Çin’de başlayan taşınmazlar çöküşü dünyaya yayılır mı?

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çin’üstelik vecibe batağına sakıt gayrimenkul sektörü el durumda. Gayrimenkul krizinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Hong Kong’da benzeri alacaklının batkı başvurusunda bulunmasından sonraları Evergrande tasfiye ile yüz yüze. İkinci sunu büyük yurt grubu neredeyse bir yıldır krizden çıkamıyor.

Evergrande krizi sektördeki diğer büyük isimlere de bulaşıyor. Bu dahi küresel ekonominin sarsılmasına sebep olacak benzeri gelişme kendisine gösteriliyor.

BORÇ IFA KRİZİ

Taşınmazlar geliştiricisi Shimao çıktı yüreklilik faizlerini ödeyemeyerek temerrüde düşen önce iştirak oldu. Şanghay merkezli iştirak bu haftanın başlarında 1 bilyon dolarlık krediyi ödeyemeyeceğini duyurdu.

Uzmanlar gelişmelerden sonra yaptıkları değerlendirilmelerde Shimao hakkındaki haberlerin, yemeden içmeden Çin’birlikte değil, diğer ülkelerde üstelik sınırlı bir tedirginliğe neden olduğunu belirtiyor. Namus Borcu batağına düşen Imdi insanlar balon riski ve begayet kızıl gayrimenkul piyasaları karşı endişelenmeye başladığı rapor ediliyor.

İngiltere özellikle tevessül etmek üzere Avrupa’de mütezayit ürem oranlarını bile alelhusus değişken faizli mortgage kredisi kullananları önümüzdeki dönemde balaban sıkıntıya sokacağı vurgulanıyor. İngiltere’de yüzde 1.25 olan faizlerin önümüzdeki sene ortasında yüzdelik 3.5’e büyüklüğünde çıkacağı bu yüzden bile bir nice kişinin hane kredisini ödemekte zorlanacağı belirtiliyor.

2023 yılında konut piyasasını neler bekliyor?

 

Göz piyasasında düzeltme başladı, dağ senaryo mümasil

 

Çin’bile emlak satışları 16 yılın dibinde

 

Çinli inşaat şirketi arbitraj borcunu ödeyemedi

 

Share: