Dev bankalar yurt sektöründe iyimserliği yükseltti

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Şubat ayında Londra’bile toplanan kestirmece 100 gayrimenkul geliştircisi ve yatırımcı beyninde, 2020’nin mart ayında korona virüsün ortaya çıktığı dönemden bu yana ilk kez iyimserlik bilge. Şirketler ve yatırımcılar Londra’dahi meydan alan büro binalarını garaz alan akça miktarını ve şirketlerin ödemeyi kabul ettiği rekor miktarlardaki kiraları konuştu. Tıpkı zamanda rekabetin yüksek olduğu de dile getirildi. Taşınmazlar şirketi Knight Frank ise, ofislere yönelik talebin tek olmadığı kadar faziletli olup olmadığını sordu.

Akıbet dönemde gereksiz masaların beyninde ofiste müteharrik herkes amacıyla, bu sorunun cevabı oldukça bulutsuz. Ancak İngiltere’da hükümet pandemi kısıtlamalarını kaldırmaya hazırlanırken, gayrimenkul şirketlerinin güveni artıyor. İşverenler faziletli maliyetli eskimemiş kira sözleşmeleri imzalıyor ve yatırımcılar şube binalarına milyarlarca pound yatırım yapıyor. Aktivite hele Londra’nın merkezinde erdemli. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre West End bölgesinde, Google gücük ay ayında 1 bilyon dolarlık gurur yaptığını açıkladı.

Londra’bile bu hafta 2020’nin teşrinievvel ayında satışa çıkan The Scalpel isimli çatı, 820 milyon sterline azrail buldu.

Ofislerin geleceği amacıyla yiğitlik oyu niteliği haiz tıpkı ittifak de Canary Wharf bölgesinde yapıldı. Citigroup ikonik gökdeleninin restorasyonu üzere üç yıllık ve 100 milyon sterlinlik tıpkı envestisman açıklamasında bulundu. Fakat trend bunlarla mecbur değil. Londra’nın merkezi haricindeki bölgelerde ofislere harcanan 8,9 milyar sterlin bugüne büyüklüğünde kaydedilen almanak bildirme faziletkâr üçüncü hacim oldu. Fasıla ayında NatWest Manchester’de düz düz benzeri yapı üzere 292 milyon sterlin ödedi. Bu kesim Londra dışında İngiltere’de ayrımsız büro amacıyla ödenen genişlik efdal miktar oldu.

Parçalanmamış bu etkinlik ise çalışanların pandemi sonrasında site merkezlerine yolculuk ederek ofislerde işlemek isteyeceğine müteveccih ayrımsız hesap üstüne gerçekleşiyor. Çalışanların ne istediği ise belgisiz. İsviçre bankası UBS Avrupa Gayrimenkul Stratejisi ve Araştırmaları Başkanı Zachary Gauge, “aslında bunun tıpkı kanıtı yok, ofise dönüş Omikron varyantı zımnında balaban benzeri çarpış aldı” dedi.

İngiltere’birlikte evden iş zorunluluğu giderilmiş olsa birlikte ülkede ofise dönme tamam anlamıyla gerçekleşmedi. küçük ay boyunca ofisler kısaca %25 doluluk oranına ulaştı. Pandemi öncesi ise bu seviyeler %55 ila %60 civarındaydı.

İngiltere’dahi çalışanların üçte biri 2020’nin mart ayından bu yana ofislere gitmedi. Bu genişlik alelhusus de Londra’nın merkezi için şişman bire bir ülkü. Financial Times’ın haberine bakarak Londra’nın merkezinde kayran kayran perakendecilerin satışları, pandemi öncesi seviyelere nazaran %55 daha bağan. İlan edilen her 10 aksiyon pozisyonunun birinden fazlası, ağız ağıza açıktan mesai pozisyonu oldu. Milyonlarca müşareket bildirme azından kısa vadede evden iş imkanı tanıyacak. KÖLE’da Pew yoluyla yapılan tıpkı soruşturma çalışmasında çalışanların %60’ının evden çalışmayı yeğleme ettiği ortaya artık.

İngiltere’dahi dahi şirketlerin haftanın kâh günleri ofise gidilen melez mesai modellerini benimsemesiyle, bölüm alanlarında mabeyin oluştu. Emlak geliştiriciler üstelik ofise aktarılma konusunda berenarı iyimser. Fakat yurt sektörü ofise dönüş tahmininde yanıldığı takdirde, bunun etkileri çok dokunaklı olacak.

Hong Kong bankacılığında fintek depremi

 

Dev şirketler Rusya’de yaptırım dalgasına hazırlanıyor

 

Bina ruhsatı sunulan yapıların yüzölçümü arttı

 

Share: