“Çırılçıplak katarakt” ati yaşta rüyet kaybına kez açabilir

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tababet Fakültesi Ayn Hastalıkları Temel Veri Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toplama Evereklioğlu, yenidoğan bebeklerde doğuştan kataraktın otama edilmemesi yerinde müşahede yetisinde kayba el açabileceğini bildirdi.

Evereklioğlu, AA muhabirine, çırılçıplak kataraktın çağa doğduktan bilahare önce aylarda yahut ilk yıllarda gözlemlendiğini ancak bunun etibba aracılığıyla ayırt edilebileceğini söyledi.

Her kataraktın haricen görülebilecek büyüklüğünde istikbal düzeyde olmayabileceğini anlatan Evereklioğlu, bu nedenle bebek yeni doğduğunda banko göz doktorunun görmesi gerektiğini ifade etti.

Özellikle tek taraflı kataraktın henüz ağır sıklet olduğunu vurgulayan Evereklioğlu, bu bebeklerin ahit kaybetmeden cerrahi müdahale edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Evereklioğlu, canlandırma ve tedavinin çok gelişmemiş sürede yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Günler içerisinde ayırt edilip, eyyam içerisinde işler yapılması gerekir. Koşa taraflı olanlarda beş altı hafta daha hakeza vaktimiz var. 1-1,5 ay içerisinde cerrahi müdahale yapılması gerekir ama 5 kamer yahut 10 kamer bekleyemeyiz. O yüzden doğumsal kataraktlar tehlikelidir. Pekâlâ aynı gözetmen vasıtasıyla tanınması, bilinmesi gerekir. Katarakt eğer görmeyi bloke ediyorsa, bozuyorsa, biricik taraflıysa çokça bodur sürede, koşa taraflıysa 1-1,5 ay içerisinde kategorik cerrahi müdahale yapılması gerekir.” diye niteleyerek konuştu.

Tek cepheli kataraktlar henüz riskli

Akraba evlilikleri, hamilelik sürecinde çare kullanımı veya korkulu gribal enfeksiyonun bebeklerde doğumsal akbasma ihtimalini yükselttiğine dikkati calip Evereklioğlu, bu rahatsızlığın ilerleyici zamanlarda daha büyük sorunlara posta açabileceğine değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Rüyet yetisini yenilgi riski haddinden fazla yüksek çünkü, dediğim kabil alelhusus tek yanlı kataraktlar eyyam içerisinde operasyon edilmez ve ameliyattan bilahare uygun şekilde kontak lens takılarak görme rehabilitasyonu sağlanmazsa gittikçe cerrahi müdahale olsa bile rüyet yetisinin eski haline vürut ihtimali olmayacaktır evet de çokça beş altı olacaktır. Ayn elhak görmemeye başladığı ahit tıpkı müddet sonraları ya titreyiş başlar evet dahi ayn kaymaya başlar. Yani bebeklerde çocuklarda görmeyen ayn kaymaya başlar. O yüzden bazı bazı bile gözü kaymaya başlayınca esas ağababa çocuğu doktora götürür. Bunun kayma hangi diye baktığınıza bakarız kim akbasma menfaat. O yüzden yani lerze başlamışsa daha çok mükemmel bir ameliyat üstelik yapsanız görmesi idraksiz gelmez.”

Otama olunmadığında rüyet yetisi kaybedilebilir

Evereklioğlu, gelişen teknolojiyle bebeklerin duyum yitimi altında hem lazer hem üstelik akbasma tedavilerinin yapılabildiğini tabir etti.

Katarakt ameliyatının bebeklerde, yetişkinlere bakarak henüz ağırlık olduğu bilgisini veren Evereklioğlu, şunları kaydetti:

“Ne büyüklüğünde dört dörtlük tıpkı operasyon yaparsak yapalım, ne kadar pir bire bir sekunder ameliyatla kovucuk koyarsak koyalım, yüzde 30, yüzdelik 40 civarında görmeyle sonlanabiliyor. Yani bire bir ayn yüzde 100, sair ayn yüzdelik 30-40 oluyor. Eğer siktirici familya çok bilinçliyse, kontrollerini aksatmadıysa, doktor dahi tecrübeliyse yüzde 70, yüzdelik 80, yüzde 90 gören doğumsal kataraktlı bebeklerimizi de bazı bazı görüyoruz. Otama olmadıklarında ise yüzde 1, 2 ya da yüzde 5 görmeyle maltalık boyu yaşayacak bebekler olduğunu üstelik söyleyebiliriz.”

Teşhiste ailelere ipucu

Prof. Dr. Evereklioğlu, ailelere akbasma teşhisi amacıyla şu önerilerde bulundu:

“Eskiden flaşlı fotoğraf makineleri vardı. Işık çekerdik. İnsanların ayn bebekleri al çıkardı. Aslında o çok sunturlu bir öz. Yani şayet iki flaş kırmızı kendisine yansıyorsa şaşılık yani büyükçe katarakt olmadığı anlamına gelir. Eğer bir göz bebeğinde al var, diğerinde yoksa temsil o sıfır flaş maslahat benzer. Bir dahi kayma var mı bulunmayan mu diye bayağı bire bir sınav söyleyebiliriz. Göze ışığı yakıp tuttuğunuz devir, kandil herhangi bir iki gözünüzün tamam ortasından yansıyorsa bebeğinizde kayma yok demektir. Kenarından yansıyorsa o gözde balaban bire bir ihtimal kayma vardır.”

Share: