Çorum’da yeşilin bilgili olduğu, depreme dayanabilen modern yaşam alanı oluşturulacak

Çorum Belediyesi aracılığıyla yeşilin hakim olduğu, ticarethaneler, basamak alanları ve içtimai donatılarıyla cazibe merkezine dönüşecek çimento fabrikası arazisi üzere artık akıbet dokunuşlar yapılıyor. Çorum’a röfle kazandıracak projenin mastır planına katkıda bulunmak için dünyaca adlı Alman site planlama şirketi KOMUTAN+P yetkilileri Çorum Belediyesi’nin daveti üstüne kente geldi.

SİMPAŞ Holding sahibi Avni Çelik’in önerisi ile dünyaca adlı Alman şehir planlama firması AS+P (Albert Speer + Eş GmbH) ile temasa güzeşte Başkan Aşgın, firmanın yetkililerini Çorum’a nida etti. Firmanın genel müdürü, site plancısı ve kentsel tasarım mimarı Friedbert Greif, Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın ve ustalık heyetle çimento fabrikası arazisinin mastır planıyla ilgilendiren istişarelerde bulundu.

‘Yeşilin hakim olduğu, depreme dayanabilen dirim alanı’

Çimento fabrikası alanı kentsel tasarımıyla ilişkin firma yetkililerine vukuf veren Komutan Aşgın, içerisinde basamak alanları, ticari alanlar, turizm alanı ve içtimai donatılarla, ormanın korunduğu ve yeşilin bilgili olduğu, depreme dayanıklı konutların vadi alacağı gündeş bire bir dirim alanı oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bilgilendirme toplantısının ardından KOCA+P firması umumi müdürü Friedbert Greif, Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın ile birlikte çimento fabrikası arazisini gezerek durumunda incelemelerde bulundu.

‘Kültürel ve tarihi özellikler civar planda tutulacak’

Çimento arazisinin planlamasında Çorum’un kültürel ve tarihi özelliklerinin yansıtılması hedefleniyor. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, planlamanın Çorum kültürünün izlerini taşıyacak ayrımsız mimari anlayışla yapılabilmesi için firma yetkililerini şehrimizin tarihi ve kültürel yerlerini dahi gezdirdi. Yıldız Bilimi, tarihi belediye binası, Veli Kâmil Hanı, Çöplü Arastası, Dikiciler Arastası ve Çorum Müzesi’nde da incelemelerde bulundu. Genel Müdürü Friedbert Greif, yıkılan çimento fabrikası arazisinin Çorum üzere pir bire bir hayat alanı olabileceğini ve firma kendisine birlikte kendilerinin bu projede meydan ahzetmek istediklerini tabir etti. Friedbert Greif, teknik icraat ve degaje yetenekli inceleme yarmak üzere önümüzdeki ay içerisinde benzeri heyetle Çorum’a yine geleceklerini söyledi.

‘Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacak’

Her makule detayın düşünüleceği bir projelendirme çalışmasında imdi sona yaklaştıklarını dile getiren Başkan Aşgın “İçerisinde konuttan sosyal donatı alanlarına, yeşil alanlara, kamu alanlarına, ticarethanelerine büyüklüğünde bir nice yönüyle kasten hazırlanan projeyi yakın zamanda cümle hemşerilerimizle paylaşacağız” dedi. – ÇORUM

Share: