Denizli’de 500 aileye 1000 damızlık çalıştırıcı ve teke dağıtılacak

Denizli Büyükşehir Belediyesinin küçükbaş efsanevi yetiştiriciliğinde verimliliği artırmaya yönelik düzenlediği 500 aileye 1000 damızlık çalıştırıcı ve teke desteği projesinin protokolü imzalandı.

Denizli’üstelik koyun ve muannit yetiştiriciliği eden üreticilerin, sürülerinde verim ve kalitenin düşmesine hapsetmek üzere geçtiğimiz yıl 400 skor maya çalıştırıcı ve teke desteği sağlayıcı Denizli Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında da küçükbaş efsanevi desteği projesine devam ediyor. Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, bu çerçevede Tarım ve Orman Denizli İl Müdürü Şakir Çınar ile “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma” projesi işbirliği protokolünü imzaladı. Protokole, Komutan Zolan’ın yanında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Naciye Kapukıran, Tarım ve Orman Denizli İl Müdürü Şakir Çınar ve Denizli Damızlık Kucak Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bedel Özdemir katıldı. Başbuğ Zolan’ın rastgele zaman yanlarında olduğunu tabir fail Çınar, “Tarıma verdiğiniz destekler sayesinde Denizli çiftçisine rastgele dönüş tıpkısı ulama yapıyoruz. Buğday tohumundan zeytin sineği mücadelesine, salkım güvesinden belletici teke desteğine büyüklüğünde birçok konuda verdiğiniz katkıyı çiftçilerimize ulaştırdık. Çiftçimiz, köylümüz size müteşekkir” dedi. Özdemir de, Büyükşehir Belediyesinin kırsala yönelik desteklerinin artarak devam ettiğini belirterek, Başkan Zolan’a teşekkürname etti.

“Her temas üretime yardım sağladı”

Komutan Zolan ise güzelce aynı işin altına alay malay imza attıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi kendisine üreten insanlarımıza, çiftçilikle, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza müzaheret etmek üzere birçok proje hayata geçirdik. Değme temas üretime yardım sağladı. Üreten insanlarımız hem elan çok rüşvet sağladı, hem üstelik yaşadıkları yerlerde mutlu oldu. İnsanlarımız ürettiğinde, öz ayakları üstünde durduğunda, mutlu olduğunda biz üstelik Denizli Büyükşehir Belediyesi namına haddinden fazla mutlu oluyoruz” diye niteleyerek konuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ve Denizli Maya Koyun Aksi Yetiştiricileri Birliği ile birçok alanda işbirliği gerçekleştirdiklerini anlatan Komutan Zolan, desteklerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Taze ırklar, bol sürüler

Denizli genelinde hayvancılıkla uğraşan 500 aileye 2’şer skor tutmak amacıyla 1000 maya küçükbaş efsanevi desteği verileceğini ifade eden Komutan Zolan, “Çiftçimize, üreticimize yardım sağlamaya himmet ediyoruz. Ürün ve kalitenin artması için yeni teke ve koçların sürülere katılması gerekiyor. Üreticimiz inşallah bu desteklerle sürülerini üstelik yenilemiş olacak. Güre ırklarla elan metin, birinci sınıf ve eli nimetli sürülerin oluşmasına imkan sağlayacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak rastgele alanda vatandaşımızın yanı sıra olmaya bitmeme edeceğiz. Bu desteğimizin vatandaşlarımıza iri rüşvet getirmesini, üretimin artarak ekonomiye yardım sağlamasını rica ediyorum. Görklü ve hayır olsun” dedi.

500 aileye 1000 maya koç ve teke

Konuşmaların ardından tören düzeni Komutan Zolan ve İl Müdürü Çınar yoluyla imzalandı. Protokolle 350 aileye 2’şer kelle antrenörlük toklu ile 150 aileye dahi ikişer esas tekelik çepiç tevessül etmek amacıyla 500 aileye toplamda 1000 küçükbaş efsanevi desteği verilecek. – DENİZLİ

Share: