Çin’dahi yükselen kiralara çözüm!

Çin Çevre ve Kentçilik Bakanlığı, salı haset yayımladığı tıpkı bildiride şehirlerdeki eş kiralarının yüzdelik 5’ten fazla artmamasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Duyuruyla bu arada Xi Jinping’in henüz önceki özen çektiği “kuma refah” hedefi baştan akıllara gelirken aranjör kuruluşlar arsa ve ev fiyatlarını kontrol altına alabilmek amacıyla çalışmalarını hızlandırdı.

Yapılan açıklamada, kamu hizmetlerinin ve altyapının geliştirilmesinin planlandığı vurgulanırken şehirdeki kalkınma projelerinin eş fiyatlarında acul yükselişlere bozukluk olmaması için çalışmalar yürütüleceği tabir edildi.

Çin’de nazik şehirlerde karı kiralarında yaşanan artım çoğunlukla transformasyon projeleri amacıyla yerleşim yerlerinin yıkılmasından kaynaklanıyor.

Çin Kasaba ve Şehircilik Bakanı Wang Menghui, şu anda Çin’deki nüfusun yüzdelik 64’ünün şehirlerde yaşadığını 2011 yılında ise bu rakamın yüzdelik 51,3 olduğunu söyledi.

Wang’ın Nazır Yardımcısı Ni Hong ise hükümetin arsa ve ev fiyatlarını istikrara kavuşturmaya çalıştığını ve yurt sektörünün dosdoğru gelişimini sağlamaya çabaladığını söyledi.

Dünyanın gayrı yerlerinde bile icar ve karı fiyatlarını kontrol altına almak için değişik önlemler uygulanıyor. Berlin familya kiralarını dondurmuştu fakat sonrasında karar murafaa aracılığıyla bozuldu. İsveç’te ise emlak piyasasındaki düzenlemeleri kısıntı teklifi siyasal bir akse yaratmıştı.

yüz yüze yetişek kararı kiraları 2’ye katladı

Yükselen bölük kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

İstanbul’da icar artışının sunma faziletkâr olduğu mahalle anlaşılan oldu

Eskişehir’da kiralık sülale fiyatları yüzdelik 40 arttı

Bodrum’da fiyatlar uçtu! Ocak fiyatına kiralık villa

 

Share: