Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” asıl atma töreninde güneş verdi: 2028’e büyüklüğünde 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona mümasil adam başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 sosyal konutun evvel temelleri atılıyor. Reisicumhur Erdoğan Ankara’da düzenlenen törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN BASAMAK SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Reisicumhur Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ marifetiyle düz yazı edilmiş göz sayısı 43 bindi. Zaman 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun akıbet 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz. Zaman Ankara’bile 2 bin 171, Kırşehir’birlikte 458, Yozgat’ta 141, Konya’de 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’birlikte 158, Elazığ’da 88, Tunceli’da 118, Erzurum’bile 158, Amasya’da 87, Bolu’bile 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’üstelik 364, Yardımcı’ta 158, Manisa’da 78, Aydınlık’bile 265 ve Muğla’birlikte 154 göz kalkışmak amacıyla 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Önceki Kovid-19 salgını ile sarsılan sonradan Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi birlikte etkiledi. Icar fiyatlarında ev sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun üzerine kira artış sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken eş anlı kendisine bile arzdaki artışı temin edecek bu çalışmaları başlattık. Son dönemde 2019’de 50 bin bir sonraki yıl üstelik 100 bin haneyi havi iki ayrı toplumsal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden de aldığımız cesaretle Cumhuriyet Altını tarihinin sunu büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin yer ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir.

“YERYÜZÜ ŞIŞMAN MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Henüz bilahare yer sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların birlikte dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile öz evini açmak talip cemi vatandaşlarımızı bu kampanyaya karışma ettik. Atacağımız aşama nedir? Atacağımız hamle şu; Altyapıyı biz yapacağız konutu dahi vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla eş sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim üzere sunma balaban mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“REFERANS SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya referans sayısının 8 milyona yaklaşması hangi kadar akıllıcasına ayrımsız gelişim yaptığımızı, hangi nazik aynı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Hane ve arsalarımızın bütünü hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşımız elan huzurlu, henüz sakıncasız yuvasına kavuşmuş kısaca natamam milyon insanımızı istihdam edecek hareket yerleri faaliyete eski olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten yalnız 40 dönme sonra yaptığımız bu temel atma töreni da milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanı sıra aksiyon ika kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız önce aşama 5 bin 615 göz Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Kültürlü, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri bodur aynı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 milyar lira kullanılmamış yatırımla 2 trilyon lira ivme kazanacaktır. İnşallah hezel verdiğimiz şekilde 2 yıl ortamında 250 bin konutluk önce etabı 2028’e kadar dahi 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Akşam eksantrik sabah bambaşka, biber dolması namevcut ha. Hangi dediysek o. Bugüne büyüklüğünde ne dediysek o. TOKİ’nin yapılmış konutlarını biliyorsunuz bunları bilcümle görüyorsunuz. Asıl atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız birlikte antrparantez anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin göz inşa ederek zahir sunu gücük sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi dahi bire bir kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını yürüteç ve icrasını gerçekleştiren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, müteahhit firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim namına teşekkürname ediyorum.”

Share: