Dikici Towers’ta filmin sonu ateş bitti

Habersizce yapılaşma yüzünden mühürlenen, sonrasında imar barışıyla yasallaştırılan ve bankalar olan takanak cihetiyle bire bir bölümü icradan lime lime satılan Ekinci Towers projesinde, ticari alanlara sağlanan çok yapım hakkıyla konut yaparak ekstra rant elde edildi.

Sözcü’nün haberine göre İstanbul Boğazı duygulanım bölgesinde kaldığı amacıyla yapılaşmanın kısıtlandığı tıpkı alanda kâin Dikici Towers’ta, kanunun getirdiği tahdidat umursanmayarak, 180 metre yüksekliğinde 46’şar katlı iki kulede 308 saray konut inşa edildi. Fakat 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nda, “Arz aşkın 15.5 metre yüksekliğinde 5 kıvrım basamak alanı nesir edilebilir” maddesi yer alıyordu.

YAPILAR BAĞIMSIZ ÜNİTE HALİNE GETİRİLDİ, 2.5-8 MİLYON DOLARA SATILDI

OTELGARNI ruhsatı alan ve günce kiralanması gereken binadaki yapılar ise mutlak ünite haline getirilip 2.5-8 milyon dolar beyninde satıldı.

Boğaziçi Kanunu’nda Boğaz’ı gören arazilerde nesir edilecek basamak yapılarında, ayak tabanı alanı intaç sayısının yüzde 15’i geçemeyeceği rapor ediliyordu.

YÜZDE 40 OLMASI GEREKEN AYAK TABANI ALANI HATIM SAYISI YÜZDE 87 YAPILDI

Fellah Towers’ta ise bayındırlık planına göre yüzdelik 40 olması gereken aya alanı tekmil sayısı yüzdelik 87’ye büyüklüğünde yükseldi. Mesnet ve altındaki 10 bodrum acımasız havi yapım alanında 4 tekmil aksata merkezi ve 6 mezuniyet park yeri olacaktı.

Projedeki usulsüzlüklerin önceki olarak ortaya çıkarıldığı 9 Haziran 2014’kap bu yana İstanbul Boğazı tahassüs bölgesinde mütezayit iki devasa cihannüma mensur edildi.

BELEDİYE KESMEDİ BAKANLIĞIN KAPISINI ÇALDILAR

Projenin sahibi olan Çiftçiler Ana Ortaklık ve Türkerler İnşaat, aşkın eklentileri yasallaştırmak yerine Beşiktaş Belediyesi’nden değişiklikler ruhsatı ahzetmek istese de uray bunu reddetti. Bunun üzerine 12 Boşluk 2017’üstelik Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapısının çalındığı ortaya artık.

FAZLADAN 4 SKOR DÜKKAN İNŞA ETTİLER

Beşiktaş Belediyesi Çatı Kontrol Müdürlüğü ekipleri 21 Mart 2018’dahi projeyi denetledi. İki kulenin çatılarında mecmu 3 bin metrekare kadar ikişer kat aşkın tasarruf alanı oluşturulduğu saptanırken, temel taşı seviyesinde ise bostan alanına temas biri 350 metrekare kadar üstelik 4 adet dükkan mensur edildiği tespit edildi. Bunun üstüne inşaat mühürlendi ve kapısına de “yapı dinlence tutanağı” asıldı.

İMAR BARIŞI SAYESİNDE PROJEYE DEVAM ETTİLER

Şirketlerden çaktırmadan bölümlerin yıkılması ve ruhsata akla yatkın ağıl getirilmesi istek edildi. Amma bu muamelat gerçekleştirilmedi ve proje geliştiricileri bayındırlık barışından yararlanmak için 30 Orak Ayı 2018’de Belde ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Habersizce bölümler üzere yer emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında ödeme eden inşaat sahiplerine yapı araç belgesi verildi. İmar barışı düzenlemesi, çatı pusat belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış katabolizma kararlarını iptal ettiği için Beşiktaş Belediyesi’nin mührü söküldü ve proje yoluna bitmeme etti.

PROJE İCRALIK OLDU

Fakat projede işler istenildiği gibi gitmedi, yapımı yıllar süren Ekinci Towers’ta projenin müteahhidi Türkerler İnşaat ile Çiftçiler’in arası bozuldu. Bu tam bankalar dahi yüreklilik ödemeleri gecikince yürütme takibi başlattı.

Tehi el altında vezneci borçları yüzünden iki kulede kâin 300 daireden 172’si, 277 ticari alandan 246’sı ve akaryakıt istasyonu ile oto servislerinin bulunduğu sektör icra dairesi eliyle parça parça satılıyor.

ÇİFTÇİLER’E YÖNELİK İFLAS KARARI

İstanbul 1. Asliye Tecim Mahkemesi Başkanlığı, 30 Haziran 2022’bile proje ortaklarından Çiftçiler Taşınmazlar Yatırım Danışmanlık İnşaat hakkında mahkeme batkı kararı verdi. Projede eksik kalan bölümlerin yılsonuna büyüklüğünde Türkerler İnşaat tarafından tamamlanıp dünyalık sahiplerine teyit edilmesi planlanıyor.

Ekinci Towers’ın ortakları birbirine girdi

Aftan yararlanan gizliden gizliye yapıların cezaları nakız olamaz

Çaktırmadan yapılar yıkıldı… Altından devir bundan sonra!

Uzungöl’deki kaçak yapılar yıkılıyor

Sahillerde sinsice yapı istilası

247 denetimde 413 uğrun çatı tayin edildi

18 projede 499 gizlice bina yıkıldı

Share: