Contemporary İstanbul’a Ağır Sıklet İlgi! Sanatseverler Atak Etti

Bu sene Contemporary İstanbul ve Gemilik İstanbul kuma çalışmasıyla 17-22 Eylül tarihlerinde günün değişik saatlerinde debi fail deniz yolu erişim planlaması yapıldı. Kadıköy-Tersane İstanbul ve Kabataş/Karaköy-Gemilik İstanbul kalkışmak amacıyla iki ayrı hattan ücretsiz havza ulaşımıyla 11.400 sanatsever Contemporary İstanbul’a yetişme imkanı buldu.

“FARKLILIK YARATTIK'”

Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yüce Güreli, Contemporary İstanbul’un iri sargı gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

” Körfez’in Gemilik İstanbul ve Feshane’nin dahi açılmasıyla İstanbul yeni bir nutuk merkezi olma yolunda ilerliyor. İşte bunlar bütün İstanbul’u elan iyiye dayanmak, henüz mebzul noktaya doğru solmak ve bu şehre katkılarını planlamak üzere adımlar.

Contemporary İstanbul kurulduğundan beri bütün avangart oluşmak istedi. Hiçbir antlaşma tek fuarı imitasyon etmedi. Hep farkılıklar yarattı. Bir Nice konuda yenilikler yaptık, öncülükler yaptık. Buna bitmeme edeceğiz. Çünkü İstanbul dünyanın sunma fena hâlde ve bildirme değişik şehri, aynı ayrımsız bulunmayan. Bizim fuarımız İstanbul kadar olmalı.”

Galerilerin arsıulusal koleksiyonerlerle tıpkı araya geldiği fuarda deste gören ve koleksiyonlara karışma olan asar dikkat çekti.

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonuna, 2011 yılından bugüne büyüklüğünde tafsilatlı zamandır İstanbul’a gelmeyen koleksiyoner ve müze gruplarının ziyaretleri gerçekleşti. İsviçre, Brezilya, Kanada, MEMLUK, Fransa, Almanya, Rusya ve Bir Gündüz Feneri Emirlikleri’nden mevrut koleksiyonerler 17. edisyonun başarılı ağırlamalarından oldu.

Tıpkısı hafta boyunca müze ve yılaşırı gruplarından İstanbul’a ziyarete gelmiş koleksiyonerlerle tanışıklık fırsatı bulan galerilerde ilgi çekici ürün umum değiştirmeleri gerçekleşti.

Contemporary Istanbul katılımcı galerilerin özen calip seçkileri koleksiyonerlerle buluştu.

Dirimart’ın ilk kez İstanbul’da sergilediği Tomokazu Matsuyama çokça bandaj gördü. Galerinin temsiliyetinde olan Fahrelnissa Zeid, Sarkis, Franz Ackermann’ın eserleri koleksiyonerlerle buluşurken, Zilberman Galeri’nin; Azade Köker, Carlos Aires, Sandra del Pilar ve Başak Bugay’ın eserleri yıpranmamış koleksiyonlara karışma oldu.

Fuarın önceki saatlerinde Dirimart, temsiliyetinde olan sanatçı Sarkis, Günyol Tutku, İnci Eviner, Peter Zimmerman, Summer Wheat kabil sanatçıların eserlerinin ahali değiştirdiğini belirtti. Contemporary Istanbul’a dördüncü posta katılan Leila Heller Galeri; sanatçısı Melis Irade ve Naeemeh Kazemi’nin el değiştirdiğini bildirdi.

İlk kat Contemporary Istanbul’a Belgrad’dan katılan Hestia galerisi ise; sanatçısı Milak Radenko’yu büyük tıpkı koleksiyona karışma ettiğini paylaştı. Pi Artworks’den sanatçı Eksiksizlik Seyhan, Osman Güçlü ve Sarah Dwyer’ın çalışmaları bağ gördü.

Pilot Galeri’nin sanatçıları İrem Tok, Emir Erkaya ve Kraliçe Ağırtmış’ın eserleri uluslararası koleksiyoncuların koleksiyonlarına dahil edildi. Öktem Aykut Galeri temsiliyetindeki sanatçılarından Renee Levi, Aret Gicir ve Misyon Talih ve Ambidexter galerinin sanatçısı Gaspar Martinez eskimemiş koleksiyonlara karışma edilen isimler arasındaydı. Ense On galerinin bu yıl ilk kez sergilediği Yunanlı sanatçılardan Evgenia Vereli ve Malvina Panagiotidi üstelik dahil kalkmak amacıyla sanatçılarının eserleri başarıyla koleksiyonlara girdi.

The Ense of Diplomacy: Contemporary Istanbul’da, Istanbul’un kültür tekellüm gelişmelerinin anlatıldığı diplomat buluşması ve sunumu gerçekleşti.

16 büyüklük başkonsolosu ve Türk Kadem ve İş Dünyası Konfederasyonu(TÜRKONFED) Yönetim Kurulu “The Dal of Diplomacy” buluşmasında CI Yönetim Kurulu Başkanı Büyük Güreli ile tıpkısı araya geldi. Buluşmada, Contemporary Istanbul’un Gemilik Istanbul’da gerçekleşmesiyle başlayan ve İstanbul’da hars musahabe dünyasındaki gelişmeler ile Koy’in gelecekteki İstanbul’un merkezi yerine nasıl konumlanacağına değinildi.

KOMET

81 yaşında olan artist Komet’in 1995 yılında Esma Melik Yalısı’nın restorasyonu öncesinde sergilenen 4.50 x 3.30 m ölçülerindeki Türk halısına yaptığı eseri Contemporary Istanbul’da sergilendi. 1 hafta boyunca uluslararası müracaat programlarına familya sahipliği fail alanda sanatseverler Komet’in eseriyle ayrımsız araya geldi. Bu alanda Jeff Koons ve Ulvi Güreli artist konuşması gerçekleşti.

Ünlü İngiliz artist Martin Creed’in Haliç ile mülaki eseri

Martin Creed’in Contemporary Istanbul’da suda yüzen enstalasyonu 3667/WATER tıpkı hafta boyunca sanatseverler aracılığıyla ilişki gördü. Dünyadaki akarsu sorununa ilgi çeken işaret Körfez’te Gemilik Istanbul kenarında debi etti.

Contemporary Istanbul’un ikonik bölümü The Yard sergisi, Tersane’nin dış avlusuna yayıldı. Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Arkaç Turan, Bedri Baykam, Bilal Melik Karakaya, Birey Saika, Sevgili Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Reşit Çavuşoğlu, Günnur Özsoy, Itimat Hususi, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Anlama Önürmen, Itamar Gov, Eksiksizlik Tufan, Luis Cera, Martin Creed, Martian Tabakov, Mehmet Ulu Uysal, : mentalklinik, Osman Hayatiyetli, Renée Levi, Sergen Şehitoğlu, Stefano Bombardieri, Meram Cinel ve Vuslat kadar sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergide mekana hususi ayrımlı enstalasyon ve heykeller düz aldı.

The Yard’ın özen çekici eserleri:

Dirimart’ın temsiliyetindeki sanatçı Canan Tolon’un “Tamam! AÇIĞIZ”eseri sargı gören yerleştirmelerden biri oldu. “Evet! AÇIĞIZ.” Sanatçının temelde yanıltıcı mesajlar vermeye dayanan güçlü çokça yapıtında olduğu üzere—foto kadar hasıl ama foto sıfır resimler; gözü yanıltan ivedi çıkışlar; aynalarla kaplanmış mahdut mekanlarda zevalsiz araziler vb.—bu bilgilendirmeler bile çoğunlukla özden olmayan davetlerdir.

Sanatseverleri davet fail, ardına kadar zahir kapılardan oluşan bu yerleştirmede da kapılar birbirinin görünüşüne engel olan labirent aynı aynı yapıya topluluk. Arasında dolaşmanın olağan olmadığı bu küşade kapılar, bazen sebeplerle kavisli yönlendirildiği hissine kapılabildiğinin tıpkısı temsiliyetidir. Yapıtın adını oluşturan bilgilendirme, varsayımlarınızın makul olmadığı üzerine izleyiciyi gerçekleştirme eder.

Öktem Aykut Galeri’nin, temsiliyetindeki İstanbul doğumlu sanatçı Renée Levi’nin, İstanbul’da sabık çocukluğunun koskocaman ayrımsız esin kaynağı olduğunu hatırlatan eseri The Yard’ın dikkat cazibedar eserlerinden biri oldu. Renée Levi, Gemilik İstanbul için ibdai bir yerleştirmeyle, 2019 yılında Baden Langmatt Müzesi’nde sergilenen ve birbirini tamamlayacak şekilde düzenlenmiş degaje, mülevven bloklardan oluşan eseriyle meydan aldı.

Contemporary Istanbul’a Jeff Koons ziyareti

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonunda ilgi calip ziyaretlerden biri bile arsıulusal üne cemaat Jeff Koons’un ziyareti oldu. Contemporary İstanbul ortağı BMW, Jeff Koons vasıtasıyla yaratılan BMW 8 Serisi Gran Coupe’nin özel benzeri projesini sundu.

Bu işbirliği kapsamında Jeff Koons ile Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli beyninde bire bir sanatçı söyleşisi gerçekleşti. 8 X JEFF KOONS’un, her bir arabaya uygulanması 285 saat süren haddinden fazla tabakalı bir boya ile hassasiyet, detay ve işçiliğin somutlaşmış tehi olan etkileyici ve çarpıcı tasarım, maviden gümüşe ve sarıdan siyaha kadar on tıpkısı farklı aut rengi bir araya getirdi.

Contemporary Istanbul’un esas partneri Akbank, fuar kapsamında Clement Valla’nın “Apayrı Sesler, Ayrıksı Odalar” sergisini Hasan Bülent Alp küratörlüğünde Akbank Laf alanında sundu. Valla, sayısal sanatın potansiyelinden bilistifade seçme dolaşma baktığımız, gördüğümüzü sandığımız, yerinde ve stabil olduğuna inandığımız, ancak yine bile herhangi bir devir belirsiz ve esrarengiz mütezayit tıpkısı yönü olan doğaya eskimemiş boyutlar kattı. Doğayı soy algımızın sınırlarına sürükledi.

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonundan öne sâdır projeler…

Contemporary Istanbul, Türkiye’nin ayrımlı illerindeki danışma inisiyatiflerini pekiştirmek üzere, Hepsiburada’nın sanatburada platformu ile teşrikimesai yaptı.

Antalya’dan Are Projects, Diyarbakır’dan Loading Dal Space, İstanbul’dan Noks Dal Space, İstanbul’dan Viable, Düzce’den Videoist’in iş birliğinde 15 sanatçı Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonunda yer aldı.

CIF Dialogues by SEMIZLIK Passport müşavere programı 17-18 Ilkgüz tarihlerinde gerçekleşti.

Contemporary Istanbul’un büyük ayrımsız parçası olan CIF Dialogues by SEMIZLIK Passport’un öne çıkan programlarından biri 2015-2016 yıllarında CI Konferans Direktörü olan Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde gerçekleşti. Bugünün ve yarının musahabe alanlarını tartışılacağı panelde Hauser&Wirth Monaco direktörü Federica Beretta, MAXXI Görüşme Direktörü Hou Hanru, Development the Read Sea Development Company and AMAALA’dan Mehmet Even, Architect & Development Executive Director, 3 world class Museums, Louvre Abu Dhabi, Zayed National Museum and Guggenheim Abu Dhabi’den Melisa Pezuk ve Mimar Maksat Tabanlıoğlu enformasyon programında saha aldı.

Cenup Kore’nin Arz Pahalı Eseri NFT Olarak sergilendi

17.Contemporary Istanbul’da LG OLED ARKA repertuvar alanında sergilenecek video yapıt, Kore’bile soyut resmin öncülerinden biri olarak kabul edilen Ki Whanki’nin 1970’lerde New York’ta tamamladığı “5-IV-71#200 Universe” adlı eserinin ana alınarak üretildiği önce NFT iş olma özelliğini taşıyor. Teşrinisani 2019’da Hong Kong’daki Christie’s Evening Sale etkinliğinde kestirmece 11 milyon dolara satılmış olan otantik yapıt Kore sanat tarihinde 10 milyon doları aşan geçmiş yayın olarak kayıtlara geçmişti.

Pernod Ricard Türkiye partnerliğinde House of Brothers Lounge’da, bu sene Kahkaha Şekerciler ve Ardıl Yalkın’dan oluşan ha: ar artist ikilisi Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda ağırlandı. İkili, “Disruption” adını verdiği robotik statü performansı ile görüşme, makine ve bileşimli zeka ilişkisini tartışmaya açarak, modern teknolojinin tekellüm kavramını kökünden tahvil potansiyelini masaya yatırdı. ha: ar, eserlerini üretirken sıklıkla kullandığı yazılım ve bilgisayarlar dışında bu projede yapay zeka ile bu arada epey imkanlı bir yontu tasarladı.

Fuar boyunca House of Brothers Lounge’da bileşimli zekanın ve teknolojinin hanek alanında aldığı yerin, bu ilişkinin doğasının ve bu doğrultuda sanatın geleceğinin tartışılacağı konuşmalar gerçekleştirildi.

Share: