CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ENFLASYONU BIRICIK HANELİ RAKAMA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ -1

İSTANBUL Ticaret Odası’nın 140’ıncı Sene Özel Ödülleri programında konuşan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyon meselesini da önümüzdeki gücük ay ayından itibaren ilk akilane düzeylere indireceğiz sonraki yıllarda üstelik enflasyonu olması gerektiği kadar bir tane haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız” dedi.

İş insanlarını dahi düşük faizle yatırıma çağırma eden Erdoğan, çalıştıran ve çalışanlara de, “Yemek ödemelerinde aşevi, aşçı ve yemek kartı istimal zorunluluğunu kaldırıyoruz. Bundan Sonra çalışanlara nakden ödenen kemirmek bedeli tutarları de idrak istisnası kapsamına girecektir” müjdesini verdi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 140’ıncı yapılış sene dönümü dolayısıyla verdiği hususi ödüller, bugün planlı törenle sahiplerini buldu. Haliç Kongre Merkezi’nde planlı törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İstanbul Tecim Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve çok sayıda çağrılı meydan aldı. Restorasyon, ekin-konferans, turizm, teknoloji, vefa, girişimcilik ve tahavvül gelmek amacıyla 6 kategoride sunulan ödüller, Reisicumhur Erdoğan marifetiyle sunma edildi.

“TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL”

Burada enformasyon fail Reisicumhur Erdoğan, ” Türkiye’nin akıbet 20 yılında tarihimizin yeryüzü şanlı el erki ve kalkınma atılımlarını gerçekleştirirken tıpkı zamanda güçlü haddinden fazla saldırıyla, tuzakla, oyunla dahi savaşım ettik. Ekonomimiz bile bu saldırılardan nasibini almıştır. Arsıulusal mal mekanizmaları üzerinden geriden geriye yürütülen saldırılar 2018 Ağustos ayından itibaren celi bir yer okumaya dönüşmüştür. Türk ekonomisinin bu karmakarışık süreçten geleneksel yöntemlerle kurtarmanın mümkün olmadığını gördük. Bu resim karşısında esasen çok önceden başlatmamız gereken mütenavip tutum politikasının kolaylıkla hayata geçirdik. Antlaşma içre global gelişmelere ve ülkemizin ihtiyaçlarına göre geliştirerek sürdürdüğümüz Türkiye Ekonomi Modeli’nin hedefi ülkemizi envestisman istihdam üretim, dış satım ve cari çok yoluyla şişirmek olmuştur. Evvel müstevli, peşi sıra Rusya Ukrayna savaşı tüm dengeler gibi kazançlı işleyişi üstelik kökünden sarsmıştır. Ülkemize uyguladığı iktisadi dublör cihetiyle sunu çetin şekilde eleştirenler dahi geldiğimiz noktada bizimle tıpkısı çizgiye yönelmişlerdir. Bunu serencam Semerkan Zirvesi’nde ardından BM Umumi Kurulu’nda orada yaptığımız Türk evindeki Türk liderlerle onların ifadeleriyle tespit ettik. Türkiye imdi sakat Türkiye değil” diyerek konuştu.

‘BÜYÜK LİDERLER BİLE FAİZİ DÜŞÜRMENİN FAYDASI OLDUĞUNU İKRAR ETMEYE BAŞLADI’

Erdoğan, “20 yıldır çalışıyoruz ve oluyor. Daha birçok birçok ast bina, üst yapı ve uluslararası anlamda yatırımlarımız olacak. Yıllardır ülkemize dayatılan faiz, pahalılık, düzey dengesi teorilerinin aslında tek soruna hal sağlamadığını bizzat bu işin sahipleri bile benimseme ediyor. Enflasyonu, faiz oranlarını artırarak arama altında terviç yaklaşımı çıktı kimesne yoluyla dile getirilmiyor. Getirilse birlikte ciddiye alınmıyor. Daha Çok büyük liderler da yükseltmek değil faizi düşürmenin faydası olduğunu benimseme etmeye başladı. Sayın Putin şahsen geçmişte efdal faizi savunurken, o bile faizi düşürmeye başladı. Mütekâmil ülkeler dahil hiçbir oran eski modelin vaaz ettiği şekilde davranarak ekonomisini durgunluğa sokmayı ve ortaya çıkacak toplumsal sorunlarla boğuşmayı göze almıyor. Bazen ülkeler para şişkinliği oranlarıyla kıyas edilemeyecek derecede aşağılık ürem artırımlarıyla fasıla kazanmaya çalışırken, kimileri üstelik bizim gibi getiri düşürerek yoluna bitmeme ediyor” dedi.

‘DÜŞÜK FAİZLE SİZLERİ YATIRIMA ÇAĞIRMA EDİYORUM’

Yatırımcılara seslenen Erdoğan, “Diyorum ki, karşımda yatırımcılar var. Kadın, biz ilkin kamu bankaları girmek için bağan faizle sizleri yatırıma çağırma ediyorum. Düşük faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar, istihdam sağlayacaktır. Üretim sağlayacaktır. İhracatı artıracaktır ve cari fazlayı üstelik lehimize döndürecektir. Bu konuda kararlı mıyız? Kararlıysak sizin yanınızdayız. Bu yılın ilk yarısında yüzde 7 buçuk düzeyinde gerçekleşen nema oranımız 31 milyona dayanan istihdam rakamlarımız, 300 bilyon dolara akıllıcasına revan ihracatımız, 40 bilyon dolara müstenit turizm gelirlerimiz hedeflerimize doğru ilerlediğimizin işaretidir” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Ekonomimize müteveccih saldırıların huruç noktasının döviz arık olmasının sebebi budur. Aldığımız tedbirler kurduğumuz mekanizmalar, sağladığımız kaynaklar ve iş dünyasının üretim ihracat odaklı gayretiyle bu sıkıntıyı koskocaman ölçüde kontrol altına aldık. Enerji ve emtia fiyatlarındaki baş döndürücü yükselişleri kabil kontra gelişmeleri tutunmak zorunda kalıyoruz. 2021 ve 2022 enerji sübvansiyonlarımız kalık trilyon liraya yaklaşmıştır. Bu yükü hem milletimizin refahını yüklenmek hem üreticilerimizi esermek üzere kamu olarak tığ üstleniyoruz” dedi.

‘KARADENİZ’DEN DOĞALGAZI ULAŞTIRDIĞIMIZ ANT TALIH ÇOK HENÜZ FARKLI DÖNECEK’

Erdoğan, “Ülkemize ve ekonomiye tek antlaşma yalnız rakamların zaviyesinden bakmadık. Bizim üzere yüce olan insandır. İnsanımızın huzuru, güvenliği, refahı geleceğimizdir. İnşallah Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımız zaman devran çok daha farklı dönmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

‘ENFLASYONU BIRICIK HANELİ RAKAMA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ’

Erdoğan, “Hiç ikbal etmediğimiz seviyelere çıkan para şişkinliği meselesini bile önümüzdeki küçük ay ayından itibaren geçmiş makul düzeylere indireceğiz ahir yıllarda dahi enflasyonu olması gerektiği kabilinden biricik haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Tığ eskiden bunu yaptık mı? Yaptık. Faizi 4,6’evet indirdik. Şişkinlik 6,2’ye geldi. Bunu tığ başardık. Birileri değil. Bunun üzerinden kendine kademe fehmetmek isteyenler var. ya sen kimsin? İmzayı atan ki, sen kimsin. 6 sıfırı Türk lirasından çıkaran, bu başbakan. Sen kimsin? Başbakan evet vermedikten sonraları sen ne yapabilirsin evet? Çıkıp göstergeç ekranlarında ego yaptım. Ben iktisat bakanıyım, ben celal içinde hakeza aynı süreci işletiyorum. Evet ya bu işin başı ki? Başvekil peki vermeden sen ne yapabilirsin? Buna inanlar buna aldananlar yok değil var. Bilcümle bunların hepsi yoluna giriyor. Çünkü benim milletim aklıselim. İşçisinden memuruna, emeklisinden toplumsal destekle hayatını sürdürene kadar hiçbir vatandaşımızı hayat pahalılığının altında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Enflasyonu mazide benzeri anı haline dönüştüreceğiz” diye niteleyerek konuştu.

‘ENFLASYONU MAZİDE BİR HATIRA HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına üstelik değinen Reisicumhur Erdoğan, “İnşallah seçimlerin akabinde bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bu kampanyanın önce etabını oluşturan 250 bin konutun temelini üstelik yakında atıyor. 2 sene içre tamamlayıp hak sahiplerine teyit ediyoruz. Bu kampanyanın sağlayacağı soylu erki canlılık birlikte fiyatları dengeye getirerek enflasyonla mücadeleye de katkıda bulunacağına inanıyorum. Enflasyonu mazide aynı anı haline dönüştüreceğiz. İnşallah 2023’ü hem iri projeleri hayata geçirerek, hem küresel gelişmelerin ülkemizin önüne getirdiği fırsatları değerlendirerek hem da seçimleri başarıyla tamamlayarak kazasız belasız atlatacağız” ifadelerini kullandı.

İŞ İNSANLARINA MÜJDE

İş insanlarına bile müjdelerini açıklayan Reisicumhur Erdoğan, “Çalışanlara ödenen kemirmek ücretlerinin rüşvet ayrıklık rakamının ve yönteminin değiştirilmesiyle ilgilidir. Orak Ayı ayından itibaren çalışanlara ödenen aşındırmak bedeli algı istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık. Yeniden derleme oranına bakarak bu rakamı gine belirleyeceğiz. İlave ayrımsız teceddüt adına, kemirmek ödemelerinde lokanta, aşçı ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen kemirmek bedeli tutarları üstelik vergi istisnası kapsamına girecektir. Çalışanlara yapılacak cıvıltı ve doğalgaz ödemelerinden vergi ve prim yükünün kaldırılmasıyla ilgilidir. İş verenlerin 2023 nisan kocaoğlan sonuna kadar çalışanlarına yapacakları ruh, doğalgaz ve istinas gideri desteklerinin bin liraya büyüklüğünde olan kısmını hem dirimlik vergisinden hem üstelik sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz. Elverişsiz dışında, yapım hizmet tamir anahtar üzere işleri ve ustalık hizmetlerde Türk vatandaşlarını çalıştıran işletmelerimiz bu eşhas amacıyla dirimsel vergisi ödemeyecekler. Bu uygulamayla amacımız ancak dışında yapım projesi yürüteç firmalarımızın kendi vatandaşlarımızı istihdam etmelerini desteklemektir” dedi.Share: