DENİB Başkanı Memişoğlu, Teşrinisani kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı

Kasım ayı ihracat verileri açıklandı. İhracat verilerine ilişik yazılmış açıklama özne Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu ülkemiz ihracatının Teşrinisani ayında yüzde 1,9 artışla 21,9 bilyon dolar, TİM yoluyla açıklanan Denizli ihracatının yüzde 7,9 azalışla 370 milyon dolar, DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracatın ise yüzde 15,5 azalışla 272 milyon dolar olduğunu belirtti.

Kasım ayı dış satım verilerini 2020 yılı ile da karşılaştıran Komutan Memişoğlu, bu sene Teşrinisani ayında 370 milyon dolar olan Denizli ihracatının 2020’nin Teşrinisani ayında 335 milyon dolar olduğunu ifade ederek, “Bilindiği üzere güzeşte sene hele yılın akıbet aylarında rekor seviyelerde ihracat değerlerine ulaşmıştık. Bu sebeple ihracat verilerimizi değerlendirirken 2020 yılı verilerine birlikte bakıyoruz. Bu sene Teşrinisani ayında 370 milyon dolar olan ihracatımız, 2021 yılı Son Teşrin ayında 402 milyon dolar, 2020 yılı Teşrinisani ayında ise 335 milyon dolardı. Aile-Teşrinisani dönemini kapsayan yılın ilk 11 mahiye döneminde ilimiz ihracatı yüzde 5 artışla 4 bilyon 320 milyon dolar oldu. 2022 yılına dış satım kanadında çok mebzul tıpkı esas yaptık. Bu kalburüstü performansımız yılın 3. çeyreğine büyüklüğünde çabukluk kesmeden bitmeme etti. Rekorlar yılı olan 2021’üstelik ise 402 milyon dolar kendisine kayıtlara geçmişti. Fakat sonuç aylarda dış satım pazarlarımızda süren efdal erke maliyetleri, mütekâmil ekonomilerdeki enflasyonist yüklülük, muteber mıhsıçtı mal politikalarının birlikte getirdiği repo artışları, hane halklarının taleplerinde yaşanan gerileme ve öncelikli tercihlerinin değişmesi kabil nedenler ihracatımızı son aylarda etkiledi” dedi.

“Döviz kurlarının enflasyonun altında artması rekabeti zorlaştırıyor”

Kurlarda yaşanan gelişmelere değinen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Döviz kurlarındaki artışın şişkinlik seviyesinin altında kalması ihracatta rekabet koşullarını zorlaştırıyor. Mevcut hesaplı konjonktürde, pahalılık oranında artacak döviz kurları ihracatta rekabetçiliğimizi artıracaktır. 2023 yılının önce yarısındaki mikro dışı etkinlik planlamalarımız de şekillenmeye başladı. Ister tecim ve çekicilik heyeti lazım fuar katılımı noktasında dış satımcı sektörlerimizin birlikte olmaya yıpranmamış yılda dahi devam edeceğiz” dedi. – DENİZLİ

Share: