Devlet genelinde sıcaklıklar 5 rütbe azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyartı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan son değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, çöz ve şarki kesimlerinin modüler ve saha meydan haddinden fazla bulutlanmış, Ilımlı ve Şarki Karadeniz, Şarki ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin Ağacı, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kenar kesimlerinin yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

MAŞRIK KARADENİZ VE MAŞRIK ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum baran ve sağanak, yer yer asuman ses boğanak, Doğu Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin ve Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla anlaşılmaz baran ve kayran vadi kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Şark Karadeniz kıyıları, Şark Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Veca, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda meydan düzlük kuvvetli olması bekleniyor. Sabahleyin ve tün saatlerinde Marmara ile iç kesimlerde bile düzlük kayran parmak ve sis hadisesi görüleceği adisyon ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın yıldız ve batısında yarın beklenen yağmur ve sağanağın yerel namına kuvvetli olacağının adisyon edildiği ifade edilen açıklamada, bölgenin yüksek kesimlerinde karla anlaşılmaz yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şark Karadeniz’in faziletli kesimlerinde mazi geceden itibaren kar yağışı etkin olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı yer meydan 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik bir güdücü bile yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile birlikte köylerine periyot için tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Balkı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Cıvıl Cıvıl, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri için solgun kodlu Artvin yer Rize amacıyla dahi turuncu kodlu ihtar yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, maşrık kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden saha vadi akva (40-70 km/saat) adına esmesi bekleniyor.

Share: