Cihannüma vinç kazaları aranjman ve mıhsıçtı denetlemelerle önlenebilir

Kule vinç kazası riskleri, sıkı denetim ve düzenlemelerle genişlik uzuv indirilebilir. Yaşanan kazalarda üreticinin belirlediği kurulum el kitabında mevcut çatı ve demontaj kriterlerine uyulmaması, gereç yorulmaları, imalat kusurları kabil birçok sebep akıllara geliyor.

Şantiyelerde cihannüma ve vinç kazaları sayısı son dönemde arttı. en üst 6 Sülale’ta Fikirtepe’de söküm sırasında cihannüma vinç kazası gerçekleşti. Kazada can kaybı yaşanmadı. Bu form kazaların azaltılması amacıyla alınması müstelzim önlemler tartışılıyor. Kazaları önlemede temel ilke, daima denetleme mekanizmasını kullanmak yerine görülüyor. Antrparantez vinç kullanma kılavuzlarının de akla yatkın ve cümle kullanımı oylumlu görülüyor.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Umumi Heyet Sekreteri C. Ahmet Akçakaya, son dönemde mütezayit vinç kazaları ile ilişkin kamuoyunu bilgilendiren açıklama yaptı.

Akçakaya, akıbet dönemde İstanbul ve İzmir’de vinç montaj, kurulumu sırasında yaşanan kazaları anımsatarak, riski budamak amacıyla aranjman ve denetimi meni etti.

Akçakaya, “6 Aile 2023 tarihinde İstanbul Fikirtepe’de bulunan ayrımsız şantiyede demontaj (söküm) sırasında kule vinç kazası gerçekleşmiş; vinç bomu kırılmıştır. Kaza sonrasında gelişigüzel yaralanma ve duygusal kaybı yaşanmamış, şans eseri işçiler beis görmemiştir.

Benzer tıpkısı kaza 20 Ilkgüz 2022 tarihinde Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro şantiyesinde meydana gelmiş, tıpkısı cihannüma vinç, anahtar sırasında, vincin ön bom bağlantısının kopması sebebiyle devrilerek 3 işçinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Vinç çatı, kurulumu sırasında yaşanan özge ayrımsız hareket kazası 30 Mabeyin 2022 tarihinde İzmir’de gerçekleşmiş, kule vinç devrilmesiyle oluşan iş kazası sonucu maatteessüf 6 işçi yaşamını yitirmiştir. Öncelikle yaşanan bu iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin ailelerine sabır dileriz.

Son dönemde yaşanan bu kazaların; ekseriyetle vinçlerin montajı, demontajı yapılırken gerçekleştiği görülmektedir. Yaşanan eş engebe; üreticinin belirlediği kurulum el kitabında mevcut anahtar ve demontaj kriterlerine uyulmaması, gereç yorulmaları, imalat kusurları üzere birçok sebebi akıllara getirmektedir. İlgili standartta “Kurma/sökme talimatları, kurulan/sökülen krenin her bir elemanını tanımlamak amacıyla tıpkısı yöntem tazammun etmelidir” ve “kurulum ve söküm sürecinde kâin kren operatörü, kurucu ve ayrıksı personelin uygun benzeri şekilde eğitilmesi gerekliliği” belirtilmektedir” denildi.

“Asıl hareket güvenliği kurallarının birinci evleviyet olmadığı durumlarda kazalar yaşanıyor”

Cihannüma vinç kurulum ve işletilmesi görevindeki ilgilendiren çalışanların; muktezi mecmu eğitimlerden geçirilip belirlenen yetkinliğe ulaştıktan sonraları çalışmaya başlaması gerektiğinin altını çizen Akçakaya, “Bununla Birlikte değerlendirilmesi müstelzim sair tıpkısı bahis bile kurulum-spekülasyon sırasında üreticinin oluşturduğu talimata akla yatkın, yeterli sayıda kurgu personeli çalıştırılıp çalıştırılmadığıdır. Bu cinayetle sonuçlanan hisse senedi kazaları irdelendiğinde; açgözlü tıpkı rant politikasının ve bunun sonucu yerine kanuni tensikat, ilahî personel, mühendislik ve ana hisse senedi güvenliği kurallarının birinci evleviyet olmadığı durumlarda kazaların gerçekleştiği görülmektedir” ifadelerini kullandı.

“İş ekipmanları yılda sunma az bir öğün kontrolden geçirilmeli”

Eğitim Bilimi, bakım ve kanuni denetimlerin gelişim ekipmanlarının emin çalışmasını sağlayıcı unsurlar olarak sıralayan Akçakaya, “İş ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği hisse senedi ekipmanlarının yılda bildirme beş altı ayrımsız nöbet, ehlivukuf aynı kontrol vasıtasıyla kontrol edilmesi zorunludur. Kullanım şartları, sıklığı, ekipmanın yaşı üzere faktörler hesaba katılarak periyodik kontrollerin daha kalın aralıklarla yapılması Odamız tarafından önerilmektedir” diyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: