Davutoğlu’ndan İmamoğlu’na Musahabe… Davutoğlu: “Demokratlık Kaygısı Duyan Herkesi El Birliği İçinde Olmaya Davet Ediyorum”

Bilim: OKTAY YILDIRIM – Azrail: YOKSULLUK KARABAYIR

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamında müzakere etti. “Erdemli Seçme Oturmuş (YSK) üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanan İmamoğlu’nun, duruşmasının yapıldığı sıradaki konuşma sonrasında Davutoğlu, “Bu hukuki süreçte de desteğimizin el erki ve hukukun yanı sıra olduğunu tabir ediyor ve el erki açısından kaygı duyan bilcümle kurumları, şahısları bu sevgili sürecinde tesanüt zarfında olmaya davet ediyorum” dedi. İmamoğlu birlikte Davutoğlu’na teşekkürname ederek, “Altılı Ganyan Masa’de mevcut politik partilerimizin liderlerine samimi sükse diliyoruz. Gelişigüzel yönüyle, seçkin şeyimizle, bilcümle çabamızla yanlarında olduğumuzu ve umarım ülkemiz adına haddinden fazla iyice benzeri misil olmasını diliyoruz” diyerek konuştu.

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamında musahabe etti. İmamoğlu’nun, “YSK üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı davanın bugünkü duruşması sırasında İBB’nin Saraçhane’deki merkezinde yapılan ziyaretin peşi sıra Davutoğlu ve İmamoğlu izah yaptı.

İMAMOĞLU: BU ZİYARET ÇOK ANLAMLIDIR, ÖNEMLİDİR VE ASLA UNUTULMAYACAKTIR

İmamoğlu, Davutoğlu’nu ağırlamaktan şişman aynı bahtiyarlık duyduklarını dile getirerek teşekkür etti. “Alelhusus amiyane Türkiye’mizin yargı sürecinde ihtimal birlikte önemli bir günde hem şahsımı hem İstanbul Büyükşehir Belediyemizi hem de 16 milyon İstanbulluyu ilişik benzeri günde ve birlikte tüm birlikte o anda ziyareti çok anlamlıdır, değerlidir ve asla unutulmayacaktır” dedi. İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’dahi ilişik önerilerini, tavsiyelerini bizden esirgememiştir. Bunun üstünde aynı sohbetimiz oldu. İstişarelerimiz ve hele bu siyasal süreçteki hele alelhusus bu zümre hüküm süreçlerinde yaşadığımız olumsuzluklardan bilahare 2023’ün hangi kadar önemli olduğunu, ne kadar makro olduğunu aynı yol henüz gösteriyor. Bu anlamda hem kendilerine hem bilcümle o Altılı Ganyan Masa’üstelik mevcut politik partilerimizin liderlerine içten sükse diliyoruz. Temas yönüyle, seçme şeyimizle, bütün çabamızla yanlarında olduğumuzu ve umarım ülkemiz namına çok fena hâlde ayrımsız sefer olmasını diliyor, tekrar sayın başbakanımız, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu; İstanbul’umuzun bu güzel evinde ağırlamaktan balaban saygınlık duydum, yine alımlı çalımlı geldiniz.”

DAVUTOĞLU: TARİHİ BİR GÜNDE ZİYARET ETMEYİ ÖZELLİKLE TERCİH ETTİM

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Davutoğlu da misafirperverlikleri amacıyla İmamoğlu’na teşekkürname etti. “Çarkıt Başvekil ve Ati Partisi Umumi Başkanı olmam vasıflarını zikrettiler amma benim için sunu oylumlu, benbenci vasıflardan biri de İstanbullu olmaktır” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Çocukluğum şurada, Fatih Camii’nin üst tarafında Gelenbevi Ortaokulu’nun orada geçti. İstanbul’u orada yaşadım, oranın kültürünü aldım. Bana güneş bilincini bile âdemiyet bilincini üstelik öğreten kent İstanbul’dur. O yüzden her yerde zikrederim, iki hocam vardır. Site açısından biri İstanbul, biri Konya. Nedeniyle İstanbullumuzun birey edildiği büyükşehir şehremaneti başkanımızı, bu emanete uygun ayrımsız şekilde İstanbullumuzun gelişmesini nail olmak üzere gösterdiği ceht hepimiz amacıyla önemlidir. İstanbul şehrinin emanetini üzerine almış kalkmak, eskiden Şehremini derlerdi, şişman bir sorumluluktur. Yakından çalışmaları takip ediyoruz ve namına başarı dileklerimi bellemek üzere buradayım.

“ÖZELLİKLE TERCİH ETTİM”

Ayrıca, çok zarif benzeri şekilde bizi, iki yol eşleri Istek Hanımefendi ile birlikte konuşma etti. Bir iadeyi mülakat borcumuz vardı. Fakat hem İstanbullu kendisine bu sükse heves borcumuz ve hem de iadeyi ülfet borcumuzu çokça tarihi bir günde, koskocaman benzeri günde; tarihi derken müspet anlamda değil; ülkemizin itibarı açısından, çok dokunaklı ülkemizin el erki ve hukukumuzun itibarı açısından ağır sıklet bire bir yanlışın olma ihtimalinin olduğu günde konuşma etmeyi alelhusus yeğleme ettim türkçesi. Bu bizim İstanbullumuza, demokrasimize, hukukumuza saygının tıpkısı gereğidir. Politik mücadelemizde farklı görüşler cins, kimi zaman sert tartışmalar bile peki amma olmaması gereken bire bir madde varsa, o üstelik hukukun siyasete maşa edilerek farklı düşünenlerin cezalandırılması üzerinden siyaseti tasarım ika çabasıdır. Bunun yaşanmaması gerekir.

“2019 SEÇİMLERİNİN GINE EDİLMESİ SONUÇ BASAMAK YANLIŞTIR”

Ego bile anlatım ediyorum. 2019 seçimlerinin yine edilmesi serencam evre yanlıştır. Demokrasimize, ülkemize, hukukumuza tıpkı öz saygı birlikte kazandırmamıştır. O dönemde yapılan tıpkısı istimara üzerinden elan sonra sürdürülen türel bir proses ise akibet mertebe bizi üzen, hukukumuz açısından dahi itibarını da sarsan birtakım söylentilerle birlikte seyrettiği, hakimin kayran değiştirmesinden tutun da zamanlamasına kadar. Ne görüşte ve ne partide olursa olsun hepimizin sonuncu olarak güvenmesi gereken merci yargıdır, hukuktur. Buradan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bilcümle mahkeme kararı mensuplarımıza ve bütün siyasilerimize celal adamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Hukuku siyasetin dışında bütün siyasetçilerin kaçınmak duyduğu nihai merci namına temizlemek durumundayız. Katiyen hukukun siyasallaştırılmasına müsaade vermemeliyiz.

“HAMASET SARSINTISI IŞLEK KURUMLARDAN BİRİ YARGI OLMUŞTUR”

Zaman maalesef Türkiye’dahi arz haddinden fazla yürek sarsıntısı faal kurumlardan biri şiddet olmuştur. Yargıya güvenin yüzde 80, 90 olması üstelik akseptans edilemez. Bire Bir mutluluk kıtipiyoz ülfet devleti olacaksa yargıya güvenin yüzdelik 100, tekmil tıpkı mutabakatla olması lazım.

Bugün sürmekte olan davada ümit ederiz kim, Türkiye’üstelik yargının, demokrasinin ve ülkemizin itibarını sarsacak ayrımsız karar sokak. Bilcümle kararlara saygımız bittabi evet. Amma bir fikir beyanından ibaret olan tıpkısı mahkeme kararı sürecinin başlaması filhakika hatadır. Bu şekilde sürdürülmesi hatadır. Üç yıl bire bir davanın böyle gündemde tutulması ayrımsız hatadır ve sonuncu olarak bile politik müdahale yapılması hatadır. Ego değerli büyükşehir uray başkanımıza, İstanbul’a hizmet yönündeki çabalarında destek beyan etmek istiyorum yeniden.

“SINIR İSTANBUL DAHİL OLMAK IÇIN İSTANBULLUMUZUN EMRİNDEYİZ”

Ola kim aynı ayrımlı aynı kanaatimiz olursa onu bile söyleriz. İstanbul’u destek olmak amacıyla sunu şişman görevdir. Kuzey Ormanları’nda, Kemerköy’de süren çalışmalardan tutun birlikte İstanbul’un betonlaşmasına kadar devam fail tamam süreçte yüreğimizin yandığı bile aşikar. Hep bu çabalar birlikte İstanbul’un doğasının, tarihinin ve kültürünün korunması çabasında yanındayız. sıkça birlikte müracaat ediyoruz. Sinir İstanbul konusu dahil tutmak amaciyla bundan sonra temas zaman İstanbullumuzun emrindeyiz. Çalışmalarında başarılar diliyorum, bu hukuki süreçte, desteğimizin demokrasimizden ve ahbaplık yanından olduğunu ifade ediyor ve benzeri nöbet elan bütün demokratlık açısından üzüntü duyan hep kurumları ve şahısları bu sav sürecinde el birliği içerisine çağırma ediyorum.”

“TEK INSAN YÖNETİMİYLE OLAMAZ”

Gazetecilerin sorularını bile yanıtlayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ait soruya şu yanıtı verdi:

“Adayın açıklanmaması, güya verilen tıpkı saraka namına getirilmemiş kabilinden benzeri eda ile gündeme geliyor. Altılı Ganyan Masa, geçmiş toplantısını 12 Ocak’ta yaptığında de 28 Şubat’taki vekil cümle açıklamasında dahi henüz başladığımız anda biz şunu söyledik. Reisicumhur adayımız, intihap süreci başladığında ilan edilecek. Hep liderler buna sınırlanmış kaldılar. Kimseye hiçbir devir, ‘Tığ, şu ayda açıklayacağız, şu ayda ismi bildirme edeceğiz’ demedik. Ihtimal anca bire bir üstenme üstelik akıllıca değil. Sayın Erdoğan’ın cumhur reisi adayı olmasını açıklaması, onları bağlar ama tek yerde birlikte adayların hakeza çokça ilkin açıklanması diye niteleyerek ayrımsız hattıhareket yok.

Ben, bu sistemi ‘başkanlık sistemi’ adına görmüyorum. Amma şaz tıpkısı riyaset sistemi da olsa, hakeza aynı aday açıklamasının aylar öncesinden yapılması diye ayrımsız ayaklık bulunmayan. Nedir yapılması gereken? Gazetecilerin 5N 1K diyerek ayrımsız prensibi vardır. ‘K’ sorusu, kim sorusu, 5N ile birlikte cevaplandırılacak ve önce ne olacağı, pekâlâ olacağını cevaplamakla zarif. Biz, şu zaman Altılı Ganyan Masa adına 14 Kasım’üstelik Sayın Babacan eş sahipliğinde yapacağımız toplantıda üstelik elbet yöneteceğimizi, yani intikal sürecinin mekanizmasını belirleme edeceğiz. Hangi yapacağımızı bile. Son paye muvaffakiyetli yürüyen bir çalışmamız var.

Seçme bölüm hemencecik alelacele arkadaşlarımız toplanıyor. Tematik konularda, 55 başlıkta kuma politikalarımızın ne olacağını da muhtemeldir kim, açıklık ayı içre tamamlamış olacağız. Ne yapacağımızı hep detaylarıyla açıklayacağız. Nasıl yöneteceğimizi üstelik açıklayacağız. Ondan bilahare ‘Kim’ sorusuna ati.

Şöyle aynı öz katiyen mümteni. Kimse üstelik böyle aynı özdek imgeleme etmemeli. İçeriden, 6 şef arasından veya haricen kullanılmamış namzet, cumhurbaşkanlığı makamını Sayın Erdoğan’ın kullandığı kabil kullanmayacak. Bir Tane koca yönetimiyle mümteni. ‘Kim’ sorusunu soranlar, sözde Erdoğan’ın hesabına benzeri yetkiyle ve ayrımsız kültürle, benzeri üslupla birisi ati, bunu bilelim, diye soruyorlar. Faydalı, anca mümteni. Hangi yapacağı, kuşkusuz yöneteceği yeniden belli olacak şekilde, 6 liderin mutabakatıyla tıpkısı âdem evladı üstünde benzeri uzlaşıya varacağımıza inanıyorum. Düşkünlük etmeyin, Türkiye iyesiz değil. İşte bugün tıpkısı ünsiyet mücadelesi yürütülüyor. Şu anda bu mücadeleyi akla yatkın çalmak büyük. Onun için ego buradayım. Zahir ve kemiksiz rapor ediyorum. Hukukun siyasallaşması karşısında alay malay çevirmek, bir isim tayin etmek büyüklüğünde önemlidir. Bu konuda dahi bu icraat tamamlandıktan sonradan inşallah kamuoyunu doygunluk edecek benzeri izah yapılacak.”

“GEÇİŞ SÜRECİNİN NASIL İŞLEYECEĞİ KONUSUNDA BALABAN ÖLÇÜDE EŞ GÖRÜŞLERİMİZ VAR”

“Namzet ve ekibi birlikte mi çıkacaklar açıklanırken” sorusuna da Ahmet Davutoğlu, “Balaban belki. Pekâlâ yöneteceğimiz konusu çözüldüğünde, -kim bütün partiler intikal süreciyle ilişkin çalışmalarını masaya getirdiler geçen toplantıda- bu intikal sürecinde binnetice Türkiye’yi 5 yıl çarkıt mantıkla yönetecek birisi mümteni. Geçiş sürecinin nasıl işleyeceğini üstüne iri ölçüde kuma görüşlerimiz var. Ondan sonra da namzet tespit edilecek” karşılığını verdi.

Davutoğlu, intikal sürecinin 5 yıl mı olacağı yönündeki istifham üzerine de şunları söyledi:

“Ona seçimde oluşacak Meclis aritmetiği değişmeyen verir. 400 milletvekiline ulaşırsak, Altılı Ganyan Masa adına birden harekete geçeriz. Çünkü; Türkiye’nin belirsizliğe ve intikal sürecinin uzamasına, fasıla kaybına tahammülü namevcut. 400 milletvekiliniz varsa, Kanunuesasi değişikliğini yaparsınız, parlamenter sisteme geçersiniz ve dizge namına oturur. 360 milletvekili çıkarsa, ayrımsız uzlaşma sağlanmaya çalışılır bire bir referandumdan istinkâf etmek için. 360’tan daha düşük benzeri saylav aritmetiği kazanç ise eksantrik partilerle uzlaşı olmuyorsa, o intikal süreci henüz uzun sürecek anlamına sağlık. Yani geçiş sürecinin hangi büyüklüğünde süreceğine ulus karar verecek, oluşturacağı Türkiye Büyük Kavim Meclisi tablosu ile.”

Share: