Cumhur Reisi Erdoğan: “(Rusya-Ukrayna) Savaşın diplomatlık yoluyla sonuçlandırılmasına müteveccih çabaları sürdüreceğiz”

Türk-Amerikan Millî Manipülasyon Komitesi’nin “5. Anadan Görme Ön Gösterim Yemeği” programı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması NEW YORK – Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ARockefeller Plaza’da düzenlenen Türk Amerikalı Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(3)

Cumhur Reisi Erdoğan Türk Amerikan Ulusal Manipülasyon Komitesi yemeğinde konuştu: (2)

“(Rusya-Ukrayna) Türkiye olarak, savaşın diplomasi tarafından sonuçlandırılmasına, lehçe ve küresel ölçekteki zıt etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde bile sürdüreceğiz”

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi beklenti ediyorum”

ABD ile yakın eşgüdüm ve aksiyon birliğine erbap olunan konulardan birinin birlikte cemi dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna meni eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Aktif ve emin bire bir NATO müttefiki adına attığımız bu adımlarda verdiğimiz destek hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran gâvur savaşın kazananı olmayacağını, global kazançlı etkilerinin bir iki gelişmiş ülkeler özellikle tutmak için, tam dünyayı olumsuz etkilediğini dahi gelişigüzel vesileyle vurguluyorum. Özellikle İstanbul Sözleşmesiyle ekincilik koridoru konusunda attığımız adımlar… Gelişmiş ülkelere değil, az kaslı ülkelere yahut yok yoksul ülkelere alın Türkiye’nin ekincilik koridorunda attığı girişim herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, artan azık ve erke fiyatlarını, dünyanın gabi kalanı kabilinden sizler üstelik duygusal müessir bir şekilde hissediyorsunuz. Türkiye yerine, savaşın diplomatlık eliyle sonuçlandırılmasına, lehçe ve global ölçekteki hırçın etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi üzere Birleşmiş Milletler’le birlikte yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların arz somut örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi önceki ateşkese, peşi sıra üstelik mihman barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Uluslararası toplumun ve dostlarımızın dahi ilgiyle desteğiyle inşallah bunu üstelik başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın hakikat gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, ayrımsız zamanda 2023 hedeflerine algı kararlılığı içre yola devam ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne ağırbaşlı kattık”

Son 20 yılda kazandırdıkları işaret ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi rastgele alanda fon dahi edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’da tartışmasız ayrımsız şekilde hakim kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başta görünmek üzere, hayata geçirdikleri reformlarla sessiz tıpkısı devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, doğruluk ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden savunma sanayine, eğitimden doğacak teknolojiye, terörle mücadeleden dış politikaya kadar degaje bir yelpazede Türkiye’nin gücüne çetin kattıklarını rapor etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Akıl ve vicdan sahibi bütün, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si arasında dağlar büyüklüğünde ayırt olduğunu kabul edecektir. Zaman, mukassem yollarıyla, otobanlarıyla, çabuk tren hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle erişim altyapısını tamamlamış bire bir Türkiye var. Hepsinden öte İGA’sıyla dünyada önceki 3 içerisinde yer düz havalimanıyla benzeri Türkiye var. Ayrıksı taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada evvel 3 içerisinde kayran alan benzeri köprüye cemaat. Hep bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada bir örnek. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları ağız ağıza ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve hala üstelik hele kargo taşımacılığında dünyada ilk 5’in içerisinde düz alıyor.

Zaman Ege’dahi, Karadeniz’de, Gün Doğusu Akdeniz’üstelik haklarını defans konusunda azimli davranan ordusu ve diplomasisi dinamik tıpkı Türkiye var. Bugün, kendine sığınan 4 milyonu fazla mazlum ve mağdura kucak açan, onlara erbap sâdır insanlığın vicdanı olmuş bir Türkiye var. Mültecileri Ege’de, Akdeniz’bile denizde boğan bire bir mutluluk yok. Umum aksine onları denizden toparlayan aynı Türkiye var. Bugün, dünyada sulh üzere ceht harcayan ve bulgu kayran politik etkinliğe ulaşmış tıpkı Türkiye var. Zaman, rekor nema oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle izlem edilen, krizlerle başa hayat kapasitesini en son düzeye çıkarmış tıpkısı Türkiye var. Herhangi Bir müzakere edişinizde, inanıyorum ki, sizler üstelik Türkiye’da gerçekleşen bu iri dönüşümü bizzat rüyet fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu ayrım ne kadar zamanda oldu? Hangi çabuk oldu? Sabık gelişimizde bular yoktu, şimdi var’ diyenleri bütün görüyorum. Bu aynı gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye sürekli değişiyor. ‘Durmak bulunmayan, yola devam’ diyoruz. amma velakin dünyada özellikle rekabeti asıl alan bir anlayışla yola bitmeme ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı mütezayit Türkiye’nin burada sizlere da cüret aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine iri önem veriyoruz”

Bu kalkınma ve demokrasi hamlesini gelecek dönemde daha da hızlandırarak bitmeme ettirmek istediklerini tamlayan Erdoğan, “Bunun amacıyla 2023 seçimlerine nazik ehemmiyet veriyoruz. Elverişsiz dışındaki siz vatandaşlarımızın dahi görüş kullanacağı bu tarihi seçimleri, umum anlamıyla benzeri milli buyruk şölenine dönüştürmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın en büyük ve aktif yolunun seçimler olduğuna belen fail Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çokça partili hayatında slayt ve emin seçme sistemiyle balaban bir başarıya imza attığını hatırlattı.

“Hangi politik tercihte bulunursak bulunulalım, rey iletilmek tarafından Türk demokrasisine sahip geçmek hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize sahip çıkmanızı, buradaki her bir vatandaşımızın sandığa giderek gerçekli oyunu kullanmasını motivasyon etmenizi istiyorum. Bizleri benzeri arada markajcı, bizi biz fail unsurların farklılıklarımızdan çok henüz çok olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz, gelişigüzel cereyan ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikan toplumunun, hem bile ülkelerimizin çok henüz muvaffakiyetli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Gerek Amerika’daki temsilciliklerimiz, lüzum Türkiye’deki hava ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz sene açılışını yaptığımız yeni Türkevi binamızın dahi sizlerin ortak eviniz olduğunu bir kez henüz hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkür eden Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Cumhur Reisi Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, AK Fırka TBMM Ekip Başkanı İsmet Yılmayan, YANLIŞSIZ Parti Genel Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Pek Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Rehavet katıldı.Share: