Çimentoda kartel iddiasına Rakiplik Kurulu’ndan izah

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, “6 milyon göz kentsel tahavvül beklerken çimento kartelinin yüzdelik iki beniz zam yapması akseptans edilemez, 250 alt sektöre bile vahim beis vermektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Konuya ilişik Rekabet Müesses Başkanı Birol Küle birlikte bir izah yaptı.

Çimento sektöründeki kartel iddialarına ilgili değerlendirmede mevcut Küle, “Çimento sektörüne gelince, maalesef bazı nakıs ve yanlış bilgiler var kamuoyunda. Çimento sektöründe bu yılın dördüncü ayında başlamış kapsamlı aynı anket sürüyor. Gerek tarafların defans haklarının etkin kullanılması gerekse dahi dosdoğru analizlerin yapılması namına biliyorsunuz soruşturma süreçleri namzet defans toplantısı ve sonuncu karara kadar bilinmez sürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Küle, konuya ilgili 20 April 2021’birlikte tıpkı anons yayımladıklarını da anımsatarak, “Web sitemizden dileyen sistem bu duyuruya ulaşabilir ve dilediği bilgi ve belgeyi Kurumumuzla paylaşabilir.” dedi.

Tarımsal girdiler ve değişik bazı mütemmim ürünleri ilişik tıpkısı soruşturmalarının dahi gündemlerinde olduğunu kaydeden Küle, “Tekrar Kovid-19 sürecinde esas ihtiyaç ürünleri ve birleştirme pejmürde ilkin atılmak üzere, pahal şikayetler sonucu başlatılan dosyalar bile önümüzdeki aylarda sonuncu karara dönüşecek ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.” ifadesini kullandı.

Küle, kurul tarafından sormaca açılmasına karar verildikten sonraki süreçlerin serencam rütbe slayt olduğunu, Rekabet Kurumunun internet sitesinden hem revan soruşturmaların konusunun, taraflarının ve kapsamının hem dahi esbak kararların izleme edilebildiğini bile sözlerine ekledi.

‘Zincir marketlerde kartelleşme yok’

Avrupa’birlikte Facebook’a anti inhisar soruşturması hazırlığı

Taannüt riski, likidite sıkışıklığı ile artıyor

 

Share: