupa’ya karşın. Bizi ayrımsız bataklığın ve yokluğun içine almak istemelerine rağmen Türkiye’yi sağ salim limanlara ulaştırmasını becerebilen bire bir idare ortaya koydu. Böyle liderler yüzyılda ayrımsız sağlık.” ifadelerini kullanan Soylu, yürekli, bilgi ve maharet içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.

Nazır Aristokrat, şöyle konuştu:

“Hangi oldu o burnu iri Avrupa. Rusya ile Amerika savaşını başlattılar. 10 milyon Ukraynalı Avrupa’ya gitti. Sonradan acun gıda krizine girdi. Hani çıkarsalardı. Amerika sağdan soldan üfürüyor. Şöyle yapıyorum, hakeza yapıyorum. Avrupa diyor kim 50 yıllık, 100 yıllık planlarımı yapıyorum. Hani 50 yıllık, 100 yıllık planın. Bu kışın donacaksın soğuktan. İşleri güçleri hep sorunları ve problemleri doğuya nakzetmek. İşleri güçleri sabahtan akşama büyüklüğünde Ortadoğu’dan, Itidalli Asya’ya, Afrika’ya büyüklüğünde herkesi sömürmeye çalışmak. Kiminin bedeninden kiminin madeninden kiminin saha altı kaynaklarından istifade etmeye gitmek.”

Türkiye’yi, Diyarbakır’ı ve çocukların umudunu büyüttüklerini anlatan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Amma bu bize yetmez. Tek birimize yetmez. Amil şu, etrafımızdaki coğrafyaya istikrarsızlık veriyorlar. Hafif ayağımız biraz taraf düşse o istikrarsızlığı Türkiye’ye taşıyacaklar. Gecenin saat 12’sinde, 1’inde, 2’sinde insanlar bayındır ve erinçli gidiyor. Bu dahi bize yetmez. Erbil bile Bağdat bile Şam birlikte erinçli olmalı, etrafımızdaki coğrafya bile rahat olmalı. Bunu çıkarmak bizim boynumuzun borcu adına bu tarihin, bu coğrafyanın insanları olarak bizim üzerimize ağırlık ve hükümlülüktür.”

Cumhur Reisi Erdoğan ile yapılacak çokça gelişim olduğunu tabir fail Aristokrat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunu tabiatıyla ki sizin desteğinizle, sizin sayenizde, sizinle bu arada. İlk kat Amerika’yı ve Avrupa’yı hakeza yakaladık. Yıllarca kafamıza vurdular. Yapacağımız haddinden fazla hisse senedi var. Yeter kim bu bölgeyi, coğrafyayı bu istikrarsızlıklardan Ortadoğu’yu, Orta Asya’yı kurtarabilme imkanına cemaat olalım. Recep Tayyip Erdoğan tıpkı zamanda dünyaya eminlik veren ayrımsız reis. Hedefimiz bu yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmaktır. İlk kat bu fırsatı bütün bu arada yakaladık. Bize itimat edin, bize güvenin. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan sizi büyükelçiliklerin masasında pazarlığa oturtmadı. Bu milleti ve ülkeyi oturtmadı. Türkiye’ye sefer koymaya ki çalışmışsa, ki parmak sallamışsa onlara gereğini hesabına getirdi. Bu ülkede kamer sonu emekli maaşları ödenecek mi ödenmeyecek mi diye niteleyerek insanlar tereddüt halindeydi. Acep kasada mal var mı diyerek. Zaman böyle ayrımsız Türkiye yok. Tarihi turizm rekorlarını kırıyoruz. Tarihin üretim rekorlarını kırıyoruz. Bittabi sıkıntılarımız var. Ego yok demiyorum. Amma Avrupa patinaj yaparken bu sıkıntıları aşacak ve buradan vesile üretecek önder bile Recep Tayyip Erdoğan’dır. Birileri bühtan atar. Biz gittiğimiz yolu biliriz. Kimse söylenenleri çarpıtmasın. Bizim benzeri bir tane al çizgimiz var o da terördür. Hepimiz birbirimizin kardeşiyiz. Irtibat, kardeşlik ve muadele içerisinde olalım. İnşallah bu meseleleri bütün gelişigüzel aşmaya çalışalım.”

“300 yıldır ilk defa böyle bire bir vesile yakaladık”

Daha bilahare Dicle ilçesine geçen Nazır Soylu, 15 Temmuz Şüheda Parkı’nda vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, kimsenin söylediği sözle, yaptığı işle ilgilenmediklerini, biricik çizgilerinin terör olduğunu belirtti.

Terörün dışında siyaset kendisine ki hangi söylerse söylesin, kimsenin düşüncesinden keder etmediklerini ifade eden Aristokrat, şunları söyledi:

“Biz akilane yolda gittiğimize, gerçeklik uğrunda ilerlediğimize inanıyoruz. Hangi büyüklüğünde gidebilirsek, hangi büyüklüğünde yapabilirsek bu milletin hamur yolculuğu sona ermez. Biz düşeriz, bayrağı dirimsel benzeri hamur yolcusu alır, için devam ettirir. Bizim yapacaklarımız var. Görüyorsunuz Amerika, Avrupa’yı kimler dalavere ediyor, görüyoruz. Meselelerden haberleri yok, dünyada hangi olduğunu farkında değiller.”

Türkiye’dahi Müslümanlığın minferi Şarki ve Güneydoğu olduğunu kaydeden Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Ama burada benzeri kültür terörizmiyle beraber annemizi, babamızı, geleceğimizi, büyüğümüzü bizden ayırmaya çalıştılar. Burada eksantrik şekilde ayırdılar. PKK’yla öteki tarafta birlikte televizyonlarla ayırmaya çalışıyorlar. her bir taraftan maşayla altımızı eşmeye çalışıyorlar. Bire Bir taraftan dahi FETÖ’yle bunu yapamaya çalıştılar. Bilcümle tıpkı istismar vesilesi. Tığ bu medeniyetimize inanıyoruz. Biz bu medeniyetimizi dünyaya nakşetmekle mükellefiz. 300 yıldır ilk defa hakeza aynı okazyon yakaladık. 300 yıldır Avrupa’yı, Batı’yı böyle yakaladık. Hem dahi muhafazakar devrimci Tayyip Erdoğan’la yakaladık.”

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Recep Tayyip Erdoğan, Şark ve Güneydoğu’nun çocuklarını okutmak üzere dünyayla uğraş ediyor, Amerika’yla savaş ediyor. Hadi oradan, iftiracılar, istismarcılar. Biz sizin emrine amadeyiz. Tığ hizmetkarlığa talibiz, Recep Tayyip Erdoğan öğretti bunu. Gene hizmetlerle, eserlerle geliyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın seçme Diyarbakır’a geldiğinde heyecanlanırım. Zira global oyuna karşı söyleyeceği benim amacıyla önemlidir. İnsanları elbette kucaklayacağı insanları elbet ahi adına bire bir arada tutacağı o birleme anlayışını zahir bütünleştireceği, annelere, kadınlara hangi söyleyeceği, gençlere ne umudu vereceği. Diyarbakır yalnız Diyarbakır değildir, Balkanlar’dır Ölçülü Şark’dur, Mutedil Asya’dır. Tığ bunun bilinci içerisindeyiz. Cenabıhak sizden razı olsun. Yıllardır köylü kadem atmadınız. Minnettarız ve müteşekkiriz. Sonuna kadar emrinize amadeyiz. Ahzüita günü muhafazakar ihtilalci Tayyip Erdoğan’a bilcümle birlikte topluluk çıkacağız. Ona atılmış iftiraların herhangi bir birine hep bu arada karşılık vereceğiz. Getirdiği, yaptığı hizmetlerle ilişkin de başımız gözümüz konusunda diyeceğiz. O da başım gözüm üstüne diyor.”

Soylu, Eğil ilçesinde de SELIM Parti İlçe Başkanlığı uğrunda vatandaşlarla tıpkı araya geldi. Buradaki konuşmada birlikte Avrupa’nın son 3 yılda terör örgütleri PYD ve PKK’ya 2 milyar dolar arkalama ettiğini aktaran Vekil Soylu, “Sebep, yıldırı yükselsin, üretim, uran siteleri olmasın, 81 ilde Tunceli’birlikte, Şırnak’ta, Hakkari’üstelik, Diyarbakır’birlikte üniversitede çocuklarımız abat okumasınlar, geleceği, umudu fon etmesinler.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

“Yıldırı örgütünü bu ülkenin başına bela etmelerinin sebepleri bu ülkenin bu insanların değerlerinden ayrılmalarını temin etmek içindir. FETÖ’yü ülkenin başına bela etmelerinin sebepleri Müslümanlığı başkalaştırmaya çalışmaktır. DEAŞ’ı ülkenin başına bela etmelerinin İslam’ı dünyaya başka tür anlatmaya çalışmaktır. Bu Amerika ve Avrupa’nın tezgahıdır. Bu tezgaha düşmeyen Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Share: