DENEYAP Uygulayım Bilimi Atölyeleri için uygulama sınavı yapıldı

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Cahillik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) işbirliğiyle başlatılan DENEYAP Uygulayım Bilimi Atölyeleri amacıyla Samsun’de uygulama sınavı gerçekleştirildi.

Deneyap seçilmiş sınavı için başvuran 4 bin 168 namzet arasından geçen yıl 12-22 Mesafe tarihlerinde yapılan e-sınava 2 bin 338 emanet katıldı.

İlk aşamayı başarıyla güzeşte 858’i ortaokul, 233’ü ortaöğretim atılmak üzere toplam 1091 öğrenci, Samsun’daki DENEYAP Uygulayım Bilimi Atölyeleri sınavına çağırma edildi.

TÜYAP Fuarcılık Samsun Fuar Merkezi’ndeki ikinci aşama sınavına katılanlar, bu sene “Kurgu Tasarımı” kendisine belirlenen tema doğrultusunda ter döktü.

Öğrenciler kendilerine verilen malzeme kitiyle özgün efkâr ortaya koyarken, teknik bilgileriyle de projelerini oluşturdu. Sınavda öğleden eski oturumda ortaöğretim, öğleden sonraki oturumda ise ortaokul öğrencileri kendilerine tanınan süre ortamında dil tasarladı.

Daha bilahare projelerini jüriye sunan öğrenciler, maharet bilgilerin yanında kendini rapor edebilme, özgün tefekkür, yenilik katabilme, konuyla ait hikmet sahibi olma üzere muhtelif beceriler yönünden birlikte değerlendirildi.

Sınavı başarıyla sabık 400 öğrencinin yetişek almaya doğruluk kazanacağı bildirildi.

“Bizim açımızdan TEKNOFEST bir iklim”

T3 Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, AA muhabirine, TEKNOFEST KARADENİZ’i sabık sene Samsun’bile coşkulu şekilde gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

TEKNOFEST’in gittiği yerlerde mihman izler bıraktığına bel fail Kökçam, “TEKNOFEST hangi şehre giderse gitsin, önceliğimiz Sürekli İzler Komisyonu hazırlamak. Bu komisyonu Samsun’bile da oluşturduk. Samsun Valimizin başkanlığında Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba, Vezirköprü ve Canik belediyelerimiz ile üniversitelerimiz aracılığıyla yaptık.” dedi.

Temelli İzler Komisyonu eliyle Samsun’dahi ayrımsız vukuf merkezi, üç Bilgelik Türkiye kapsamında işlik merkezleri, 6 Deneyap atölyesi, 2 his kampüsü inşaatı yapıldığını anlatan Kökçam, bu merkezlerin kapılarını çocuklara açmaya başladıklarını dile getirdi.

Kökçam, Samsun’daki sınavda muvaffakiyetli olan 400 öğrencinin Deneyap atölyelerinde eğitime başlayacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST’i 2020 yılında Gaziantep’te yapmıştık. Gaziantep’te de Deneyap ve olgun atölyelerimize 10 bin mektepli başvuru yaptı. Orada yapılan e-imtihan uygulamasının ardından zaman orada üstelik 1800 öğrencimizi uygulama sınavına alıyoruz. İnşallah orada 600 öğrencimiz, bu merkezlerimizde eğitimine başlamış olacak. Bizim açımızdan TEKNOFEST ayrımsız iklim. TEKNOFEST’in bir şehrin iklimini, kültürünü dönüştürmesi gerekiyor. O yüzden buralarda bu merkezlerimizin inşasının yapılması, çocuklarımıza bu imkanlarımızın sunulması haddinden fazla zer. Bu süreçteki tam paydaşlarımıza haddinden fazla teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan TEKNOFEST’in gittiği site, oradaki teknoloji hamlesinin ve ikliminin yaşadığı site anlamına dirimsel. O yüzden bu fotoğrafı kaplamak bizim açımızdan gurur meselesidir. Buradaki seçme çocuğumuzun bu ülkenin geleceğinde şişman amal başaracağına inanıyoruz.”

Deneyap imtihan alanını ülfet fail Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz ile Büyükşehir Şehremini Mustafa Çıpa, öğrencilerle kardeş kardeş etti.

Çocukların uygulayım bilimi odaklı olduklarına dikkati çekici Dağlı, “TEKNOFEST’in yansımalarını Samsun’üstelik görüyoruz. Öğrencilerin ilgisi çok adamakıllı. 4 binin üzerinde öğrencimizin başvurması haddinden fazla güzelce.” ifadesini kullandı.

Share: