Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin sunma balaban içtimai konut projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman sosyal göz projesiyle amaçlarının, evvel kadem konutlarını maksimum 2 yıl ortamında bitirip türe sahiplerine bozmak olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın bakımından başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek içtimai ev projesinin önce temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme balaban sosyal ev projesinin lansman töreninde bir müracaat yaptı.

Tarihin yer büyük içtimai göz kampanyasına öncülük fail Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi kutlama fail Erdoğan, sürece ulama verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve gelişim yerlerinin şimdiden iyi olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabık 20 yılda ülkeyi rastgele alanda olduğu gibi konut üretiminde dahi yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını belirten Erdoğan, TOKİ eliyle tek ülkenin hayal birlikte edemeyeceği tıpkısı atılımla yüzde 90’ı içtimai konut oluşmak üzere birlik 1 milyon 170 bin ev nesir ettiklerini rapor etti.

Ülkeye, çağın umum ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hareket yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının üstelik üstünde stadyumlar, temas kesimden eş üzere yüzlerce içtimai ve kültürel organizasyon kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri site özne yer oylumlu unsurlar olan natürel, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi önem verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, efdal mimarlık derece taşıyan evleri, dükkanları meydanları yer sakıncasız şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine uygun namına baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’de Bakir Mevlana Meydanı ile tarihi baştan devir yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini aynı sakat günlerinde olduğu kabil yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bursa’birlikte Ulu Cami’yi de içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuki şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine tıpkı da kavim bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin evvel şişko basamak projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil tıpkısı hayat alanı yerine şehrimize kazandırıyoruz. Bire Bir şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’de yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe korku anlayışıyla layenkati sürdürüyoruz. Bunun beraberinde, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Kaynak tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne büyüklüğünde yüzlerce sokakta güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve kıraat mekanları haline gelen millet kıraathaneleri ile tekmil 455 budun bahçesini de müstacelen düz yazı ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar vasıtasıyla sahiplenilen ulus bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Saygılı Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri namına arsıulusal kentçilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tamam bu çalışmalarla, TOKİ, hemen yapı işleyen benzeri gurur olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın bildirme makro içtimai bakım yapıları arasına girmiştir. Tabii bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin sunma nazik kentsel dönüşümünü başlattık. Tabii parçalanmamış bu balaban dönüşümün sahibi bile muhatabı üstelik yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Zaman de sizlerin nezdinde, sosyal basamak odaklı kentçilik atılımlarımıza kullanılmamış tıpkı halka henüz eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği üzere 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, peşi sıra 100 bin adetlik iki sosyal konut projesi başlatmıştık. Bütün söylediğimiz kadar, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin rastgele köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi daha büyük adımlara sevk etmiştir. Hem yapılacak bölük sayısını artırmaya hem da kampanyayı daim hale getirmeye değişmeyen verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin rastgele yerinde beniz binlerce bakir sosyal konutun, basamak arsasının ve aksiyon yerinin nesir sürecini başlatıyoruz. Başvuruları ferda bakımından başlayacak ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek bu projelerin evvel temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce girişim konutlarını maksimal 2 sene süresince bitirip türe sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, ufki mimari esasıyla, dayanak noktası pozitif 3, dayanaklık etmek fazlalık 4 veya dayanaklık etmek zait 5 yerine, depreme dayanıklı şekilde düz yazı edileceğini üstelik aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, özellikle mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak aynı anlayışla hayata geçiriyoruz. Değme şeyden ilk bu gerçeğin altını alelhusus yemek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki yer büyük göz yatırımını anlatım etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına hakeza global ve tarihi önemde tıpkısı kampanyayla girmekten çalım duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: