ÇUKUROVA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

ADANA, Sazak, Hatay ve Osmaniye’da, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü zımnında Adana’nın Seyhan ilçesi Maksat Mumcu Meydanı’nda merasim düzenlendi. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Kolordu ve Yan Yana Hususi Kuvvetler Komutan Yardımcısı Liva Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri ve hararetli cıvıl cıvıl katıldı. Ilbay Elban, Liva Nihat Ergün ve Şehremini Zeydan Karalar törene katılanları selamlayarak, bayramlarını kutladı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından törende mütekellim Vali Elban, “Ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk atılmak amacıyla hem millî halas mücadelesinde hem birlikte ondan sonraki dönemde bu ülkenin kurulmasında, ilerlemesinde, gelişmesinde seve seve canını vermiş umum şehitlerimizi, ebediyete anlamaklık etmiş cümle gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorumö dedi.

Kutlamalar kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri sunma edildi. Öğrencilerin okuduğu şiirler, ahali oyunları gösterisi ve merasim yürüyüşü izleyenler aracılığıyla şişman tabiat topladı. Mersin Ağacı’birlikte mülevven 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlaması

MERSİN

Mersin Ağacı’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü kutlamaları çerçevesinde, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda tebrik töreni düzenlendi. Törene, Vali Mualla Hamza Pehlivan, Akdeniz Toprak ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Boşluk, Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, mıntıka milletvekilleri belediye başkanları, kent protokolü, gaziler ve öğrenciler katıldı. Ilbay Güreşçi, Tuğamiral Gedik ve Başbuğ Seçer’in törene katılanları selamlamasıyla başlayan tebrik kartı, saygı duruşu ve bağımsızlık marşının okunmasıyla bitmeme etti. Törende müzakere fail Ilbay Pehlivan, mecmu vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların ardından cingöz komandoların tüfekli hareketler gösterisi ve kabadayı oyunu nazik alkış aldı. Merasim geçit resmi ile son buldu.

HATAY

Hatay’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu bünye sene dönümü etkinlikleri kapsamında Antakya’da tören düzenlendi. Vali Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabulünün arkası sıra, Güneş Caddesi’nde geçit resmi düzenlendi. Törene Vali Rahmi Doğan’ın yanında Garnizon Komutanı Piyade Miralay Tarık Çetin, Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Kavga, askeri ve mülki erkan ile çokça sayıda vatandaşın katıldı. Kutlamalar, geçit töreni ile serencam buldu.

OSMANİYE

Osmaniye’birlikte Ihtişam Bahçeli Bulvarında merasim düzenlendi. Törene Ilbay Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyon Tugay Komutan Yardımcısı Futbolcu Albay Kağan Büyükbaş ile Şehremini Ölçü Esmer, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda emanet katıldı. Vali Yılmayan ve Belediye Başkanı Mesabe Karaca, törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasının ardından, korku duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının peşi sıra mütekellim Vali Yılmaz, yaptığı konuşmayla Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kutlama programı, şiirlerin okunmasının ardından Osmaniye Belediyesi Mehterhane gösterisi ile bitmeme etti. Tören Düzeni ve vatandaşlar, mehterin seslendirdiği eserlere ellerindeki Türk bayrakları ile eşlik etti. Samet Aybaba Spor Lisesi umum oyunları ekibi ve Osmaniye Belediyesi 7 Sülale El Oyunları Topluluğu ekibi gösterilerini sundu. Garnizon Komutanlığı Yaya Komando Er Bölüğünde görevli askerler, Komando Andı’nı okudu. Jandarmanın eğitimli bomba taharri ve narkotik köpeklerinin gösterisi ise yürekten izlendi. İl Kurnaz Komutanlığı Özel Harekat Kategori Komutanlığı’na merbut komandoların sunduğu tüfekli eylem ise büyük zevk kazandı. Program, merasim geçişi ile sona erdi.

Share: