Çukur taşları üstelik remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya de var 7 bin liraya bile

Sonuç dönemde peş peşe gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bire bir çukur mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde başkalık gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde kâh müşterilerden enteresan talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına göre, bazı müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden bilahare gündüz eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN ÇUKUR FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artma üzerine açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Beğenilen, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, deminden ise 500 TL’ye alıyoruz. Yaklaşık yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Mezar takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Demin ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye doğrulama fiyatı genişlik düşük 7 bin TL. Yer erdemli pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en son bindirim yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar aracılığıyla ilginç tekliflerin geldiğini belirten Maruf, “Daha geçmiş yakını yordamsız eşhas, mezarı açabilir misiniz yutmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Aynı üstelik ara sıra vatandaşlar ölmeden geçmiş oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda veladet tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, emrihak durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da değişik nitelik ve desenlerde mermer, kireç taşı, traverten oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine ehil olan Türkiye’da, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş benzeri bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzde 11, Şarki Anadolu, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 nüsha doğal taş ocağı, üretimlik ölçeğinde ruh gösteren 2 bin yapı, ölçülü ve siktirici ölçekli 9 bin işlik hayatiyet gösteriyor. Üretimin yeryüzü aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla olarak öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, kül üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Ekonomik mermer yataklarının bulunduğu özge iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: