Cumhur Reisi Erdoğan’ın Diyarbakır’da gençlerle buluşmasında dikkat çekici incelik! Rakiplerine böyle fikir gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kurultay Merkezi’nde ”İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum DOĞRU Parti’ye” programına katıldı. Erdoğan’ın gençlerin sorularına yanıt verdiği salonda somurtkan pankartlar de gözlerden kaçmadı.

DUVARDAKİ PANKART DİKKAT ÇEKTİ

Duvarda somurtkan tıpkısı pankartta Reisicumhur Erdoğan’ın fotoğrafıyla alay malay yabancı dilde “Kazanan” yazması dikkat çekti. Bu nitelik, 2002’den bu yana DOĞRU Parti’yle çokça sayıda seçim kazanan Cumhur Reisi Erdoğan’dan rakiplere bir kuvve olarak yorumlandı.

“MAŞALLAH DİYARBAKIR KIPIR KIPIR YERİNDE DURAMIYOR”

“Maşallah zaman Diyarbakır kıvracık yerinde duramıyor” diyen Erdoğan, gösterilen ilişik ve çalkantı üzere teşekkürlerini sundu. Geçmiş Malatya’bile 60 bin kişinin, bugün Diyarbakır’birlikte 70 bin kişinin katılımıyla şişman açım törenlerini yaptıklarını belirten Erdoğan, “Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönülden tıpkı muhabbetimiz oldu. Bilcümle söylüyorum ya ‘Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed’siz muhabbetten ne sâdır?’ Hem kendileriyle hizmete açtığımız işaret ve hizmetlerin sevincini paylaştık hem birlikte geçmişten bugüne bir Diyarbakır muhasebesi yaptık.” diyerek konuştu.

Erdoğan, önceleri programladığı gibi 15 Ekim’da Diyarbakır’a gelebilmiş olsa Sur Firez Yolu Festivali’hangi da ek olacağını, Amasra’daki eroin kazası cihetiyle izlence ertelendiği için festivale yetişemediğini hatırlatarak, “Ancak geçmiş gününden akıbet gününe kadar Uğur Kültür Yolu Festivali’nin özellikle birlikte gençlerimizin cemaat çıkmasıyla kuşkusuz coşkulu bire bir şekilde yapıldığını izlem ettim. Burada hem ülkemize hem Diyarbakır’a uygun dünya çapında tıpkı kültür faaliyeti yürütüldüğünü gördüm.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE EMİN VE KARARLI ŞEKİLDE YOLUNA BITMEME EDİYOR”

Bu çekicilik verici etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ekibini kutlayan Erdoğan, Diyarbakır’ın birlikte İstanbul, Ankara, Konya ve Çanakkale’dahi yapılan festivali yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

Erdoğan, Diyarbakır’ın bu festivalin herhangi bir sene düzenlenen şehirler beyninde düz aldığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Festivalimizi seçkin sene değişen 5 büyükşehre üstelik yaygınlaştırarak bütün vatandaşlarımıza yansıtmak istiyoruz. Önümüzdeki sene Firez Yolu’nu yapacağımız şehirleri İzmir, Adana, Gaziantep, Erzurum ve Trabzon kendisine belirledik. Ülkemizin güzelliklerini ortaya koyan seçme ruh herhangi bir himmet bizim üzere önemlidir. Milletimizin ve coğrafyamızın yüzyıllık ihmallerini son 20 yıldır hayata geçirdiğimiz kitap ve hizmetlerle gidermenin mücadelesini verdik.

Hamdolsun zaman ülkemize kazandırdığımız bu ruhlu altyapının üzerinde çok henüz iri hedeflere akilane yürüme imkanına sahibiz. Mütekâmil ülkeler karışma dünya iktisadi krizlerle, güvenlik kaygılarıyla, siyasi ve içtimai kargaşa tehditleriyle boğuşulan tıpkısı dönemden geçiyor. Bu kapalı foto içre Türkiye emniyetli ve kararlı adımlarla için devam ediyorsa gerisinde hakeza bir faaliyet ve mücadele vardır. Ülkemizin sahip olduğu kalkınma altyapısının ve demokratik kazanımların bizi getirdiği bu seviyeyi henüz ileriye atmak istiyoruz.”

“BUYURUN GENÇLİK BURADA”

Salondaki gençlerin tezahüratları üzerine Erdoğan, “Ben bile sizinle çekicilik duyuyorum. Birileri diyor kim ‘DOĞRU Parti’nin gençliği yok.’ Buyurun deneyimsizlik burada. Bu çoluk çocuk önümüzdeki haziranda sandıklarda o birilerine gereken dersi verecek. Yaşınız doldu biliyorum, onun için da buradasınız. Milletimizin beher ferdinin hele üstelik sizlerin henüz aşkın desteğini istek ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çevremizdeki ateşi bize zıplatmak için sabırsızlıkla bekleyenlerin, pireyi deve yaparak oluşturmaya çalıştıkları abuhava sizi katiyen yanıtlamasın. Bunların derdi hangi sizlersiniz hangi dahi ülkemizdir. Kendi verimsiz çıkar hesaplarının yükünü milletimizin omuzuna bozma peşinde olanlara bugüne büyüklüğünde meydanı bırakmadık, bırakmayacağız. Kimsenin değil kendi oyun planımızı takip ederek, hem özgürlüğümüze cemaat çıkacağız hem refahımızı artıracağız. Yapmacıklı yüzlerin, düzme söylemlerin, yapmacıklı duruşların maskelerini birer birer indireceğiz. Özlük ikballerini bu ülkenin, 85 milyon vatandaşının felaketine bağlayanların hesaplarını tepetaklak edeceğiz. Türkiye Yüzyılını sizlerle bu arada yükseltecek sizlerle bu arada zirveye taşıyacağız.

İstasyon Meydanı’nda toplu açılış töreni düzenlediklerini anımsatan Erdoğan, “Zaman Diyarbakır çevre yolunun açılışını yaptık değil mi? Yolun güzelliğini gördünüz değil mi? Biz bu güzelim yolları yaparız amma HDP’si ve diğerleri yemeden içmeden bahis üretirler. Farkımız bu. Onlar Kandil’e yol ararlar. Tığ halkımıza gündeş yollar yaparız. Farkımız bu. Tığ, ‘Hep birlikte Türkiye’yiz’ derken, ‘Türkiye Yüzyılı’nı alay malay nesir edeceğiz’ derken birileri gibi sömürme yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BEN GENCİM ZIRA GENÇLERLE BERABERİM”

Hayatının her döneminde olduğu gibi zaman birlikte bilcümle yolları gençlerle birlikte yürüdüğünü tamlayan Reisicumhur Erdoğan, şöyle devam etti: “Temas mücadelemizi onlarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Ben gencim. Sebep? Çünkü gençlerle beraberim. Sizinle bu arada öğün yürüyenlerin ihtiyarlaması benzer değil. Beraberiz, biriz, kardeşiz, bütün birlikte Türkiye’yiz. Çoluk Çocuk; nereye gidersek gidelim, milletimizle hele gençlerimizle tıpkısı araya gelmeye ehemmiyet veriyorum. Çünkü biz Diyarbakır’ın ciğeri, meftunesi varken birileri gibi FETÖ’cülerle benzin istasyonlarında hamburger yemenin, merbut kapılar ardında hareket çevirmenin derdinde değiliz. Gençlerimizin heyecanından ve coşkusundan hangi kadar çokça yararlanma edersek kendimizi o büyüklüğünde bahtiyar addediyoruz.

Yemeden Içmeden son 2 yılda 15 ayrımlı şehrimizde 25 kavuşma gerçekleştirerek her kesimden, gelişigüzel yaştan, her yetişek kademesinden gençlerimizle hem kardeşçe ettik hem pir aralık geçirdik. Diyarbakır’a geçtiğimiz yıl yaptığımız ziyarette birlikte gençlerimizle bire bir araya gelmiştik. Ülkemizde, 2023 seçimlerinde ilk defa düşünce kullanacak toplamda 6 milyonun üstünde, yalnız Diyarbakır’de 172 bine mail gencimiz var. Zımnında tığ bu buluşmalarla bire bir zamanda gençlerimizde ortak geleceğimizi şekillendiriyoruz.”

“SAĞLIK İKLİMİNİN MÜSPET SONUÇLARI”

Cahillik Kolları Başkanlığının düzenlediği, “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum DÜRÜST Parti’ye Programı”nın aslında Türkiye Yüzyılı’nın göl ayağı sesleri olduğunu bildiren Erdoğan, Diyarbakır’ın; tarihiyle, türküleriyle, lezzetleriyle, muhabbetiyle ve hepsinden önemlisi insanıyla ayrı güzellikte tıpkısı kent olduğunu söyledi.

“Senelerce terör örgütlerinin baskısı altında, insanların güvenliklerinden endişe duyarak yaşadıkları Diyarbakır, daha çok geride kaldı.” diyen Cumhur Reisi Erdoğan, “Diyarbakır, şairin, ‘Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır.’ diye niteleyerek tanım ettiği eşkıyalardan kurtuldukça özünü yeniden bulmuştur.” ifadesini kullandı.

Zaman gündüzüyle gecesiyle sağlik komple benzeri Diyarbakır olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Surların, camilerin, kiliselerin, taş binaların, buram buram gün kokan silüetleri açıkça hale gelmiştir. Hevsel bahçelerinin bitkileriyle, kelebekleriyle, çocuklarıyla, neşesi hesabına gelmiştir. Şehrin dört bir yanı sıra, ardı ardına yükselen fabrikalarda işine, aşına, geleceğine sarılan insanların alın terlerinin bereketi, haneleri doldurmuştur. Bu yaşayiş ikliminin müspet sonuçlarını, insanımızın günlük hayatından ekonomiye kadar gelişigüzel alanda koparmak mümkündür. Bugün buradaki buluşmamızı dahi Diyarbakır’ın yeniden ülkemizin önde mevrut endüstri, tecim, hars, müzakere ve tabiatıyla gastronomi şehri haline gelme iradesinin tıpkı sembolü namına konsept ediyorum.”

“SONUÇ BİR KAMER İÇERİSİNDE PUTİN’LE 5 GÖRÜŞMEM VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küşat konuşmasının ardından programı dostça şeklinde devam yol açmak istediğini söyledi. Programda bulunan gençlerden biri, Batman’dahi sabık yıl gerçekleştirilen cahillik buluşmasında aynı katılımcının Cumhur Reisi Erdoğan’ı Kürtçe selamlamasından etkilendiğini belirterek, “Kürtçe konuşmanın yasaklandığı ve Kürtçe konuşanların zindanlara atılıp işkence gördüğü Diyarbakır’dan ego birlikte sizleri Kürtçe veda etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

PUTİN’IN “TÜRKİYE GAZ MERKEZİ KURULABİLİR” AÇIKLAMASI

Genç, Kürtçe “Kızıl Cumhurbaşkanım dobra geldiniz, cümbüş getirdiniz. Hepimiz sizi canı ilgiyle, özden çokça seviyoruz ve haddinden fazla derece veriyoruz. İyi kim varsınız.” dedi. Dicle Üniversitesi Dişçilik Fakültesi öğrencisi, 19 yaşındaki taze ise ilk kez rey kullanacağını belirterek, Erdoğan’a, Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin’in, “Türkiye’ye gaz merkezi kurulabilir” açıklamasını ve Türkiye’nin tahıl koridoru sürecini pekâlâ sağladığını sordu.

Cumhur Reisi Erdoğan, gencin sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Alelhusus tespit ettiğiniz istifham, şu anda ekranları başında bizi izleyen milletim için haddinden fazla şişman önem en ediyor. Elbette tığ, dünyaya bilindik hamburger yemeye gitmedik. 20 yıldır, lazım Başbakanlığım lazım Cumhurbaşkanlığım döneminde, acun liderleriyle sürekli ülfet halinde olduk. Yalnız akıbet ayrımsız kamer içerisinde Sayın Putin’le 5 kat görüşmemiz var. Zelenskiy ile benzeri şekilde. Vesair tarafta ÇAKER başkanıyla telefon diplomasisiyle görüşmelerimiz var. Şayet siz, bu kök görüşmeleri yoğunlaştırırsanız, tıpkısı araya gelirseniz onlarla siyasal, ticari, hesaplı, kültürel ilişkilerinizi arttırırsanız, tabiatıyla kim bu hukuk hangi yapıyor? Şahika yapıyor. İşte biz bunu başardık. Biz bunu başardığımız amacıyla üstelik o ciddi dönemde Sayın Putin ile, Zelenskiy ile burada uzlaştırıcı mümkün miyiz diye niteleyerek bir adım attık ve gelişigüzel iki taraf birlikte önce Antalya’ya dışişleri bakanlarını gönderdiler.

Daha sonra Dolmabahçe’ye bu hububat koridoruyla ait adımı atmak üzere gine heyetlerini gönderdiler. Bu tahıl koridorundan şu anda 8 milyonu (ton) aşan bir tahılı dünyaya servis ettik. Sayın Putin’le yaptığımız serencam görüşmede de kendisinden, özellikle tabiatıyla beraber, tahılın dışında bire bir da Afrika ülkesi başta olmak üzere, oraların beş altı kaslı veya kalın kafalı eskimiş ülkelerine neler aktarabiliriz, bunun adımlarını attık. O üstelik neydi? Tezek konusu. Olay çabucak tahıl değil. Basma var. Çünkü kuraklığın ağır olduğu bu ülkelere tıpkısı üstelik gübreyle onların bu sıkıntısını gidermeniz gerekiyor. Sayın Putin’le yaptığım sonuç görüşmede bunun bile önünü inşallah aşacağız. Sonunda bu birkaç ümranlı, gelişmekte olan ülkelere hububat ve gübreyle bu adımı atacak ve Türkiye kendisine dünyadaki farklı yerimizi kanıtlama edeceğiz.”

Share: