Dinlence sezonu inşaata yaramadı

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Uran Mürekkep Endeksi temmuz kocaoğlan sonuçlarına göre, etraflı tatiller ve faaliyet dönme sayısındaki düşüş,  faaliyetleri inatçı etkilerken, salgındaki dördüncü orostopolluk cesaret ve beklentileri sınırladı. Fakat kül açılmanın etkisi ve yüksek mevsimin sürmesi nedeniyle Mürekkep Fihrist’in önümüzdeki aylarda baştan artışa geçmesi bekleniyor.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)  marifetiyle temas kamer uyumlu yerine yayınlanan İnşaat Malzemeleri Uran Bileşik Endeksi’nin Temmuz 2021 sonuçları açıklandı. Temmuz ayında kriz yaşandığı belirtilen Mürekkep Endeks’te şu bilgiler kayran aldı:

Ameliyat tarafında temmuz ayındaki ince tatiller ve düzentileme devir sayısının azalması ters gravite yarattı. Kamu açılmaya rağmen salgında yaşanan dördüncü dümen ise atılganlık ve beklentilerde vabeste dahi olsa düşüşlere defa açtı. Hareketlilik, yürek ve beklentilerin birlikte düşüş gösterdiği İnşaat Malzemeleri Sanayi Mürekkep Endeksi orak ayı ayında bir eski taban göre 0,9 fakül geriledi. 78,14 puana inen Bileşik Dizin aşamalı artışına açıklık verdi.

Temmuzda parçalanmamış canlılık gruplarında göçük yaşandı

Hayatiyet Endeksi temmuz ayında benzeri eski taban bakarak 2,8 benek düştü. Faziletkâr sezon olmasına rağmen tamlık elektrik gruplarında büyük düşüşler yaşandı. Buna rağmen Cıvıltı Endeksi 2017 yılı ağustos ayından ahir genişlik yüksek üçüncü seviyesinde gerçekleşti.

Yetersiz içi satışlar orak ayı ayında koca enkaz gösterdi. İhracat teferruatlı müddet sonraları aylık namına geriledi. Üretimde temmuz ayında faziletkâr benzeri kriz gerçekleşti. Istihsal Endeksi ölçülmeye başlandığı günden bu yana haziran ayında ulaştığı genişlik faziletkâr seviyesinden ferasetsiz geldi.

Cirolar orak ayı ayında bağırsak satışlar ve ihracattaki gerileme ile düşüş gösterdi.       

Çekinmezlik Endeksi kapalı ölçüde düştü

Büzük Endeksi orak ayı ayında temkinli eğilimini sürdürdü. Temmuz ayı esasen itibaren parçalanmamış açılmaya intikal, güveni destekledi. Fakat sair yandan salgında yaşanmaya başlanan dördüncü dümen güveni karşıt etkiledi. Güven seviyesi orak ayı ayında tıpkısı esbak aya bakarak 0,31 fakül düştü. Mayıs ve haziran aylarında temkinli ve sadık artış gösteren atılganlık, orak ayı ayında bu posta vabeste bire bir düşüş gösterdi.

Türkiye ekonomisine ilgilendiren cesaret seviyesi mecbur ölçüde düştü.

İnşaat sektöründe ve yapım malzemeleri sanayisinde çekinmezlik merbut ölçüde kriz gösterdi. Yurtiçi pazarlarda üstelik güvende temmuz ayında tafsilatlı süre bilahare düşüş oldu.

İhracat pazarlarına olan güvende ise artış bitmeme etti. Temmuz ayındaki açılmalar ve erdemli zaman olmasına karşın güvende temkinli tandans devam etti. Salgının dördüncü dalgası ve faaliyetlerdeki düşüşün damarlı etkilediği Yiğitlik Endeksi kırılgan olmayı sürdürüyor.      

Salgında dördüncü dümen beklentileri zıt etkiledi

Beklenti Endeksi bakir yıldaki akıcı artışına orak ayı ayında ara verdi. Kül açılmaya geçilmesine rağmen salgındaki dördüncü orostopolluk zımnında, alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki durağanlaşma beklentileri menfi etkiledi. Faaliyetlerdeki göçük de temmuz ayında beklentiler üstünde sınırlayıcı külfet yarattı. Ümit Endeksi temmuz ayında tıpkı geçmiş taban göre 0,2 puan düştü.

Türkiye ekonomisine ilgili beklentilerde tutkun düşüş oldu.

Önümüzdeki üç aya ilgili alınan sıkı içi siparişlerde teferruatlı müddet sonra düşüş yaşandı. Önümüzdeki üç ayak tabanı ilişik alınan dış satım siparişleri artışı orak ayı ayında yavaşlayarak sürdü. Önümüzdeki üç ayın istihsal beklentisi ise orak ayı ayında kuvvetli benzeri artma gösterdi. Üretim beklentileri akva kalmaya devam etti.

Dördüncü dalganın pahal etkilediği beklentilerde, salgındaki gelişmelerin asıl belirleyici olmaya bitmeme edeceği öngörülüyor.

Sektörde efdal sezonun devam etmesi nedeniyle faaliyetlerdeki yeniden artışın beklentileri de desteklemesi bekleniyor. 

Erdoğan: Büyük Hareket Dönüşümü hareketini sürdürüyoruz

Bölük fiyatları zirveden iniyor

 

Share: